Jesteś tutaj:Kultura Uczcili niepodległość na kolejnym, wspólnym balu
poniedziałek, 13 listopada 2017 18:01

Uczcili niepodległość na kolejnym, wspólnym balu

  mnopr
Uczcili niepodległość na kolejnym, wspólnym balu zdjęcie nadesłane
Niepodległość to kultura, to dbałość o dziedzictwo narodowe - to myśl przewodnia VI Charytatywnego Balu Niepodległościowego, który miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie.

Po raz kolejny organizatorami tego przedsięwzięcia był wójt Gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar wraz z dyrektor Szkoły Podstawowej Elżbietą Rzepecką-Roszak oraz pomysłodawczynią, przewodniczącą Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej Grażyną Kozanecką. Obchody 11 listopada w sposób doniosły, ale także bardzo radosny, na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny gminy. W tym roku miały one szczególny przebieg, ponieważ poprzedzone były promocją książki Bożeny Szymanowskiej pt. "Bohaterowie Gminy Niechanowo", a następnie po odprawionej mszy świętej w niechanowskim kościele, poświęcono nowo powstały skwer upamiętniający tychże bohaterów z Adamem Borysem ps. "Pług" na czele. Drugim motywem tegorocznego balu była pomoc dla Daniela Miętkiewicza, który został poszkodowany podczas usuwania skutków sierpniowej nawałnicy.

Po uroczystym powitaniu gości przez wójta gminy, wśród których byli m.in. senator Robert Gaweł i poseł Krzysztof Ostrowski z małżonkami, Elżbieta Rzepecka-Roszak przedstawiła i powitała gości z Warszawy - aktorów, którzy umilili wieczór programem patriotycznym - panów Juliana Mere i Grzegorza Mrówczyńskiego.

Grażyna Kozanecka w trakcie inauguracji balu powiedziała: - Żyjemy w czasach, dzięki Bogu, w których nie musimy walczyć o wolność militarnie, zbrojnie, nie musimy poświęcać życia, ale jest to czas, w którym nieustannie musimy walczyć słowem, przykładem i dbałością o kulturę i dziedzictwo kulturowe. Pokazujmy młodemu pokoleniu na zasadzie sztafety, komu zawdzięczamy wolność i niepodległość - mówiła przewodnicząca i przytoczyła słowa wiersza Wojciecha Wencla „Ojczyzna”: - "Pracujmy i trzymajmy się kurczowo nitki, która poprowadzi nas przez labirynt współczesnego chaosu do kłębka, do sensu, do honoru, szacunku i pamięci, do Boga". Budujmy poczucie wspólnoty tak jak my przez sześć lat podczas tych Balów Niepodległościowych. 

Na sali nie zabrakło również rodziców i rodziny Daniela Miętkiewicza. Biało-czerwony wystrój sali dzięki Ewie Kaczmarek, wyjątkowa orkiestra Alex Brat Band z Poznania i wyśmienite menu Elżbiety Piątek z kawiarni "Marylka" sprawiły, że uczestnicy balu byli zachwyceni i bawili się do białego rana.
 
Dzięki darczyńcom, podczas balu udało się zebrać dla Daniela ponad 8 tysięcy złotych. Wśród licznych darów znalazł się m.in.: podarowany Medal Jubileuszowy, wydany na 600-lecie prymasostwa przez arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, ręcznie haftowany wizerunek Chrystusa z Całunu Turyńskiego, ofiarowany przez Grażynę Kozanecką, dwie piłki z podpisami piłkarzy Lecha, które podarowała Maria Kierzek, ręcznie malowany obraz autorstwa Artura Babika, stroje i gadżety żużlowców dostarczone przez Pawła Woźnego. Hanna Jakubowska ze SRZN podatowała 50 koszyczków własnoręcznie wyszydełkowanych, dwa  torty  i wiele innych bardzo atrakcyjnych podarunków.
 
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło a szczególnie: Agacie Zybała, Renacie Rybickiej, Marcie Witkowskiej, Beacie Prusinowskiej, Annie Karwowskiej, Sylwii Chudy, Marianowi Guziałek i Danucie Pożegowiak.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane