Jesteś tutaj:Kultura Rekordowy rok dofinansowań kulturalnych dla MOK-u
wtorek, 26 stycznia 2021 12:11

Rekordowy rok dofinansowań kulturalnych dla MOK-u

 

Miejski Ośrodek Kultury podsumował ubiegły rok w swojej działalności, w trakcie którego udało się pozyskać ponad 213 tys. złotych ze środków zewnętrznych.

Ubiegły rok dla MOK-u nie był łatwy, podobnie jak dla wielu tego typu instytucji kulturalnych, które wciąż czekają by móc normalnie funkcjonować tj. przyjmować publiczność, organizować różne wydarzenia, zapraszać do udziału mieszkańców. Jeszcze rok temu ośrodek złożył dokumenty w wielu różnych projektach, które planowano zrealizować w ciągu kolejnych miesięcy. Sytuacja jednak odmieniła oblicze tych pomysłów, które trzeba było dostosować do nowej rzeczywistości.

- Pisaliśmy te projekty do rzeczywistości, którą znaliśmy, którą mieliśmy sprawdzoną i która służyła w wymiarze społecznym dobremu odbiorowi i dobrej współpracy razem z naszymi partnerami i mieszkańcami Gniezna oraz dzielnic, do których doczekaliśmy. Życie napisało scenariusz nieco inny i te projekty stały się dla nas i osób, które koordynowały te projekty pewnym wyzwaniem, niewiadomą do pewnego momentu. Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że zespół, z którym współpracuję na co dzień i osoby, które były odpowiedzialne za realizację projektu, dokonały tego w 100% w rzeczywistości, do której umieliśmy się dostosować - przekazał Dariusz Pilak, dyrektor MOK.

W sumie w ubiegłym roku pozyskano rekordową kwotę środków zewnętrznych na realizację tzw. zadań miękkich. Było to ponad 213 tysięcy złotych, z czego 73 tys. zł pochodziło z Narodowego Centrum Kultury, 89 650 zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 43 750 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 7 tys. złotych z Fundacji Santander.

- To rekordowa kwota, jaką do tej pory pozyskaliśmy, jeśli chodzi o projekty miękkie - przyznała Marta Pacak, zastępca dyrektora MOK. Wśród zrealizowanych projektów wymienić należy m.in. "Niemożliwe - I Dziecięcy Festiwal Kreatywny), Wielkopolski Festiwal Miejski, "Mądrości ukryte w cudzych słowach", "#kulturadlagniezna" oraz dwa dwuletnie projekty trwające do 2021 roku - "Młodzi razem" oraz "Ogródek". 

- 5 na 6 projektów, udało się zrealizować z uczestnikami, z którymi mogliśmy się spotkać i zaprosić do nas. Większość projektów odbyła się w Starym Ratuszu, mimo reżimu sanitarnego. We wszystkich projektach, podczas których osoby mogły do nas dotrzeć, wzięło udział ponad 8200 osób - w tym odbyło się ponad 220 wydarzeń - warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy, gra miejska i seminarium - wymieniała Marta Pacak. 

Jak przekazano na podsumowaniu ubiegłego roku, MOK jako jeden z wielu tego typu instytucji w kraju, pozostawał wciąż miejscem otwartym dla uczestników zajęć i wydarzeń. Poniżej znajdują się filmowe podsumowania niektórych projektów:

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane