wtorek, 20 czerwca 2017 13:09

Fotografie Jerzego Andrzejewskiego zagoszczą w MPPP

 
Fotografie Jerzego Andrzejewskiego zagoszczą w MPPP fot. Jerzy Andrzejewski / zdjęcie nadesłane

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wernisaż wystawy "Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego".

Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek 27 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w holu głównym Muzeum. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie ponad 80 zdjęć ukazujących zabytki architektury romańskiej, które pochodzą z bogatego dorobku Jerzego Andrzejewskiego, zawodowego fotografa o jednym z najdłuższych staży w Gnieźnie. Wystawa czynna będzie do 27 sierpnia 2017 r. 

Ekspozycja prezentuje ponad 80 fotografii ukazujących zabytki architektury romańskiej (od X do XIII w.) z Polski, Francji i Niemiec. Twórcy wystawy skupili się na wyborze zdjęć budowli sakralnych – kościołów i klasztorów: ich sylwetek, wystroju, detali. 

W wielowątkowej działalności Jerzego Andrzejewskiego na polu fotografii dokumentalnej znaczące miejsce ma współpraca przy realizacji książek i albumów. Realizując zlecenia, często w ramach projektów naukowych, był w wielu miejscach, które tchną historią. Można powiedzieć, że część swojej drogi twórczej poświęcił na śledzenie i utrwalanie śladów przeszłości – zarówno w kraju, jak i Europie. W obiektywie Jerzego Andrzejewskiego znalazły się setki obiektów dziedzictwa kulturowego. Z czasem specjalnością stały się zdjęcia dokumentujące zabytki średniowiecznej architektury. 

Wybrane kadry ze spotkań z murowaną architekturą romańską, czy może lepiej powiedzieć: z jej pozostałościami (zwłaszcza z terenu Polski), pozwalają docenić zarówno walor techniczny zdjęć (wykonanych w zastanym kontekście, aurze i świetle, bez użycia statywu), jak i urok ukazanych miejsc. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie historii architektury, by docenić piękno tych zabytków sprzed wieków. Surowa w wyrazie architektura romańska, o masywnych bryłach, oszczędnym detalu rzeźbiarskim, szorstkiej fakturze muru z bloków kamienia lub cegły oferuje wiele doznań, którym fotografia stara się dać świadectwo.

Uzupełnieniem wystawy zdjęć jest pokaz wybranych średniowiecznych detali architektonicznych z kolekcji MPPP w Gnieźnie.

Kurator wystawy: Dariusz Stryniak (Dział naukowy – pracownia historii sztuki i wydawnictw muzealnych MPPP w Gnieźnie)

O autorze fotografii:
Jerzy Andrzejewski –
ur. 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w „Gazecie Poznańskiej” i „Przemianach” oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym oraz katalogach wystaw. Znaczna część prezentowanych na wystawie zdjęć zabytków polskich powstała w ramach projektu naukowego, którego efektem stał się album Kościoły romańskie w Polsce z tekstem prof. UAM dr. hab. Jarosława Jarzewicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wyd. M, Kraków 2014).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane