Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 kwietnia 2021 07:52

Odija o Lemie - spotkanie autorskie online z Czytelnią na piętrze

  mn

Czytelnia na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego zaprasza na spotkanie autorskie online z pisarzem Danielem Odiją - Wokół Lema. Okazją do przypomnienia postaci jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej jest obchodzony 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Dorobek twórczy Lema zaliczany jest do kanonu światowej literatury. Jego książki wydane zostały w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy i przetłumaczone na ponad 40 języków. Lem to także filozof i futurolog. Przepowiedział m.in. smartfony, audiobooki i internet. Autor „Solaris”, „Cyberiady”, czy „Bajek robotów” do dziś inspiruje innych twórców.

O swojej fascynacji Lemem opowie Daniel Odija, prozaik, dziennikarz i animator kultury, dwukrotnie nominowany do nagrody NIKE. To właśnie zachwyt pisarskim kunsztem i osobowością Lema spowodował, że sam zaczął tworzyć literaturę. Do tej pory wydał cztery powieści: „Ulica”, „Niech to nie będzie sen”, „Tartak”, „Kronika umarłych”, oraz dwa tomy opowiadań „Szklana huta” i „Przezroczyste głowy”. Jest także autorem sztuk teatralnych, słuchowisk, scenariuszy komiksowych, filmowych oraz libretta do baletu i laureatem wielu prestiżowych nagród.

We wrześniu tego roku Stanisław Lem obchodził by swoje 100 urodziny. Z tej okazji Sejm, doceniając znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku, ustanowił rok 2021 rokiem Lema.