Jesteś tutaj:Kultura Przyznano nagrody dla zwycięzców XX edycji Konkursu Ekolider
piątek, 20 listopada 2020 08:48

Przyznano nagrody dla zwycięzców XX edycji Konkursu Ekolider

 

Poznaliśmy laureatów dwudziestej odsłony corocznego konkursu ekologicznego, którego idea opiera się na działaniach w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami.

Celem konkursu jest przede wszystkim uświadamianie dzieciom i młodzieży, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Ekolider obejmuje wiele kategorii, między innymi: odzysk surowców wtórnych, odzysk nakrętek od butelek PET, kronikę aktywności ekologicznej, pomoc zwierzętom leśnym, zbiórkę zużytych baterii oraz „ekolans”, czyli pomysł na propagowanie ekologicznych inicjatyw wśród społeczności lokalnej.

W tegorocznej – XX już edycji konkursu udział wzięło 18 placówek oświatowych z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, czyli blisko 5300 wychowanków. W ramach akcji zebrano 36.449,36 kg surowców wtórnych i 6.009,70 kg karmy. Łącznie, w ciągu dwudziestu lat organizacji przedsięwzięcia uzbierano aż 114 ton karmy dla zwierząt, oraz ponad 1000 ton surowców.

Tradycją konkursu, są również nagrody dla najaktywniejszych uczestników. W czasie obrad kapituły, w edycji 2019/2020 przyznano 3 tytuły Ekolidera i 6 wyróżnień:

Tytuł Ekolidera:

  • Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie
  • Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych
  • Zespół Szkól Przyrodniczo–Usługowych w Gnieźnie

Wyróżnienie:

  • Przedszkole nr 12 „Plastusiowo” w Gnieźnie
  • Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada” w Gnieźnie
  • Przedszkole nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie
  • Szkoła Podstawowa nr 7 w Gnieźnie
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Gnieźnie
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie

Ponadto, w kategorii „odzysk puszek aluminiowych”, specjalne nagrody dla zwycięzców przyznała - Fundacja Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych, natomiast w kategorii „odzysk zużytych baterii” - REBA Organizacja Odzysku S.A. Nagrody dla uczestników ufundowała również: Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Konkurs Ekolider organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu pn. „Z ekologią żyj w zgodzie i pomagaj przyrodzie - konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą na terenie powiatu gnieźnieńskiego”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane