Jesteś tutaj:Kultura „Pozostawieni” - film fabularny z udziałem gnieźnian
wtorek, 20 października 2020 10:20

„Pozostawieni” - film fabularny z udziałem gnieźnian

 
„Pozostawieni” - film fabularny z udziałem gnieźnian kadr z filmu

Kilka dni temu miała miejsce premiera filmu fabularnego, opowiadającego o historii i wpływie Wielkopolan w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej oraz udziale w wojnie polsko-bolszewickiej. W filmie zagrali także gnieźnianie.

Krótkometrażowy film fabularny pt. „Pozostawieni” powstał dzięki współpracy pracowników gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, Towarzystwa Miłośników Gniezna oraz aktorów Teatru Za Miastem. Film jest swoistym hołdem złożonym bohaterom i zwykłym ludziom żyjącym w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Fabuła oczywiście nie wyczerpuje tematu. Film opowiada krótką, fikcyjną historię łączącą postaci czterech osób związanych z Gnieznem i zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Owi bohaterowie, to Marszałek Sejmu i Senatu Wojciech Trąmpczyński, Tomasz hr. Żółtowski, kapitan pilot Wiktor Pniewski i podporucznik Edmund Piechowiak. Na tle wydarzeń historycznych i wojennej zawieruchy, ukazany został malutki wycinek z życia ludzi, którzy nie wyruszyli bezpośrednio na front, ale wojna wpłynęła na ich życie oraz losy ich bliskich.

W filmie obok aktorów, udział wzięli uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych , średnich, przedszkolaki oraz mieszkańcy Gniezna i okolic. Zdjęcia realizowane były przez kilka wrześniowych i październikowych dni w Gnieźnie, Niechanowie, Czerniejewie i Jankówku.

Zdjęcia do „Pozostawionych” poprzedzone zostały warsztatami aktorskimi, adresowanymi do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W rezultacie zrealizowanych zajęć powstały materiały do filmu.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane