niedziela, 21 stycznia 2018 18:36

Jubileuszowy koncert młodych muzyków

 
Jubileuszowy koncert młodych muzyków fot. Rafał Wichniewicz

Tradycyjnie w okresie noworocznym, uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej zaprezentowali przygotowywany od dłuższego czasu repertuar wokalno-instrumentalny.

Wszystko w ramach koncertu katedralnego, którego trzydziesta edycja przyciągnęła wielu słuchaczy, przede wszystkim rodzin i znajomych, ale także zainteresowanych gnieźnian. Wszyscy, którzy przybyli 21 stycznia do katedry, chcieli posłuchać dotychczasowych efektów pracy młodych muzyków, kształcących się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

- Staramy się, by każdy koncert był inny od poprzednich i każdy ma być trochę zaskakujący. W związku z okresem świątecznym, uczniowie wykonają m.in. kolędy w układach chóry i zespoły kameralne, a potem przejdziemy do muzyki związanej z nowym rokiem, a więc radosnej, optymistycznej, aby zbudować dobry nastrój u słuchaczy - są to utwory od baroku, aż do współczesności - przyznał Rafał Stańczak, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Tego niedzielnego popołudnia, publiczność jako pierwszy utwór usłyszała Gaude Mater Polonia, po czym także m.in. Gavotte Jana Sebastiana Bacha, Cichą noc Franza Grubera, Kanon Johanna Pachelbela, Do szopy hej pasterze w wykonaniu zespołu smyczkowego, a także Marsz triumfalny S. Karga-Elerta na organach.

Niespodzianką tej edycji koncertu, był występ Chóru Męskiego "Szpaki", który wykonał utwór Kyrie. Zespół, po śmierci jego dotychczasowego dyrygenta Romana Nowaka, zdecydowała się poprowadzić Paulina Kuczyńska-Siwka. Jako ostatni akcent tego wieczoru, usłyszeć można było Ave Maria M. Lorenca, Mizerna cicha J. K. Galla oraz Gdy śliczna Panna J. Maklakiewicza. Tu instrumentalnie przy organach udzielił się Ryszard Superczyński, a w wokalu usłyszeć można było Natalię Majewską-Marszałek. 

 

11 komentarzy

  • Link do komentarza wierny lud wtorek, 23 stycznia 2018 21:27 napisane przez wierny lud

    księdzu chyba pomyliły się strony na tym portalu, bo tutaj pisze się o koncercie w katedrze i w tym przypadku dobra współpraca proboszcza katedralnego z kurią, która mogłaby taki komunikat rozesłać byłoby tylko z pożytkiem dla diecezjan.

  • Link do komentarza emeryt wtorek, 23 stycznia 2018 18:55 napisane przez emeryt

    MELOMANOWI radzę kurs z logiki. Pan nie rozumie prostego tekstu, więc dyskusja na tym poziomie nie ma sensu. Nawet przedszkolak zrozumie, że chodzi o ogłaszanie repertuaru w dostępnych mediach (radio, afisze,lokalna prasa itp. ), a pan się indyczy w zupelnie innym kontekscie. Polecam melisę od czasu do czasu.

  • Link do komentarza ksiądz wtorek, 23 stycznia 2018 18:10 napisane przez ksiądz

    do maksymilina. Kuria nie była organizatorem żadnego z tych koncertów. Koncerty w kościołach odbywają się wyłącznie za przyzwoleniem proboszczów poszczególnych parafii. A parafia garnizonowa jest jeszcze bardziej charakterystyczna, bo nawet nie podlega gnieźnieńskiemu biskupowi tylko biskupowi polowemu.

  • Link do komentarza MELOMAN wtorek, 23 stycznia 2018 18:00 napisane przez MELOMAN

    emerycie.
    Od zarania dziejów, kościół zawsze był wielkim mecenasem sztuki. Szczególnie muzycznej. Bach , Hendel, Beethoven, i wielu innych . Oni wszyscy tworzyli dla kościoła i w kościołach prezentowali swoje wielkie dzieła . Wszystko dla chwały Boga. Zastanów się, wobec tego emerycie, nim jeszcze raz napiszesz, ze na sztukę nie ma miejsca w kościele .

  • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 22 stycznia 2018 21:13 napisane przez emeryt

    Jak by koncerty odbywały się na salach do tego przeznaczonych, to każdy mógłby sobie monitorować repertuar imprez z kalendarza kulturalnego miasta. No, ale skoro koscioly przejmują role rozrywkowe, no to rzeczywiście trudno analizować wszystkie ogłoszenia parafialne z każdej gnieźnieńskiej parafii.

  • Link do komentarza Maksymilian poniedziałek, 22 stycznia 2018 17:47 napisane przez Maksymilian

    Panie Meloman vel Marku Zygmuncie....jak kogoś stać na organizację koncertu to jest stać wypromować wydarzenie. Przypomnę, że szkoła podlega Ministerstwu Kultury(biedna firma?) A też nic by się nie stało jakby Wspolorganizator czyli Kuria rozesłała info po parafiach, nie mówię już o zamieszczeniu info na swoich stronach. Druga sprawa, co Pan za głupoty opowiada o obdzwanianiu instytucji???? Pan dba o pieniądze publiczne jako radny?? Szkole gratuluję koncertu i fakt, ze milo się tak młodych ludzi słucha. Czekam na koncert z okazji 100 lecia Powstania Wlkp.

  • Link do komentarza sroka poniedziałek, 22 stycznia 2018 16:58 napisane przez sroka

    sroka, z tego co wiem, niewielu o koncercie wiedziało bo muzyczna nikogo nie informowała. z tego co dowiedziałem się z rozmów to media dowiadywały się przypadkiem a zaproszenia mailem można wysłać za darmo. urzędnicy są od innych zadań

  • Link do komentarza MELOMAN poniedziałek, 22 stycznia 2018 16:17 napisane przez MELOMAN

    INSTYTUCJE NIE REKLAMOWAŁY , BO NIE MAJĄ NA TO PIENIĘDZY !!

    To właśnie Urzędowi Miasta, powinno zależeć na reklamie tych koncertów by pokazać , że nieprawdą jest , że w Gnieźnie "NIC SIĘ NIE DZIEJE".
    Zapraszam więc Wydział Promocji DO PRACY.
    Nie czekać aż inni Was poinformują o imprezach !!
    Sami obdzwaniajcie wszystkie instytucje i pytajcie !!

  • Link do komentarza sroka poniedziałek, 22 stycznia 2018 08:31 napisane przez sroka

    koncerty organizują niezależne instytucje, a nie urząd miejski. inna sprawa, że w ogóle ich nie reklamowano

  • Link do komentarza MELOMAN poniedziałek, 22 stycznia 2018 07:49 napisane przez MELOMAN

    P.S Co się dzieje z wydziałem kultury i wydziałem promocji w Gnieźnie ????? Już po raz kolejny w jednym dniu koncert nakłada się na koncert, nie dając możliwości gnieźnianom uczestnictwa na wszystkich organizowanych z wielkim trudem imprezach. Tym razem w jedną niedzielę, prawie o tej samej godzinie , odbyły się aż trzy koncerty. W kościele garnizonowym, w Katedrze i auli Liceum na Kostrzewskiego. Czy tych imprez nie można było rozbić na 3 dni w tygodniu ?
    I..... jeszcze jedno. Na plakatach Urzędu Miasta z tytułem " NIC SIĘ NIE DZIEJE " gdzie powinny być promowane i zapowiadane wszystkie imprezy kulturalno sportowe W GNIEŹNIE na ostatnia niedzielę wpisano tylko występ płatny, zespołu RAZ DWA TRZY w auli Liceum .
    Dlaczego nie wspomniano o koncertach darmowych w Katedrze i Kościele Garnizonowym?
    Panie Prezydencie TAK NIE WOLNO !!!!!

  • Link do komentarza MELOMAN poniedziałek, 22 stycznia 2018 07:37 napisane przez MELOMAN

    Młodzież cudownie popisała się swoimi umiejętnościami. Rodzice i dziadkowie za pewne byli dumni, ze swoich pociech. I mieli prawo !!!
    Gnieźnieńska Szkoła Muzyczna z roku na rok, podnosi poziom swoich występów. Wychodzi na to , że NASZA MŁODZIEŻ jest coraz bardziej utalentowana . Cieszmy się z tego. Bardzo dobrze świadczy to też o kadrze nauczycielskiej, która za każdym razem coraz bardziej profesjonalnie przygotowuje ten świąteczny koncert w Katedrze. Miło też, że kierownictwo Szkoły Muzycznej potrafi zaprosić również na swój koncert profesjonalistów, wręcz gwiazdy, by ten wieczór jeszcze bardziej uświetniły. Cieszy również gościnny występ Zespołu Kameralnego "SZPAKI". Mam nadzieję, że pod " silną" damską ręką, będzie zespół wspaniale śpiewał jeszcze przez kolejne 40 lat. To również bardzo dobra wiadomość dla gnieźnieńskiej kultury, że ten zespół nie przestał istnieć po śmierci dyrygenta Pana Romana Nowaka, bo była by to niepowetowana strata dla ruchu śpiewaczego w Wielkopolsce.