Jesteś tutaj:Kultura Fundusz Wsparcia Kultury - kto z naszego regionu na liście?
wtorek, 17 listopada 2020 12:10

Fundusz Wsparcia Kultury - kto z naszego regionu na liście?

 

W ostatnich dniach zrobiło się dość głośno o wsparciu finansowym firm działających w obszarze kultury, które w związku z obecną sytuacją ponoszą straty wynikające z wstrzymania działalności. Na liście są firmy i instytucje z naszego regionu, które jednak będą musiały poczekać na otrzymanie wsparcia.

We wrześniu br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że w ramach Funduszu Wsparcia Kultury przeznaczone zostaną środki dla podmiotów, które w związku z obecną sytuacją poniosły lub nadal ponoszą straty. Pieniądze te w kwocie 400 mln złotych mają zostać rozdysponowane pomiędzy przedsiębiorstwa lub instytucje działające w szeroko rozumianej gałęzi kultury - od artystów poprzez agencje po firmy nagłośnieniowe. 

MKiDN informował, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40-50% udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane tzw. wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r.

W ubiegłym tygodniu opublikowano listę 2064 podmiotów, które złożyły wnioski i zostały pozytywnie ocenione. Wśród nich z naszego regionu znalazły się firmy lub instytucje, które mogą liczyć na poszczególne wsparcie:

 • AGENCJA BRUSSA Jarosław Brussa 664 500 zł
 • Iluzjonista Amon Arkadiusz Wiatrowski 13 663 zł
 • PW AUDIO SERWIS Janusz Jóźwiak 65 000 zł
 • Studio Tańca i Ruchu EUFORIA Joanna Szymczak-Imbierowicz 26 320 zł
 • Szkoła Tańca i Baletu Le Pas 20 485 zł
 • Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie 113 500 zł

Po ogłoszeniu listy dofinansowań w sieci wywiązała się spora dyskusja na temat wysokości kwot, na które mogą liczyć niektórzy artyści. Pomijając kwestię "zasług twórczych" poszczególnych z nich, dla wielu osób dysproporcje w przyznanych środkach były na tyle znaczące, że ostatecznie MKiDN poinformowało o czasowym wstrzymaniu realizacji wypłat w ramach Funduszu do czasu ponownej weryfikacji wspomnianej listy. O tym, kiedy to nastąpi, póki co oficjalnie nie poinformowano.

5 komentarzy

 • Link do komentarza antykulturnistacovidowy wtorek, 24 listopada 2020 11:44 napisane przez antykulturnistacovidowy

  z jakiej paki teatr dostaje jakiekolwiek pieniądze, skoro to jednostka budżetowa, a zwykły kowalski prowadzący biznes musi ZAROBIĆ, a nie ma tak, jak aktorzy, że czy się stoi czy się leży...

 • Link do komentarza janciovodnik poniedziałek, 23 listopada 2020 12:01 napisane przez janciovodnik

  Agencja Brussa ponad 600 tys. a Teatr 100 ?? Smiech na sali.

 • Link do komentarza Kazik wtorek, 17 listopada 2020 21:54 napisane przez Kazik

  Jak wspomniał Kazik, Pan zapłaci , Pani zapłaci - społeczeństwo !!!

 • Link do komentarza Podatnik wtorek, 17 listopada 2020 21:51 napisane przez Podatnik

  Ciekawe ile osób zatrudniają te podmioty ? Może się okazać ze wypada kilkaset tysięcy na osobę. Proszę o taką informację.

 • Link do komentarza Odpowiedzialnosc wtorek, 17 listopada 2020 15:18 napisane przez Odpowiedzialnosc

  Ciekawe kto te pieniądze nam jako krajowi pożycza. I co chce wzamian? Oj będziemy płacić jeszcze podatki o 100 % wyższe. Ale brać łatwo. Pani że sklepu, poczty zapłaci. Przecież ma taką kasę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane