Jesteś tutaj:Kultura Będą uczyć poprawnej gwary gnieźnieńskiej
piątek, 24 maja 2019 09:42

Będą uczyć poprawnej gwary gnieźnieńskiej

 
Będą uczyć poprawnej gwary gnieźnieńskiej archiwum redakcji

„Tu blubramy po naszemu!” dofinansowanie ze środków programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zajęła ze swoim projektem „Tu blubramy po naszemu!” 5. miejsce na 207 zgłoszonych, i otrzymała 32 tys. złotych dofinansowania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Projekt zakłada realizację kampanii społecznej, której celem jest popularyzacja poprawnej gwary gnieźnieńskiej, czyli „blubrania”. Gwara jest językiem naszej małej Ojczyzny. Językiem, który niestety powoli zanika i który trzeba pielęgnować.

W programie kampanii znajdą się audycje radiowe, warsztaty gwarowe, videoblogi, akcja plakatowa oraz spotkania autorskie. Wisienką na torcie będzie innowacyjna akcja certyfikacji dla branży turystycznej. W jej ramach przeprowadzimy szkolenia z gwary dla pracowników hoteli i restauracji. Placówki po jej zakończeniu otrzymają certyfikat „Tu blubramy po naszemu!”: - Liczymy na duże zainteresowanie, bo gwara bez wątpienia jest turystycznym magnesem. Goście, którzy odwiedzają pierwszą stolicę, chcą przecież nie tylko „zobaczyć” jej specyfikę w architekturze czy poczuć na talerzu np. pyry z gzikiem, ale też usłyszeć. Do kampanii zaangażujemy ambasadorów gwary gnieźnieńskiej - informuje biblioteka.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane