Jesteś tutaj:Kultura „Obraz powinien mieć swoją treść” - wernisaż prac Marcelego Derengowskiego
niedziela, 06 września 2020 17:44

„Obraz powinien mieć swoją treść” - wernisaż prac Marcelego Derengowskiego

 

Wyjątkową ekspozycję z pracami malarskimi autorstwa Marcelego Derengowskiego, otwarto w niedzielne popołudnie w Starym Ratuszu. Twórca obchodził przy tej okazji swoje 90 urodziny.

Rysunek, rzeźba, malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe - te nurty twórczości Marcelego Derengowskiego podziwiało już wielu gnieźnian na przestrzeni wielu lat jego działalności. Znany nie tylko w Gnieźnie malarz na tę wyjątkową okazję, jaką jest podsumowanie pracy twórczej przy okazji jego 90 urodzin, przygotował ponad 60 prac, na które składają się akwarele oraz dzieła malarskie na płótnie i desce w kilku tematach: czasem, przestrzenią, abstrakcją, kwiatami, wdzięcznością i marynistyką.

- Jeden z tematów przewodnich jest mi szczególnie bliski. Jest to wdzięczność, bo on spełnił swoje zadanie. Ten cykl dedykowałem mojemu wnukowi Herbertowi. Każdy obraz powinien mieć swoją treść, głębię do zastanowienia, przemyślenia. Jeśli jest tego wyzbyty, to właściwie jest obrazkiem. Starałem się malować to wnętrze, filozoficzną myśl danego tematu. Lubię morze, wodę, bo jestem też żeglarzem i ten żywioł jest mi bardzo bliski. Mam też bardzo piękny cykl w nurcie marynistyki - bardzo dużo namalowałem takich obrazów i są one mi bardzo bliskie - przyznał Marceli Derengowski.

Swój pierwszy obraz twórca namalował w 1945 roku i przedstawiał gruzy Warszawy. Powstał on na bazie wrażeń, jakie jako młody chłopak wyniósł z wyjazdu do zrujnowanej w trakcie wojny stolicy. Od tego czasu Marceli Derengowsi stworzył ponad tysiąc obrazów, do których, jak sam przyznawał, jest bardzo przywiązany. 

W trakcie inauguracji wernisażu, który był jednocześnie otwarciem 67. sezonu kulturalnego MOK-u, Marceli Derengowski otrzymał Medal Koronacyjny z rąk prezydenta Tomasza Budasza. Został mu on przyznany w uznaniu niezliczonych działań służących krzewieniu kultury wśród mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski oraz w podziękowaniu za dotychczasową pracę twórczą. W trakcie przemówień nie mogło też zabraknąć odśpiewania twórcy "200 lat" przez zgromadzonych gości, a całe wydarzenie urozmaiciła muzyka wykonywana przez Andrzeja Andrzejewskiego

Wystawę prac Marcelego Derengowskiego można oglądać w murach Starego Ratusza do 2 października br., do czego bardzo zachęcamy.

 

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane