Wydrukuj tę stronę
niedziela, 27 września 2020 20:06

Nowy eksponat w gnieźnieńskiej Parowozowni

 
Nowy eksponat w gnieźnieńskiej Parowozowni źródło: Parowozownia Gniezno

Parowozowni Gniezno przybyła nowa lokomotywa, która wejdzie w skład ekspozycji prezentowanej w hali wystawowej.

Nowy eksponat to lokomotywa spalinowa SM30-570, która na kolei służyła przede wszystkim przy manewrach na stacjach towarowych i w zakładach pracy, a niekiedy także prowadziła lekkie pociągi. Pojazd został przekazany do Parowozowni Gniezno z poznańskiego zakładu Pomet - od kilku lat stała nieużytkowana na bocznicy w Poznaniu. 

Konstrukcja spalinowozu SM30 po raz pierwszy została zaprezentowana w 1956 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jego produkcją zajmowała się fabryka lokomotyw w Chrzanowie - seria powstawała w latach 1957 - 1970 i finalnie na tory wyjechało ponad tysiąc egzemplarzy. Z tej liczby prawie trzysta sztuk pracowało w taborze PKP, a reszta na terenie różnych zakładów pracy w całym kraju. 

Lokomotywa, która trafiła do Gniezna, nosi numer fabryczny 570, co oznacza iż została wyprodukowana praktycznie w połowie serii - data jej oddania do użytku to 1962 rok. Od tej pory będzie stanowić eksponat w Parowozowni Gniezno, gdzie w miarę możliwości będzie przywracana do stanu pierwotnego. W ten sposób dołączyła do dwóch innych, równie dużych, które są na wystawie od kilku lat - lokomotywy spalinowej 409Da-187 oraz dźwigu kolejowego. 

Galeria

6 komentarzy