Jesteś tutaj:Kultura Program Konwentu Fantastyki - Fantasmagoria 2018
wtorek, 23 stycznia 2018 10:00

Program Konwentu Fantastyki - Fantasmagoria 2018

 
Program Konwentu Fantastyki - Fantasmagoria 2018 źródło: Fantasmagoria.gniezno.pl

Przedstawiamy program nadchodzącego, kolejnego już Konwentu Fantastyki "Fantasmagoria", który odbywać się będzie głównie w Miejskim Ośrodku Kultury w weekend od 9 do 11 lutego br.

Do dnia konwentu program może ulec zmianom. Więcej informacji można znaleźć na stronie fantasmagoria.gniezno.pl

SALA PRELEKCYJNA

Piątek, 9.02.2018

17.00 Czy fani Falloutów Bethesdy to dzieci gorszego boga? - Zuzanna „Silver” Liske. Analiza, rozbicie na czynniki pierwsze i próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie postawione w tytule prelekcji. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników produkcji Bethesdy zapraszam do dyskusji!

18.00 Nawiedzone gry i jak je znaleźć - Dominika „Ika” Komarnicka. Przegląd co ciekawszych gier (głównie indie) z gatunku horror - i nie tylko - z ostatnich lat.

19.00 Mesjasz Superman? Co na to ludzie żyjący w uniwersum DC? - Katarzyna „Pochodnia fandomu” Maciejewska. Filmowe powiązania Supermana z Mesjaszem istniały już w filmie z 1978 roku i przewinęły się przez kolejne interpretacje tej postaci. Jednak zwyczajni ludzie obecni w komiksach DC również znajdują w Supermanie istotę boską, co z reguły przysparza mu samych kłopotów.

20.00 Musi boleć – o fascynacji przemocą w kulturze europejskiej oraz fantastyce - Paweł Ciećwierz. Dlaczego robienie sobie nawzajem krzywdy jest od zarania dziejów ulubioną rozrywką człowieka? I dlaczego przemoc okazuje się taka inspirująca dla kultury? Podczas prelekcji porozmawiamy o mitologizacji przemocy w literaturze fantastycznej, estetyce wzniosłości, seryjnych mordercach i różnych pomysłowych sposobach zadawania bólu. Zapraszam.

21.00 Reklama przyszłości – czyli jak będziemy (a może już jesteśmy?) manipulowani - Krzysztof „zgniłek” Celka. Naukowe podejście do tematyki związanej z szeroko rozumianą reklamą oraz kierunkami jej rozwoju. To, co jeszcze niedawno było fantastyką naukową, staje się teraz codziennością, a Wy nie macie nawet cienia pojęcia, ile wiedzą o Was wielkie korporacje.

22.00 Mroczna przyroda. Pogaństwo, demony, ostępy - Paweł Bąkowski. Prelekcja zamierzona jako nawiązanie do zeszłorocznego wystąpienia – rozwinięcie wątków związanych z „przyrodą/naturą”.  Sposoby jej (społecznego i kulturowego) konstruowania i nadawania symbolicznych znaczeń: pogaństwa, mroku, strachu. Wystąpienie oparte o historię kultury, antropologię kulturową, a ilustrowane wątkami mitycznymi, folklorem, filmami („Antychryst”, „Sauna”) czy serialami („Gra o tron”, „Stranger Things”).

Sobota, 10.02.2018

9.00 Shakespeare w komiksie - Wojciech „Emre” FilipczakZnany cytat z „Jak wam się podoba?” głosi: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”... Poddawać w wątpliwość słowa dramaturga zdają się adaptacje filmowe jego tekstów, które trzeba już liczyć w setkach. Czy Shakespeare „żyje” również w innych dziedzinach kultury? Nie tyle żyje, co zdaje się być w świetnej formie. Zatem co jest tak fenomenalnego w postaci i tekstach Shakespeare'a, że potrafią one zaistnieć w dziełach tak kapryśnego medium jak komiks?

10.00 25 najciekawszych kobiet w Gwiezdnych wojnach - Magdalena „Cathia” Kozłowska, Magdalena „Ithilnar” Stawniak. Pamiętacie te elaboraty o tym, jak to nareszcie są w Gwiezdnych wojnach interesujące postaci kobiece? My też je pamiętamy i do dzisiaj kręcimy głowami z pełnym niedowierzaniem. Zarówno w starym, jak i w nowym kanonie znaleźć można całe mnóstwo naprawdę niesamowitych kobiet i postaramy się Wam pokrótce przybliżyć ich sylwetki. Wybór ściśle subiektywny.

11.00 Co słychać w polskim Komiksowie? – przegląd najciekawszych albumów 2017 roku - Kajetan Kusina. Rok 2017 był dla polskiego komiksu wyjątkowo obfity. Zostało wydanych w nim naprawdę wiele świetnych albumów, zarówno początkujących twórców, jak i prawdziwych wyjadaczy. Spróbujemy przyjrzeć się bliżej choć części z nich.

12.00 Fantastyczne debiuty - Krzysztof Haladyn, Aleksandra Janusz, Kajetan Kusina, Marta Kładź-Kocot, Artur Olchowy, prowadzenie: Daria Kamińska. Jak wygląda droga od napisania tekstu do jego wydania? Czy warto brać udział w konkursach? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni pisarze.

13.00 Stalker: od dziwaka w swetrze po kozaka w szpeju - Krzysztof Haladyn, Dominika Węcławek. Jak zmieniał się wizerunek stalkera w popkulturze?

14.00 Wcielenie zła czy gwarant ładu i porządku? O gwiezdnowojennym Imperium w nowym kanonie - Magdalena „Ithilnar” Stawniak. Dzięki wprowadzeniu nowego kanonu Imperium Galaktyczne, wcielenie zła w „Gwiezdnych wojnach”, zyskało nieco inne oblicze. Nie są to już szaleni i żądni krwi imperialni znani z Expanded Universe, ale osoby pragmatyczne, wierzące w to, że rządy silnej ręki przywrócą ład i porządek w Galaktyce. Nie daj się zwieść rebelianckiej propagandzie, przyjdź i przekonaj się sam, jak naprawdę wygląda życie pod rządami Imperatora!

15.00 „Fenix”: fantastyka jutro, dziś i wczoraj - Bartek Biedrzycki, Krzysztof Sokołowski, Paweł Ciećwierz. Historia magazynu „Fenix”, dzień dzisiejszy autora fantastyki, perspektywy na przyszłość.

16.00 Kolonizacja obcych planet (dla początkujących i nie tylko) - Aleksandra Janusz. Czy chcesz podbić kosmos? Podpowiem, jak znaleźć dogodny glob i co należy wziąć pod uwagę przy kolonizacji. Praktyczne podstawy tworzenia układów słonecznych oraz wiarygodnych naukowo zamieszkałych światów – dla każdego twórcy i Mistrza Gry.

17.00 Historia i fantastyka – okres wczesnopiastowski - Mirosław Gołuński. Opowiem o fantastyce zarówno w dawnej (Kraszewski), jak i nowej (Jabłoński, Cherezińska, Rafał Dębski) powieści o czasach pierwszych Piastów. Czym jest fantastyka dla powieści o tym okresie? Jak i czy w ogóle się zmieniała i jakie ma znaczenie dla rozumienia tych powieści?

18.00 A jednak się świeci – fluorescencyjne białka w żywych komórkach - Aleksandra Janusz. Minęło ponad dwadzieścia lat, odkąd małe fluorescencyjne białko pochodzące z meduzy zrewolucjonizowało biologię molekularną. Dziś potrafimy dzięki niemu zobaczyć większość procesów życiowych zachodzących w żywych komórkach – i to w całej gamie barw. Pokrótce opowiem, jak to zrobić, do czego to może służyć – oraz skąd się wzięło fluorescencyjne sushi.

19.00 Popkultura a fantastyka - Aleksandra Janusz, Kajetan Kusina, Artur Olchowy, Dominika Węcławek, Bartek Biedrzycki, prowadzenie: Daria Kamińska. Czy adaptacje filmowe/serialowe mają przełożenie na zainteresowanie ich książkowym pierwowzorem? Jaki wpływ mają popularne kolekcje na rynek komiksowy? W trakcie panelu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak kultura popularna wpływa na tę mniej znaną szerszemu gronu.

20.00 Metamorfozy nie tylko w fantastyce - Marta Kładź-Kocot. Zmiennokształtność to jedna z literackich „machin”, które nigdy się nie zestarzały. Z różnych przyczyn i na różne sposoby ludzie zamieniali się w smoki, osły, ptaki, szczury i inne przemiłe stworzonka. Spróbujemy te przemiany w literaturze prześledzić – co nie uda się być może w przypadku Proteusza i dopplera Dudu, którzy mogą zamieniać się we wszystko.

21.00 Kajetan Kusina – spotkanie autorskie - prowadzenie: Daria Kamińska. Rozmowa z autorem scenariusza komiksowych przygód Ivana Kotkowicza, webkomiksu „Smutek jako ostateczna forma buntu” oraz bloga kusinakulture.pl

22.00 Archeologia i historia w asteriksowej „Tarczy Arwernów” - Aleksandra „Alezja” Rychlik. Dla większości z nas komiksy o przygodach Asteriksa i Obeliksa są zabawną, satyryczną fikcją literacką. Tymczasem wiele z miejsc w nich pokazanych rzeczywiście w czasach Celtów istniało, a przedstawione lub wspomniane zdarzenia wedle dostępnych nam źródeł archeologicznych i historycznych rzeczywiście miały miejsce. Cała seria komiksów jest długa, więc tym razem tematem będzie tom 11, „Tarcza Arwernów”.

23.00 Co ukrywa przed nami muzyka z serii „Heroes of Might & Magic” - Anna Dymarczyk. Co mają wspólnego Fryderyk Nietzsche i Nekromanci? Dlaczego niektórzy fani ze łzami w oczach przysłuchiwali się motywom z szóstej odsłony popularnych Hirków? Serdecznie zapraszam na muzyczną podróż pełną wspomnień, tajemnic i nostalgii.

 

Niedziela, 11.02.2018

9.00 Jak zacząć czytać komiksy Marvela i DC? - Katarzyna „Pochodnia fandomu” Maciejewska, Katarzyna „Miho” Jusiak. Podobają Ci się filmy superbohaterskie i chcesz zagłębić się więcej w świat ich bohaterów, jednak przeraża Cię ogromna ilość komiksów do nadrobienia? Nic straconego! Od czegoś trzeba zacząć, więc przedstawię kilka punktów startowych i sposoby, jak je znaleźć.

10.00 Droga bohatera w "Gwiezdnych wojnach" - Magdalena „Cathia” Kozłowska. Dlaczego właściwie ta saga została okrzyknięta współczesnym mitem? W końcu jest wiele opowieści, snujących historię o młodym chłopcu ratującym księżniczkę! A słyszeliście o schemacie Campbella? Nie? Ano właśnie. Odpowiedź na nasze pytanie znajdziemy właśnie tam.

11.00 Czy C.S. Lewis był antyfeministą? - Marta Kładź-Kocot. W twórczości C.S. Lewisa, znanego jako twórca cyklu „Opowieści z Narnii”, można znaleźć kilka antyfeministycznych czy wręcz mizoginicznych „kwiatków”. Choćby „problem Zuzanny”, tak ciekawie zinterpretowany w opowiadaniu Neila Gaimana czy też postać „Wróżki” Hardcastle z „Tej ohydnej siły”. Jak C.S. Lewis pisał o kobietach i jaką rolę w jego życiu odegrały kobiety – a szczególnie tajemnicza i powikłana relacja z panią Janie Moor?

12.00 Krótka historia zła (w Marvelu) - Dominika „Ika” Komarnicka. Przegląd postaci negatywnych, traktowanych jako negatywne, nieoczywistych moralnie w uniwersum Marvela.

13.00 (2 h) Gottlieba topichy porwały, czyli mazurski folklor - Artur „Dzikowy” Olchowy. Siegfried Lenz pisał o Mazurach: „moja rodzinna kraina leżała, jakby to powiedzieć, na tyłach historii”. Owo oderwanie od bieżących zdarzeń w Europie ukształtowało specyficzny folklor z odrębną demonologią, obrzędowością i pobożnością. Mocno etnograficznie, mocno anegdotycznie, a trochę sentymentalnie o mazurskich wierzeniach ludowych.

 

SALA WARSZTATOWA

Piątek, 9.02.2018

17.00 (2 h) Zajdź swój Dream Team – warsztaty integracyjne vol. 3 - Lidia „Mleko” Wawrzyniak. Czy jesteś tu pierwszy raz? Czujesz się zagubiony i przytłoczony wśród tylu nieznanych Ci osób? A może po prostu lubisz poznawać nowych ludzi? Przyjdź na trzecią odsłonę warsztatów i znajdź swój Dream Team.

19.00 (2 h) Bajkowe openingi – konkurs - Wolf. Konkurs z dużą dozą wspomnień i ponadczasowych nutek. Bajkowi melomani, przybywajcie!

21.00 KOTY SĄ MIŁE – konkurs - Wiktor „howler” Koliński. Nie od dziś wiadomo, że ulubionymi zwierzętami wszystkich pisarzy i reżyserów filmów (nie tylko) fantastycznych są koty. Jeżeli więc znasz i potrafisz nazwać różne sierściuchy z książek, filmów, seriali czy animacji – ten konkurs jest dla ciebie!

22.00 (3 h) Fantastyczne Karaoke – turniej - Ania „Ru D A” Jabczyńska. Znasz na pamięć piosenki z Disneya? Uwielbiasz utwory z anime? A może cały czas nucisz „I see fire” z „Hobbita”? Jeśli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to ten turniej jest dla Ciebie. Zapraszam! :)

 

Sobota, 10.02.2018

1.00 (3 h) Karaoke – wolne śpiewanie - Ania „Ruda” Jabczyńska. Chcecie pośpiewać? Mikrofony są do Waszej dyspozycji! :)

4.00 (2 h) Kino nocnych marków – najlepsze filmy Festiwalu Filmowego Offeliada. Propozycja dla tych wszystkich, którzy uważają, że na konwencie nie warto jest tracić czasu na sen. Zobaczcie najlepsze, najdziwniejsze i najbardziej niezwykłe animacje, fabuły i dokumenty (niekoniecznie fantastyczne) wybrane przez organizatorów Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie.

10.00 Cosplay – zabawa strojem - Wiktoria „Roxor”  Ratajczak i Adam „Ragnar” Komosa. Krótka, ale treściwa pogadanka na temat cosplayu. Jak wygląda proces tworzenia stroju od kuchni i dlaczego większość cosplayerów kończy swoją pracę w noc przed konwentem? Opowiemy wam także kilka historii z naszej zabawy strojem.

11.00 (2 h) Oldschoolowa screenówka filmowo-serialowa - Wolf. Jeżeli wychowałeś się w latach 80. i 90. lub po prostu lubisz ten okres kinematograficzno-telewizyjny, spróbuj swoich sił i odbądź nostalgiczną podróż do przeszłości, odgadując najlepsze tytuły.

13.00 Cosplay on point – triki sprawiające, że strój wygląda jak z gry/mangi/filmu wyciągnięty - Anna „Nona” Nowicka. To metal, czy pianka? Prelekcja o tym, jak podejść do wykonywania cosplayowych propów, aby wyglądały jak prawdziwe oraz aby strój przyćmiewał refkę.

14.00 Co siedzi w głowie Mistrza Horroru? – konkurs wiedzy na temat twórczości literackiej Stephena Kinga - Lidia „Mleko” Wawrzyniak, Artur „Arturo” Adamski. Jeśli w Twoich snach dzieci są pożerane przez straszliwe klauny, nastoletnie dziewczynki ociekają krwią, a rośli ciemnoskórzy mężczyźni boją się ciemności, koniecznie powinieneś spróbować swoich sił w tym konkursie. PS. Nie będziemy uważać na spoilery.

15.00 (2 h) Screenówka kreskówkowa - Wolf. Pamiętasz złote czasy Cartoon Network i Fox Kids? Godzinami siedziałeś przed telewizorem i śledziłeś przygody swoich ulubionych bohaterów? Teraz masz okazję, aby przypomnieć sobie najlepsze lata swojego dzieciństwa i przy okazji wygrać ten konkurs.

17.00 (2 h) BrainOn na Fantasmagorii - Sylwia Skwarek, Mariusz Ostaszewski, Mateusz Pawlak, Bartek Zawadzki. BrainON to w skrócie drużynowy konkurs wiedzy ogólnej, który łączy w sobie zasady z kilku znanych teleturniejów. W edycji na Fantasmagorii zawodnicy będę musieli poradzić sobie z pytaniami z fantastyki.

19.00 Era Smoka, czyli o historii w Dragon Age'u - Anna Dymarczyk. W tej serii BioWare’u niezwykle ważnym punktem odniesienia jest to, co działo się dawniej – wojny, Plagi, dawne niesnaski i scysje. W jaki sposób historia oddziałuje na głównych bohaterów serii, jak są z nią powiązani oraz kto i dlaczego spisuje dzieje tego świata? Zapraszam głównie fanów serii – uwaga na latające spoilery!

20.00 (2 h) Skąd to intro? - Wolf. Przybądź na melomański challenge kultowej muzyki filmowo–serialowej i przy okazji sprawdź się z tych nieco nowszych kompozycji.

22.00 (2 h) Karaoke – wolne śpiewanie - Ania „Ru D A” Jabczyńska. Chcecie pośpiewać? Mikrofony są do Waszej dyspozycji! :)

Niedziela, 11.02.2018

00.00 (2 h) Bitwa o północy – Turniej Karaoke - Ania „Ru D A” Jabczyńska. Chcesz zmierzyć się z największymi hitami karaoke? Bitwa na głosy z legendarnymi utworami w tle.

2.00 (2 h) Karaoke – wolne śpiewanie - Ania „Ru D A” Jabczyńska. Chcecie pośpiewać? Mikrofony są do Waszej dyspozycji! :)

4.00 (2 h) Kino nocnych marków – najlepsze filmy Festiwalu Filmowego Offeliada. Propozycja dla tych wszystkich, którzy uważają, że na konwencie nie warto jest tracić czasu na sen. Zobaczcie najlepsze, najdziwniejsze i najbardziej niezwykłe animacje, fabuły i dokumenty (niekoniecznie fantastyczne) wybrane przez organizatorów Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie.

8.00 (2 h) Fantastyczne Kalambury - Ania „Ru D A” Jabczyńska. Wiesz jak pokazać Władcę Pierścieni, Czarodziejkę z Księżyca czy Shreka? Potrzebujesz rozbudzić się z rana? To miejsce właśnie dla Ciebie! :)

10.00 (2 h) Sekrety czajodziejstwa. O rodzajach, historii i sposobach parzenia herbaty - Radek Rak, Basia Boroń. Przewidywana degustacja. (Choć mamy sporo własnych herbacianych utensyliów, to własne czarki i kubeczki będą mile widziane).

12.00 Czy fanfic może być dobry? - Zuzanna „Silver” Liske. Fanfiction albo się kocha, albo nienawidzi. W przypadku tego drugiego powody są różne: bo bohater poprowadzony w niewłaściwy sposób, bo fabuła denna... Czy można napisać fanfica, który trafi nawet do największego przeciwnika tego rodzaju twórczości?

13.00 501 Legion, czyli jak dołączyć do Imperium - Magdalena „Ithilnar” Stawniak. Jeśli zawsze marzyłeś o zostaniu szturmowcem (tym jedynym, który będzie trafiał), jeśli marzy ci się mundur Floty (lub inny) albo paradowanie w czarnej pelerynce z czerwonym mieczem świetlnym, to wygląda na to, że 501 to miejsce dla ciebie. Chcesz się dowiedzieć, o co chodzi i z czym to się je? Nic prostszego, wprowadzimy cię w tajniki tworzenia profesjonalnego imperialnego kostiumu, a także pokażemy, jak dołączyć do Polish Garnison.

 

SALA LARPOWA

Uwaga! Zapisy na LARP-y n tablicy w Pokoju Gier!

Piątek, 9.02.2018

17.00 (2 h) Bezpieczeństwo w larpach – wykład i warsztaty - Anna „Szarańcza” Szewczyk. Bezpieczeństwo na larpach jest kluczową kwestią! Na wykładzie przeanalizujemy dokładnie zagadnienie, poznamy zasadę SSC, a także przemkniemy przez przykłady z larpów, w których bezpieczeństwo było naginane. Warsztaty będą zawierały elementy walki, odgrywania scen erotycznych, przemocy (psychicznej i fizycznej), oraz eskalowania sytuacji.

19.00 (2 h) Pół larp, pół warsztaty: Bezpieczna i klimatyczna walka larpowa - Anna „Szarańcza” Szewczyk. Podczas tego punktu programu wylosujecie postacie, zagracie na stereotypach i poćwiczycie walkę na broń bezpieczną. Nie obędzie się bez aktorskich pocałunków, ciosów w policzek i zdradzonych kochanków. Przybywajcie tłumnie na komediowego larpa, którego sami stworzycie!

21.00 Wieczorek improwizacyjny - Anna „Szarańcza” Szewczyk. Wieczorek z udziałem widowni. Poimprowizuj lub zasiądź na widowni i pośmiej się z innymi! W programie między innymi: walka na pytania, rewolwer, koszmar aktora, scenarzysta i wiele innych gier. Na ten punkt programu przychodzisz kiedy chcesz, wyjść też możesz w trakcie!

Wymaganych minimum 5 aktywnych uczestników.

 

Sobota, 10.02.2018

0.00 (5 h) LARP Era Obdarzonych – Wybuch - Grupa Larpowa Mantykora, Bartosz „Panda” Zawadzki. Dwa tygodnie temu zaczęto odkrywać, iż dzieci w okresie dojrzewania zdobyły supermoce rodem z komiksów. Świat jeszcze nigdy nie był w takim kryzysie. Z jednej strony olbrzymia moc mogąca dać wiele dobrego, z drugiej natomiast strony siła potrafiąca zniszczyć to, co najcenniejsze. Jakby tego było mało, prezydent nagle zniknął ze sceny politycznej, co pogłębiło kryzys. Jednak to jedno spotkanie najważniejszych specjalistów z różnych dziedzin oraz przedstawicieli kluczowych departamentów daje szanse na uratowanie państwa, które chyli się ku chaosowi.

5.00–9.00 Przerwa

9.00 (2 h) Jak stworzyć grę immersyjną? Anna „Szarańcza” Szewczyk. Praktyczne warsztaty dla Mistrzów Gry lub przyszłych twórców zarówno RPG, jak i larpów.

11.00 (3 h) Warsztaty tworzenia nanolarpów zakończone konkursem - Anna „Szarańcza” Szewczyk. Warsztaty tworzenia krótkich (maks. godzina) form larpowych, zakończone konkursem, w którym zostaniesz zarówno Mistrzem Gry, jak i graczem! Zapraszamy zwłaszcza osoby, które zaczynają przygodę z larpami. Minimalna liczba uczestników: 8

14.00 (4 h) LARP „Superprodukcja” – Ostatni film ludzkości - Grupa Larpowa Mantykora, Mikołaj „Iron” Adamczyk. Rok 2025 to przełomowy rok w historii kinematografii – wszystko robione jest komputerowo, łącznie ze sztucznie generowanymi aktorami. Postanowiono zaprzestać kręcenia filmów w sposób klasyczny, jednakże pojawił się reżyser, który uprosił jednego z producentów o pieniądze na ostatni film. Film, który przejdzie do historii. Wszyscy aktorzy o tym wiedzą, dlatego za wszelką cenę będą chcieli w nim wystąpić.

18.00 (3 h) LARP Deadline - Jakub „Czołgista” Łowczowski. Deadline jest larpem dla 6 osób wcielających się w role członków znanej grupy larpowej, którzy zgłosili larp jako punkt programu na jeden z lepszych konwentów w Polsce. Problem w tym, że nic nie jest przygotowane. Każdy z członków grupy ma swoje pasje oraz dość specyficzny charakter i każdy chce je pokazać w projekcie. Termin się zbliża i organizatorzy chcą poznać zarys fabuły oraz karty postaci. Jeśli członkom grupy nie uda się ich przygotować, zostaną wyśmiani w środowisku larpowym na różnego rodzaju forach internetowych. Jak uczestnicy poradzą sobie z różnicą zdań, stresem i zbliżającym się deadlinem?

21.00 (4 h) Wormsy – Wielka Bitwa - Battle Larp Poznań i Grupa Larpowa Mantykora. Gracze, którzy przychodzą na ten larp, muszą mieć śpiwory i okulary ochronne. Larp będzie polegał na walce dwóch frakcji wormsów przy pomocy broni typu nerf i bezpiecznych broni. Gracze będą walczyć na śmierć i życie. W zeszłym roku atrakcja cieszyła się ogromnym, zainteresowaniem dlatego powracamy z nową, dużo lepszą wersją!

Niedziela, 11.02.2018

10.00 (4 h) LARP The Tall Tales Tavern - Grupa Larpowa Mantykora, Bartosz „Panda” Zawadzki, Mikołaj „Iron” Adamczyk. Ulewa i wicher bez ustanku targają konarami drzew. Niespokojne bestie i potwory ukryły się zaś w swoich kryjówkach. Jedynie garstka wędrowców na przekór przeciwnościom losu zmierza traktem na spotkanie z niepewnym przeznaczeniem. Jedni poszukują wiedzy, inni mocy, a jeszcze inni bogactw. Jednak przeciwstawiając się kroplom ostrym niczym brzytwy, poszukują jedynie nadziei na wybawienie. Pragną odnaleźć miejsce, w którym chociaż na chwilę przy cieple paleniska i dobrej strawie będą mogli zapomnieć o troskach.

 

SALA MANGOWA

Piątek, 9.02.2018

17.00 (2 h) Przegląd sezonu Zima 2018 - Piotr „Thorrek” Dudek. Kiedy na dworze zimno i nigdzie nie chce się wychodzić, mamy więcej czasu na oglądanie anime w domu. Ale czy jest w ogóle coś wartego obejrzenia? Prowadzący postara się odpowiedzieć na to pytanie.

19.00 Te miejsca w Japonii, o których mogliście nie słyszeć… - Magdalena „Cathia” Kozłowska. Wszyscy słyszeli o Fuji–san i obejrzeli Tokio Tower jeśli nie w internecie, to na pewno w losowym anime. Nie wszystkie miejsca jednak są aż tak znane, czasem po prostu trzeba trochę pogrzebać, by je znaleźć albo po prostu namęczyć się, by tam dojechać. Cathia zaprasza na opowieść o Japonii nieco mniej znanej, odwiedzanej w różnych porach roku.

20.00 Wiedzówka z „Kekkai Sensen” - Anna „Tubka” Małecka. Miasto w połowie dla ludzi i w połowie dla istot z piekła rodem wymaga sporej wiedzy, żeby dożyć do następnego poranka. Sprawdź czy wiesz, jak przetrwać! Konkurs obejmuje tematyką animacje i nie dotyczy mangi.

21.00 (2 h) Animcowe Koło Fortuny - Adrian „NekoTheOtaku” Kitowski. Koło Fortuny w wersji anime. Czy potrafisz po kategorii oraz pojedynczych literkach odgadnąć hasło, a tym samym zgarnąć zdobyte przez Ciebie punkty?

23.00 Kreskówki dla otaku - Magda „Asbiel” Gronek. Nie tylko japońską animacją świat otaku się kręci, chociaż wielu z nas często pozostawia w zapomnieniu produkcje z innych krajów. A może jednak warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z kilkoma z nich, a jeśli nie wiecie z jakimi, to tutaj znajdziecie parę propozycji.

 

Sobota, 10.02.2018

9.00 Trigger ponownie ratuje anime... - Michał „Konsul” Sitkiewicz. ...czyli panel o „Little Witch Academia” i paru innych seriach.

10.00 (2 h) Animkowy turniej sportowy - Magda „Asbiel” Gronek. Jeśli oglądacie anime, szczególnie te sportowe, to jest to miejsce jak najbardziej dla was. Podejmijcie wyzwanie, pochwalcie się wiedzą, wyeliminujcie rywali i wygrajcie!

12.00 Czy psy w anime mają pieskie życie? - Piotr „Thorrek” Dudek. O tym, że Japonia kocha koty, to większość już pewnie wie. A jak się ma sprawa z psami i ich przedstawicielami w świecie japońskiej animacji? Czy najlepszy przyjaciel człowieka może rywalizować z kotem na tej scenie?

13.00 (2 h) Karciane odgadywanki - Magdalena „Aira” Sobierajska. Prosta gra karciana, w której masz za zadanie odgadnąć z imienia i nazwiska postacie z anime. Serie zależne od wyboru graczy (z dostępnych), każdy wybiera co najmniej 1 anime (zależne od liczby uczestników). Czas 1 partii to około godziny (odbywają się 2), więc spokojnie można przyjść w połowie konkursu.

15.00 Anime 2017 naszym okiem - Magda „Asbiel” Gronek, Piotr „Thorrek” Dudek, Wiktor „howler” Koliński. Trójka samozwańczych ekspertów anime wypowie się na temat ich ulubionych tytułów z 2017 r. Ich subiektywna opinia może być dla jednych ciekawym źródłem informacji, a dla innych beczką śmiechu. Będą zgodni, czy pokłócą się przed publiką? „Moja prawda jest najmojsza”.

16.00 (2 h) Wiedzówka z „Shonen Jump” - Paweł „Mroczuś” Mroczkowski. Konkurs, w którym sprawdzisz, ile wiesz o seriach publikowanych w „Shonen Jumpie”. Ale czy chociaż znasz je wszystkie?

18.00 Najsmutniejsze sceny w anime - Wolf. Wyciągnij chusteczki i obejrzyj z nami najbardziej feelsowe sceny z anime, przy których każdy uroni chociaż jedną łezkę.

19.00 Wolfu poleca, czyli przegląd anime wilczym okiem - Wolf. Zapraszam was na ogólny przegląd anime, gdzie każdy z was dowie się, co musi jeszcze koniecznie nadrobić!

20.00 Strach ma wielkie oczy, czyli japońskie legendy miejskie - Monika „Mikari” Woźniak. Myślisz, że widziałeś już wszystkie horrory i nic cię nie zaskoczy? Japończycy już nie raz udowodnili, że mają niejednego asa w rękawie. Poznaj Teke–teke, Hanako–san oraz inne japońskie upiory na mojej prelekcji.

21.00 (2 h) Babski wieczór z przystojniakami 2.0 - Magda „Asbiel” Gronek. Kobiety też lubią podziwiać piękne widoki, męskie widoki zazwyczaj. I podobnie jak w zeszłym roku będziecie, drogie panie, mieć możliwość wybrania tego najlepszego w drugiej już edycji wyborów najprzystojniejszego faceta z anime. Tym razem wybieramy Najgorętszego Króla Sportu. (Panel dla osób 16+)

23.00 Wszystkie głupoty mangi i anime. Anna „Tubka” Małecka. Podczas walki latanie jest normalne, a po zjedzeniu pół tony żarcia masz tylko wzdęty brzuch? No chyba trochę nie bardzo… Porozmawiajmy o wszystkich idiotyzmach, które mocno rozmijają się z prawdą, ale i tak je kochamy, bo (zazwyczaj) dobrze się prezentują.

Niedziela, 11.02.2018

9.00 (2 h) Wolfowy Challenge Screenówkowy - Wolf. Odgadnij jak najwięcej moich ulubionych anime lub przekonaj się, ile dobrych tytułów jeszcze musisz nadrobić.

11.00 Giganci Sportu - Magda „Asbiel” Gronek. Trudno jest o naprawdę dobra serię sportową ostatnio i mimo wielu pojawiających się nowych tytułów na uznanie widzów niewiele zasługuje. Czy to fabuła sprawia, że odnoszą sukces, a może realizm? Porównamy najpopularniejsze serie i być może dowiemy się dlaczego.

12.00 (2 h) Najpopularniejsze mangi i light nowelki 2017 roku - Piotr „Thorrek” Dudek. Statystyka to dla jednych rzędy nudnych cyferek, a dla innych garść ciekawych informacji. Przyjrzyjmy się japońskiemu rynkowi i przeanalizujmy listę najlepiej sprzedających się tytułów z ubiegłego roku. Czy numer jeden jest zagrożony, czy będzie rządził jeszcze przez długie lata?

 

SALA RPG

Uwaga! Zapisy na sesje RPG na tablicy w Pokoju Gier.

Piątek, 9.02.2018

19.00–20.00 Warsztaty RPG - Tomasz „Antoś” Antosik, Adam „Ragnar” Komosa. Schodzicie do podziemi... A nie, wchodzicie na ostatnie piętro MOK–u. Na wstępnym spotkaniu dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć o RPG, ale nie mieliście kogo zapytać. Stworzycie swoje karty postaci i ustalicie z mistrzem gry konkrety co do planowanych sesji podczas konwentu.

20.00–24.00 Sesja RPG - Tomasz „Antoś” Antosik, Adam „Ragnar” Komosa. Wolicie przemierzać nuklearne pustkowia czy wędrować w towarzystwie elfów i krasnoludów? Mistrzowie gry czekają na graczy i ich propozycje co do wyboru systemu.

 

Sobota, 10.02.2018

19.00–20.00 Warsztaty RPG - Tomasz „Antoś” Antosik.  Schodzicie do podziemi... A nie, wchodzicie na ostatnie piętro MOK–u. Na wstępnym spotkaniu dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć o RPG, ale nie mieliście kogo zapytać. Stworzycie swoje karty postaci i ustalicie z mistrzem gry konkrety co do planowanych sesji podczas konwentu.

19.00–21.00 „Głód, śmierć i Choroba" – sesja Lands of Despair - Marcin „Br0Wcu” Zieliński, Daniel „Niru” Minder, Maciej „Marun” Marunowski. Zapraszamy na sesję RPG w klimacie Dark Fantasy! Magia, śmierć, bestie, głód i wszechobecna Choroba. Wybierz się w podróż po Krainach Rozpaczy razem z twórcami systemu Lands of Despair!

20.00–24.00 Sesja RPG - Tomasz „Antoś” Antosik. Wolicie przemierzać nuklearne pustkowia czy wędrować w towarzystwie elfów i krasnoludów? Mistrzowie gry czekają na graczy i ich propozycje co do wyboru systemu.

 

STREFA POSTAPO

Strefa będzie działać przez cały czas trwania konwentu. Dodatkowo odbywać się będą prelekcje, warsztaty i inne:

Sobota, 10.02.2018

10.30 (1,5 h) Panel: Co to jest postapo i dlaczego to nie są rurki z kremem? / Warsztaty: Jak zrobić miecz otulinowy do gry np. w juggera - Konrad Jarczewski, Łukasz Matysiak

12.00 Industrial dance, czyli ,,cyborgowa" potańcówka do elektronicznych brzmień, a i miłośnikom aerobicu przypadnie do gustu - Damroka

14.00 Charakteryzacja – sztuczne rany, blizny i krew - Maciej „Liteon” Strzępa, Zuzanna Kuncewicz

16.00 (2 h) Panel o literaturze: Droga do Postapo, czyli nie samymi nowinkami człowiek żyje. Dominika Tarczoń, Bartek Biedrzycki, Krzysztof Haladyn, Artur Olchowy, Dominika Węcławek, prowadzenie: Aleksandra „Silaqui” Radziejewska. Panel wspominkowo-informacyjny odnośnie klasyki postapo oraz tego, od czego zaczęła się miłość współpanelistów do tego konkretnego gatunku.

18.00 Konkurs DART (rzut lotkami do tarczy elektronicznej) - Filip Mazur, Mateusz „Koniu” Grunwald

19.00 Turniej gladiatorów, szkolenie oraz pokazy wykorzystania mieczy otulinowych - Agata Janczewska, Mateusz Koniu Grunwald, Krystian Włódarczyk, Filip Mazur

20.00 Jugger – najtwardszy sport drużynowy na wastelandzie. Chcesz poznać jego genezę, zacząć grać lub po prostu dowiedzieć się co to jest? Przyjdź i posłuchaj! - Krystian Włódarczyk

Niedziela, 11.02.2018

10.30 Przewodnik postapo 2018 - Dominika Tarczoń
11.30 Konkurs DART (rzut lotkami do tarczy elektronicznej) - Filip Mazur, Mateusz „Koniu” Grunwald
12.00 Czy łatwo napisać pierwszą książkę i dlaczego postapo? - Dominika Węcławek, Dominika Tarczoń
13.00 Warsztaty: Zrób samemu miecze i zbroje postapo - Konrad Jarczewski, Johnny Gie

 

SALA GIER

Pokój gier czynny od 17.00 w piątek do 14.00 w niedzielę.

Piątek, 9.02.2018

22.00 Nocny „Talisman” - Robert „Cegła” Guziałek. Spotkanie z grą planszową „Talisman: Magia i miecz” wraz z dodatkami. Zobacz, jakie zdarzenia, jakich wrogów i sprzymierzeńców spotkasz, przemierzając magiczną krainę. Cel jest jeden: pokonać wszystkich. Siłą mięśni i oręża albo zaklęć. Gramy, aż komuś z Was się to uda, choćby do rana. Nie znasz zasad – tym bardziej przyjdź.

Sobota, 10.02.2018

11.00 Turniej Warhammer 40 000 - Mikołaj Janik. Turniej będzie miał formułę bitwy 1 versus 1. Obowiązują zasady 8. edycji Warhammer 40 000 – najnowsze FAQ. Wartość armii: 1000 punktów. Zapisy na turniej na tablicy w Games Roomie.

 

KONKURS COSPLAY

III Konwentowy Konkurs Cosplay odbędzie się w sobotę, 10 lutego 2018 o 18.00 w auli dawnego Medycznego Studium Zawodowego w Gnieźnie, ul. Mieszka I 27.

Jury konkursu:

Nona – cosplayerka, która nie boi się wykorzystywać w swoich strojach elektroniki w najróżniejszych odsłonach. Z chęcią dzieli się swoją wiedzą z innymi poprzez prelekcje na konwentach i wpisy na FB. Dzięki swojej pracowitości i dokładności wygrywała rożne konkursy, w tym Maskaradę podczas Pyrkonu 2017. Miłośniczka gier, mangi i anime.

Darima – cosplayerka pochodząca z Konina, triumfatorka ostatniej edycji konkursu cosplay, podczas KF Fantasmagoria w lutym 2017 roku. Pomimo tego, że swoją przygodę z cosplayem zaczęła zaledwie 2 lata temu, zdążyła już zwyciężyć w kilku konkursach. Pokazała na nich, jak bardzo kocha swoją pasję i jak wiele wysiłku w nią wkłada. Jej występy nieraz wywołały zachwyt wśród publiczności dynamiką i realizmem przedstawianej postaci.

Anna „Ru.D.A” Jabczyńska – jedna z organizatorek Konwentu Fantastyki Fantasmagoria oraz koordynatorka Konkursu Cosplay. Interesuje się kulturą azjatycką, mangą i anime. Zapalona miłośniczka karaoke i tańca.

Paulina Lewandowska – instruktor i choreograf grup tanecznych „No name” i „Arabeska” i jedna z tancerek grupy salsowej „Los Locos”. Z Miejskim Ośrodkiem Kultury związana od 2000 roku. W 2006 roku ukończyła pierwszy w historii Polski kwalifikacyjny kurs dla instruktorów tańca jazzowego w Warszawie, pod kierunkiem Piotra Galińskiego i Iwony Pavlović.

 

SALA MAŁYCH INICJATYW

Warsztaty origami

Niezawodni członkowie grupy Dorigami zapraszają na spotkanie z japońską sztuką składania papieru. Będzie można nauczyć się figur prostszych oraz potrenować robienie bardziej skomplikowanych zwierząt i przedmiotów z pięknych, kolorowych kartek. Warsztaty odbędą się w piątek od 17.00 do 24.00 oraz w sobotę od 8.00 do 14.00.

Kącik Star Wars dla najmłodszych

Legion 501 Polish Garrison oraz Rebel Legion: Eagle Base zapraszają dzieci na wyprawę do odległej Galaktyki. Na chętnych czekają pełne Mocy kolorowanki, krzyżówki, w których można sprawdzić swoją wiedzę o Star Wars, a także zakręcone labirynty. Zapraszamy w sobotę w godzinach 11.00-13.00 i niedzielę w godzinach 10.00-13.00.

Dyżur fotografa konwentowego

Chcesz sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe na ściance konwentowej? Ładny portret lub zbiorówkę ze znajomymi? Zapraszamy! Wszystkie zdjęcia wykonane będą za darmo przez naszego konwentowego fotografa Aleksandrę Golińską będzie można po całym wydarzeniu znaleźć na naszym fanpage’u na FB. Dyżury fotografa: piątek 17.00–19.00, sobota 14.00–16.00, niedziela 10.00–12.00.

 

WYSTAWA STAR TREK

Tradycją naszych konwentów są wystawy o tematyce fantastycznej. W tym roku proponujemy wam spotkanie z jednym z największych uniwersów w historii science fiction, czyli Star Trek. Ekspozycję startrekową przygotuje Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty (w skrócie WOGF), znany także jako załoga statku USS Posnania. Ekspozycję zobaczyć będzie można podczas całego konwentu w jednej w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Towarzyszyć jej będą również prelekcje:

Sobota, 10.02.2018

13.00, Star Trek – tak blisko, tak daleko – Kamil Znamiec. Jak wygląda świat Star Treka? Jacy są zamieszkujący go ludzie? Czy jesteśmy w stanie ewolucyjnie doprowadzić do takiego kształtu człowieczeństwa? Jakie kroki musielibyśmy powziąć, aby do niego doprowadzić? – panel dyskusyjny

15.00, Najdłużej istniejąca franczyza gier komputerowych – Szymon Kuczur. Gry towarzyszą komputerom prawie od początku ich istnienia. Wśród nich jest jedna franczyza, która funkcjonuje rekordową ilość czasu. Dowiedz się, co to za seria i jak ewoluowała.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane