Jesteś tutaj:Kultura „Studia Lednickie” - kolejny tom już dostępny
piątek, 19 kwietnia 2019 14:39

„Studia Lednickie” - kolejny tom już dostępny

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z siedemnastym tomem czasopisma naukowego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

Przedstawiono w nim m.in. niezwykle odważny, sugestywny i nowatorski artykuł, wywracający powiązania genealogiczne pomiędzy dynastiami środkowoeuropejskimi, a zwłaszcza pomiędzy Piastami i Rurykowiczami. Punktem wyjścia opracowania jest małżeństwo ruskiej księżnej Dobroniegi z księciem polskim Kazimierzem Odnowicielem – jego polityczne przesłanki oraz polityczne następstwa.

Polecamy również artykuł dotyczący weryfikacji chronologii najstarszego w Polsce (1585 r.), zachowanego w podstawowej pracującej części, wiatraka przeniesionego z miejscowości Gryżyna do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W opracowaniu przedstawiono pogłębioną analizę jego chronologii na podstawie badań dendrochronologicznych i historycznych, a także interpretację łacińskiej inskrypcji i objaśnienie symboliki przesłania zawartego w inskrypcji na belce (mącznicy) wiatraka.

Ponadto w najnowszym tomie Studiów Lednickich znajdą Państwo artykuł o sportach i grach tradycyjnych, o problemach z odbiorem kultury u osób z dysfunkcją wzroku, opracowanie zabytków z epoki kamienia, wczesnośredniowieczne naczynia szklane z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie, średniowieczną wierszę z jeziora Lednica, wstępne wyniki badań przeprawy mostowej na Ledniczkę oraz rezultaty rozpoznawczych badań archeologicznych w Powidzu. 

W publikacji przedstawiono również wyniki analiz dendrochronologicznych wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa oraz najnowsze nabytki Muzeum – kolekcję sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Stanisława Pasiciela.

Dostępna jest wersja drukowana do zakupu: http://lednicamuzeum.pl/strona,wydawnictwa.html 

lub bezpłatnego pobrania ze strony internetowej czasopisma http://studialednickie.pl/

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane