Jesteś tutaj:Kultura Mężczyźni - jacy jesteśmy? - wernisaż fotografii w Czytelni na piętrze
piątek, 23 października 2020 19:09

Mężczyźni - jacy jesteśmy? - wernisaż fotografii w Czytelni na piętrze

 

Kim jest współczesny mężczyzna? Jakie powinien mieć cechy? Jaki jest jego wizerunek? Na te pytania starali się odpowiedzieć bracia Stube, a wynikiem tych pytań jest wystawa ich prac, którą można oglądać w Czytelni na Piętrze.

Gnieźnieńska odsłona V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki z oczywistych powodów ma nieco inną formułę. Inną, to jednak nie znaczy iż z dystansem, tylko zupełnie odwrotnie. Fotografia ma bowiem to do siebie, że potrafi znacznie bardziej zbliżać do siebie nie tylko jej pasjonatów, ale i zwykłych odbiorców. Dystans, o którym teraz wszyscy mówią, znika szczególnie na wystawie, której otwarcie miało miejsce w piątkowy wieczór w Czytelni na Piętrze działającej w I Liceum Ogólnokształcącym.

Autorami prac jest Waldemar i Dawid Stube. Ich dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie sztuki fotografii nie trzeba przedstawiać, gdyż są powszechnie znane. Tym razem jednak bracia wzięli na warsztat nietypowe pytanie "Gdzie ci mężczyźni?", będące niejako odpowiedzią na jedną ze swoich poprzednich ekspozycji, opowiadającą o kobietach. 

- Pierwotnie, w marcu, mieliśmy tutaj w Czytelni podjąć tylko temat Antoniego Jeśmontowicza. Wówczas jednak z oczywistych względów się to nie udało i odbywa się to wydarzenie w MOK-u. W międzyczasie pojawił się inny temat, który wpisuje się w to hasło tegorocznej edycji festiwali "Śladami mistrzów", gdyż jeśli chodzi o naszych mistrzów, to ich śladami kroczy już nowe pokolenie - przyznał Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

- Tym razem mamy projekt o mężczyznach. Jest to pomysł, który zrodził się kilka lat temu zaraz po tym, jak mieliśmy w ramach tego festiwalu wystawę "Zapach kobiety". Na ekspozycji znajduje się 21 portretów, bardzo zróżnicowanych mężczyzn z całym przekrojem wiekowym. Nie ma informacji o tym, kto jest kim, tylko zadaliśmy im jedno pytanie - co to dla nich znaczy dzisiaj być mężczyzną? - opowiadał Waldemar Stube.

- Do tworzenia tego projektu skłonił mnie niemiecki dokument "A modern men", gdzie był pokazany mężczyzna idealny, nieskazitelny, perfekcyjny - takie jedno oblicze. Pomyślałem, że w tym projekcie pokażemy różne oblicza, dlatego zaprosiliśmy różne cechy charaktery, aby opowieści o nich były bardziej wiarygodne - mówił Dawid Stube. 

Wystawę zdjęć można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie w godzinach działania Czytelni na Piętrze. Każda z udzielonych odpowiedzi na zadane pytanie portretowanym jest indywidualna i przez to ciekawa, dlatego zapraszamy do odwiedzin. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022