Jesteś tutaj:Kultura „Odwilż” w fotograficznej interpretacji Agaty Ożarowskiej
poniedziałek, 01 kwietnia 2019 14:00

„Odwilż” w fotograficznej interpretacji Agaty Ożarowskiej

 
„Odwilż” w fotograficznej interpretacji Agaty Ożarowskiej fot. Rafał Wichniewicz

Cztery wyjątkowe zestawy zdjęć, prezentujące ciekawe projekty fotograficzne, zaprezentowane zostały w Czytelni na piętrze, działającej w I Liceum Ogólnokształcącym.

"Odwilż" - bo taki tytuł przyświecał pracom Agaty Ożarowskiej, to kontynuacja cyklu "Artyści poszczególnie", prezentowanego we wspomnianej instytucji kulturalnej, działającej w gnieźnieńskim "Pomniku". Agata Ożarowska, z wykształcenia fotograf, biolog i etnolog, szczególne zamiłowanie ma do ornitologii. To właśnie ptaki stały się motywem jednego z przedstawionych projektów, ale nie tylko.

- Jest to zbiór różnych prac, realizowanych przeze mnie przez 9 lat. Jest więc to wystawa bardzo przekrojowa i są to zdjęcia dla mnie najbardziej ważne i osobiste. Teraz odważyłam się je pokazać, a cieszę się iż ma to miejsce w moim liceum, bo tutaj w czasach mojej edukacji bardzo się rozwinęłam artystycznie - przyznała Agata Ożarowska.

Na ekspozycji zobaczyć można zdjęcia z projektów pt. "Ptaki pustych gniazd", "Klinika dla chorych snów", "DRZEWOstany" oraz "Porobisko": - Zdjęcia opowiadają o swoich wewnętrznych przeżyciach, emocjach, interpretacji świata, ale także o bardzo ciekawych zdarzeniach, jakie dzieją się na południu Polski w Beskidzie Sądeckim i dotyczą np. legend ze wsi Łomnica Zdrój. Od 2013 roku prowadziliśmy tam z kolegą Sławkiem Toczkiem badania etnograficzne w tej wiosce i mamy spory materiał badawczy, a na podstawie opowieści mieszkańców o dawnych strachach czy zjawach, realizowaliśmy zdjęcia. Bohaterami są też mieszkańcy tej wsi, a więc zupełnie obce dla mnie osoby, które po kilku latach mojego przyjeżdżania tam, zgodziły się pozować do zdjęć - opowiadała Agata Ożarowska.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022