Jesteś tutaj:Kultura Tłumacz genialny - spotkanie o Kazimierzu Wize
wtorek, 15 października 2019 16:01

Tłumacz genialny - spotkanie o Kazimierzu Wize

  mn
Tłumacz genialny - spotkanie o Kazimierzu Wize zdjęcie nadesłane

We wrześniu zainaugurowano „Wielką i małą literaturę Gniezna. I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej”, festiwal przygotowany przez Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury według koncepcji artystycznej Dawida Junga.

Już w sobotę, 19 października o godz. 18:00 kolejna odsłona festiwalu, tym razem pod hasłem: "Gnieźnianin Kazimierz Filip Wize - tłumacz genialny, czyli o przekładzie z 1913 r. dwudziestu sześciu wierszy Émile Verhaerena".

Wykład o wybitnym tłumaczu, gnieźnianinie Kazimierzu F. Wize poprowadzi D. Jung, natomiast wiersze czytać będą m.in. Ola Banaszak, Zuzanna Chełek, Sasza Kruk, uczestniczki i uczestnicy Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego (obecnie jest to najstarszy funkcjonujący w Polsce klub literacki prowadzony przez Wojciecha Grupińskiego i D. Junga, wcześniej jego instruktorami byli m.in. Krzysztof Szymoniak,Tomasz Wincenty Rzepa i Sławomir Kuczkowski).

Bohater październikowej edycji festiwalu literackiego – Kazimierz Filip Wize (1873-1953) – był poetą, lekarzem psychiatrii, filozofem i filozofem medycyny, mikrobiologiem, lepidopterologiem, działaczem społecznym oraz wybitnym tłumaczem poezji z języków francuskiego i niemieckiego. Wize studiował medycynę w berliński Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (1893-1894), Uniwersytecie Wrocławskim (1894-1895), Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytecie w Lipsku. W 1899 r. został doktorem medycyny. W latach 1900 i 1901 odbył dwuletni kurs bakteriologiczny w Instytucie Pasteura w Paryżu. W latach 1905-1907 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lipskiego. W 1907 otrzymał tytuł doktora filozofii. Wize pracował w Gnieźnie (szpital Dziekanka) od lutego 1931 r., podczas okupacji niemieckiej zatrudniony był w gnieźnieńskim wójtostwie. Po wojnie nadal pracował jako lekarz w Dziekance.Został pochowany na przyszpitalnym cmentarzu przy ul. Dalkowskiej w Gnieźnie, jednakże jego grób został w 2004 r. zniszczony, a obecnie miejsce pochówku po wybitnym gnieźnianinie pokrywa kostka brukowa.

Podczas interpretacji tłumaczeń Kazimierza F. Wizego, zaprezentowana zostanie również biografia Émile Verhaerena, jednego z najsłynniejszych belgijskich poetów XIX w., z którym przyjaźnił się gnieźnianin (Wize przełożył z francuskiego dwie książki poetyckie Verhaerena). 

Festiwal literacki odbywa się w każdą trzecią sobotę miesiąca, już w listopadzie Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zapraszają na kolejne wydarzenie pt. GNIEŹNIEŃSKIE ZADUSZKI POETYCKIE, czyli: Najwięksi lirycy Gniezna XX w. - Anna Piskurz (1957-2003), Tomasz W. Rzepa (1948-2016) i Sławek Kuczkowski (1965-2009). Wiersze w interpretacji uczestników GKL, podczas spotkania z poezją uczestnicy będą mieli okazję posłuchać również wspomnień przyjaciół i znajomych literatów. 

Organizatorem „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, festiwal objęty jest honorowym patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i „Zeszytów Poetyckich”.

1 komentarz

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński niedziela, 20 października 2019 16:15 napisane przez Leszek Kabaciński

  To się wydarzyło w Gnieźnie. Wielka i małą literatura Gniezna
  I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej
  Prelegent Dr Krzysztof Prętki
  Pomysłodawca Dawid Jung
  19.10.2019 Stary Ratusz Gniezno

  Dr Kazimierz Wize 1873 1953
  https://www.youtube.com/watch?v=rC9OsJxzHCs

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane