Jesteś tutaj:Kultura Certyfikowany kurs pierwszej pomocy - zapisy
wtorek, 14 maja 2019 11:41

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy - zapisy

  mn
Certyfikowany kurs pierwszej pomocy - zapisy zdjęcie nadesłane

Zbliżają się wakacje, czyli sezon obfitujący w wypadki i utonięcia. Policja co roku publikuje tragiczne statystyki m.in. letniego wypoczynku nad wodą. Często śmiertelnymi ofiarami są również dzieci. Zapisz się na kurs pierwszej pomocy i w praktyczny sposób naucz się, co zrobić w sytuacji zagrożenia życia!

Szybkie i skuteczne udzielenie 1. pomocy to wciąż rzadka umiejętność wśród polskiego społeczeństwa, a to podstawa ratowania ludzkiego życia. Przy zatrzymaniu krążenia i bezdechu najważniejsze są pierwsze 4 minuty – jeśli w tym czasie nie podejmiemy zabiegów resuscytacyjnych, powstają trwałe uszkodzenia w mózgu i zwiększa się ryzyko śmierci. Niestety w czasie wypadków często jedyną formą pomocy jest wezwanie pogotowia ratunkowego, które często nie jest w stanie tak szybko dojechać do potrzebujących. Każda sekunda jest na wagę złota. Podczas kiedy pacjent leży bez pomocy, zdenerwowani ludzie nie wiedzą, co robić - dlatego większość zgonów następuje przed przyjazdem karetki. Nie udzielamy pierwszej pomocy, bo się boimy, nie wiemy jak lub nie chcemy bardziej zaszkodzić.

O pierwszej pomocy i tzw. „sztucznym oddychaniu” dużo się mówi, ale w bezpośredniej sytuacji wypadku samochodowego, pożaru, czy topienia się w jeziorze, tak naprawdę wśród tłumu „gapiów” znajdzie się niewiele osób, które będą potrafiły szybko i skutecznie pomóc poszkodowanym i przede wszystkim nie będą się bały zareagować – mówi ratownik medyczny Dariusz Gapiński i zachęca do udziału w kursie przede wszystkim rodziców. Warto się zapisać, szczególnie jeśli ma się dzieci – podczas szkolenia na 2 dziecięcych fantomach będziemy ćwiczyć, co zrobić gdy dziecko będzie się dławić, topić, lub w wyniku różnych wypadków zostanie ranne, nieprzytomne lub przestanie oddychać.

Szkolenie odbędzie się w sobotę 18 maja od godz. 9:00 w siedzibie Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium przy ul. Okulickiego 3A (naprzeciwko stadionu żużlowego).

Podczas kursu uczestnicy będą ćwiczyć praktyczne udzielanie 1. pomocy na 3 fantomach (niemowlę, starsze dziecko i dorosły). Podczas szkolenia będą poruszone tematy pomocy w przypadku zadławienia, padaczki, cukrzycy, omdlenia, zawału serca, udaru mózgu, ran itp. Uczestnicy kursu w sposób praktyczny nauczą się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (tzw. „sztuczne oddychanie”) i jak szybko i sprawnie ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Kursanci dowiedzą się również, jak używać specjalnego defibrylatora (Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED), który często jest umieszczany w miejscach publicznych np. w gablotach w supermarketach popularnych sieci.

Wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może zwiększyć szansę na przeżycie ofiary nawet 2-3 krotnie. Natomiast wykorzystanie automatycznego defibrylatora zwiększa te szanse jeszcze bardziej. To oprócz tzw. „sztucznego oddychania” najskuteczniejszy sposób na uratowanie życia. Nie bójmy się go używać – zachęca Dariusz Gapiński.

Szkolenie poprowadzi ratownik medyczny Dariusz Gapiński. Będzie trwać 6-8 godz i zostanie zakończone egzaminem pisemnym (test) i praktycznym (zaliczenie ćwiczeń na fantomach), po zdaniu którego uczestnicy otrzymają certyfikat.

Organizatorem szkolenia jest Gnieźnieńska Szkoła Wyższa MileniumSzkolenie odbędzie się w siedzibie uczelni przy ul. Okulickiego 3A (naprzeciwko stadionu żużlowego).

Opłata za szkolenie wynosi 100 zł.

Zapisy prowadzone są telefonicznie: Malwina Kędziora, tel. 698-412-338.

Ilość miejsc jest ograniczona.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane