Jesteś tutaj:Kultura 50 lat zespołu „Szpaki” - wystawa na deptaku
środa, 29 lipca 2020 15:29

50 lat zespołu „Szpaki” - wystawa na deptaku

  mnopr

Do 12 września 2020 roku będzie można oglądać zorganizowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wystawę zewnętrzną „Gnieźnieński Chór Chłopięcy «Szpaki» – 50 lat!”.

Wystawa poświęcona jest chłopięcemu chórowi „Szpaki”. Powstał on Gnieźnie w styczniu 1970 roku z inicjatywy Tadeusza Peksy, kierownika Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu, a przez lata prowadzony był przez dyrygenta Wiesława Kisera. Ekspozycja znajduje się w przestrzeni publicznej - można ją oglądać na deptaku na ul. Chrobrego.

Wystawa składa się z 12 plansz zawierających informacje prasowe pochodzące z archiwaliów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Archiwum Zespołu Miejskiego „Szpaki”. Planszom towarzyszy bogata szata graficzna, wzbogacona o zdjęcia pochodzące z całego okresu działania chóru. Jest to też dobra okazja, by na fotografiach odnaleźć siebie lub swoich bliskich, którzy występowali w tej grupie wokalnej.

Autorem wystawy jest Jarosław Mikołajczyk wraz z Muzeum Początków Państwa Polskiego. Opracowaniem graficznym zajął się Maciej Zaborowski. Przy realizacji wystawy współpracował Tomasz Kędziora. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 30 lipca 2020 07:23 napisane przez Marek Z.

    Szkoda , że kultura przez duże Q ma tak niewielu zwolenników w Gnieźnie. Nasze gnieźnieńskie chóry miały i ciągle mają bardzo duże kłopoty z naborem nowych śpiewaków. Orkiestry chociaż kameralnej, grającej muzykę poważną nie ma w Gnieźnie wcale. Tylko koncerty organowe w katedrze gnieźnieńskiej przypominają ludziom, że muzyka poważna istnieje. Szkoda. nie ma się wobec tego co dziwić prezydentowi miasta, że nawet nie myśli o budowie w Gnieźnie jakiejś sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Bo jak dotąd do tego celu w Gnieźnie nadają się wyłącznie kościoły. Ale w kościołach można grac lub śpiewać wyłącznie muzykę sakralną. Gnieźnieńska Szkoła Muzyczna próbuje raz do roku pokazać swoich uczniów w katedrze prezentując ich umiejętności. Ale to tylko raz w roku i są to koncerty właściwie tylko dla rodziców tych dzieciaków. Na co wiec mogą liczyć gnieźnianie ? Chyba wyłącznie na gościnne koncerty artystów z Bydgoszczy lub z Poznania. Szkoda też, że muzyka klasyczna jest tak mało doceniana w rozwoju naszych dzieci w naszych gnieźnieńskich szkołach. A przecież to właśnie muzyka jak mówią, "łagodzi obyczaje" !! Czy w końcu ktoś znajdzie receptę i sposób na skuteczne promowanie muzyki poważnej w naszym grodzie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane