środa, 28 czerwca 2017 12:19

Sakralna sztuka romańska uchwycona w obiektywie

 
Sakralna sztuka romańska uchwycona w obiektywie fot. Rafał Wichniewicz

W holu Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została wystawa fotografii prezentujących architekturę romańską, które zostały wykonane przez gnieźnianina Jerzego Andrzejewskiego.

Zdjęcia, które zostały zaprezentowane na wernisażu w miniony wtorek, są odzwierciedleniem kilku lat pracy fotografa. Na osiemdziesięciu fotografiach można znaleźć najcenniejsze zabytki nieruchome, pobudowane nawet tysiąc lat temu, obecnie znajdujące się na terenie kilku krajów.

- Ta ekspozycja powstawała w zasadzie przez ostatnie lata, gdyż zatrudniono mnie w projekcie naukowym i moim zadaniem było jeżdżenie po Niemczech, Francji i Polsce, choć w przypadku naszego kraju było mniej takich okazji, gdyż tych zabytków zachowało się mniej. Część fotografii, tj. sztuka romańska i kościoły gotyckie, to są już moje projekty. Zatrzymałem sobie poprzednie zbiory i dorobiłem do nich nowe motywy i elementy, a na bazie tego powstały potem dwa albumy - o kościołach romańskich z prof. Jarzewiczem oraz kościoły gotyckie z prof. Walczakiem - przyznał Jerzy Andrzejewski, który z fotografią związany jest od praktycznie 50 lat. Przez znaczną część tego czasu m.in. wykonywał zdjęcia, dokumentujące zabytki znajdujące się w MPPP.

Dzięki swojej pracy, połączonej z pasją, fotograf angażował się także w inne przedsięwzięcia, chociażby takie jak wspomniane wyżej projekty naukowe. Dzięki temu, obecni na wystawie mogą zobaczyć dzieła sztuki romańskiej, która była pierwszym nurtem architektonicznym w europejskim średniowieczu: - Sztuka romańska to najdawniejsza murowana architektura, która na ziemiach polskich funkcjonowała i jej początki w naszym regionie, to także początki chrześcijaństwa - mówił dyrektor muzeum Michał Bogacki.

Kuratorem wystawy jest Dariusz Stryniak, a zdjęcia w holu MPPP będzie można oglądać do końca wakacji.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane