Jesteś tutaj:Kultura Dostrzegli siłę przyrody i ogród w środku miasta
wtorek, 14 listopada 2017 14:48

Dostrzegli siłę przyrody i ogród w środku miasta

 
Dostrzegli siłę przyrody i ogród w środku miasta fot. Rafał Wichniewicz

W Starostwie Powiatowym rozstrzygnięto konkurs fotograficzny i projektowy. Oba skierowane były do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, a w sumie wpłynęło na nie kilkadziesiąt prac.

Aby zacząć robić dobre zdjęcia, trzeba się w ogóle z fotografią zmierzyć. Szukanie tematu najlepiej rozpocząć od architektury lub przyrody, które są stałymi i cierpliwymi "modelami" amatorskich kadrów. Właśnie ten drugi temat stał się przyczyną do zorganizowania konkursu fotograficznego, skierowanego do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Na hasło "Siła przyrody" zdecydowało się odpowiedzieć kilkudziesięciu młodych fotografów.

- Zakres zainteresowań i hobby oraz potrzeby, by rozszerzać swoje umiejętności, są u naszej młodzieży bardzo duże. Dla nas jest to bardzo cenne i stanowi źródło nieskrywanej radości. Cieszymy się, że możemy uhonorować prace, które zostały nadesłane na oba konkursy - mówił wicestarosta Jerzy Berlik, witając młodych autorów zdjęć w Starostwie Powiatowym. Konkurs został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a którego celem jest propagowanie edukacji ekologicznej na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

W sumie, mierzący się z "siłą przyrody", nadesłali 25 prac. Decyzją jury I miejsce zajęły Sara Strzelecka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie oraz Weronika Olejniczak z I Liceum Ogólnokształcącego. Wyróżnienia przyznano Bartłomiejowi Degórskiemu z I LO, Julii Stachowiak z ZSE-O, Laurze Stelmach z ZSE-O, Mateuszowi Sporakowskiemu z ZSP nr 2 oraz Jackowi Przeworskiemu z Politechniki Świętokrzyskiej.

Przy okazji tej skromnej uroczystości, rozstrzygnięto także konkurs projektowy "Ogród w środku miasta", którego zamysł dotyczył zagospodarowania wewnętrznego dziedzińca Starostwa Powiatowego. Zadaniem było sporządzenie planu zagospodarowania niewielkiego placu zielenią i małą architekturą: - Pod uwagę brane były walory estetyczne, innowacyjność i pomysłowość rozwiązań projektowych, staranność, rzetelność i te elementy, które stanowią o pewnym proekologicznym aspekcie. W wyróżnionej pracy zaplanowano nasadzenia zieleni, zimozieloną i liściastą, a także pnącza - mówiła Magdalena Musiałowicz z Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Nagrodę specjalną w tym konkursie zdobyła Weronika Mellem z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie: - Ten teren jest nad garażem, więc niekoniecznie można było zastosować ciężkie materiały i rośliny z większymi korzeniami, dlatego jest sztuczna trawa, rośliny w donicach, które nie wyrastają za bardzo w górę, trawy ozdobne, a także ławeczki, bujak dla dziecka i bluszcz - mówiła Weronika Mellem. Wyróżnienia w tym konkursie przyznano także Grzegorzowi Dutkiewiczowi z ZSP nr 1 oraz Magdalenie Winkel z ZSP nr 3.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane