niedziela, 16 lipca 2017 10:23

Rynek odpłynął przy żaglach pełnych muzyki

 
Rynek odpłynął przy żaglach pełnych muzyki fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni wieczór gnieźnieńskim Rynkiem wybrzmiała muzyka, dzięki której licznie zgromadzeni słuchacze mogli wspólnie oczami wyobraźni wybrać się w wędrówkę po morskich bezkresach.

Gród Lecha z morzem łączy wiele nici - jeden z okrętów marynarki wojennej nosi dumną nazwę "Gniezno", a wielu mieszkańców naszego miasta zapisało się także w historii polskiego Wybrzeża, czego wyraźnym symbolem jest też Pomnik Ludziom Morza, znajdujący się w Parku im. T. Kościuszki. Od niedawna Pierwszą Stolicę Polski łączy także jeszcze jedna, wyjątkowa inicjatywa - Przegląd Piosenki Żeglarskiej "Pod Żaglami". Ktoś mógłby powiedzieć, iż żeglować można też po jeziorach, (także tych z naszego pojezierza), tym niemniej artystyczny akcent, jaki towarzyszy przeglądowi, wyraźnie nawiązuje do tych najbardziej rozległych wód naszego globu. 

Trwający dwa dni Przegląd Piosenki Żeglarskiej jest jednym z elementów tegorocznego Królewskiego Festiwalu Artystycznego i w sobotni wieczór miała miejsce jego inauguracja. Przed gnieźnianami wystąpiły dwie grupy muzyczne, które wybrały się wraz ze słuchaczami we wspólną wędrówkę "gdzieś tam", gdzie znikają wszelkie kłopoty i spory znane z życia codziennego.

Jako pierwszy przed gnieźnianami zaprezentował się zespół Folk Street. Być może twórczość muzyków w samej nazwie ogranicza się tylko to tytułowego folku, ale jednak - jak sami muzycy przyznają - w swojej działalności artystycznej "dryfują po obszernym morzu muzyki w różnych kierunkach - od ballad, przez utwory instrumentalne, zmuszające do rytmicznego przytupywania, aby sięgnąć w końcu po mocniejsze rockowe klimaty", czemu zresztą dali wyraz w trakcie swojego występu. Druga z grup, która wystąpiła przed publiką, to Gumowe Szekle. Zespół, który początków swojej działalności sięga dość dalekich źródeł,a  mimo upływu lat cały czas płynie po morzach muzyki i w sobotę zabrał ze sobą wszystkich w we wspólną wyprawę, która - wraz z końcem pierwszego dnia przeglądu - dopłynęła do "portu" już po zachodzie słońca. 

Zapraszamy na drugi dzień wydarzenia - w niedzielę 16 lipca o godzinie 19:00 wystąpi Zespół Muzyki Dawnej "Huskarl", Marek Radowski a po tym - Zagrali i Poszli.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane