Jesteś tutaj:Kultura Polskie prymasostwo ukazane na wystawie fotografii
środa, 12 kwietnia 2017 17:36

Polskie prymasostwo ukazane na wystawie fotografii

 
Polskie prymasostwo ukazane na wystawie fotografii fot. nadesłane

W środę 26 kwietnia przy pomniku św. Wojciecha zostanie otwarta wystawa „Prymasi Polski” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego.

Miejski Ośrodek Kultury chciał udostępnić mieszkańcom miasta wystawę otwartą. Stąd tez pomysł, aby w centrum miasta przy ul. Łubieńskiego otworzyć ekspozycję fotografii. - 600-lecie prymasostwa w Polsce jest ku temu okazją, by w taki sposób opowiedzieć choć o części osób z tych sześćdziesięciu, którzy byli prymasami Polski. Autorem dwudziestu siedmiu zdjęć do tej wystawy jest Jerzy Andrzejewski. Tekst został opracowany przez prof. Leszka Wetesko. Na wystawie chcemy pokazać nieżyjących prymasów i pokazać ich osiągnięcia, ale także osoby z krwi i kości. Mieliśmy naprawdę różnych prymasów – mówił Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Fotografie wykonane przez Jerzego Andrzejewskiego pokazują rzeźby, epitafia, portrety. – Większość wykonałem w Pałacu Prymasowskim lub w katedrze, a część w Seminarium Duchownym w Gnieźnie, Warszawie, Łowiczu. Te fotografie są wykonane tak, by oddać wierność wizerunku tego wcześniej namalowanego, nierzadko przez mistrzów malarstwa. Obrazy te maja wiele lat i posiadają uszkodzenia, więc trzeba było zdjęcia tak, aby pokazać kolor przez doświetlenie. Trochę się pobawiłem i je zatuszowałem, dlatego pokażemy już te portrety bez uszkodzeń – mówił fotograf Jerzy Andrzejewski.

Jak mówią organizatorzy wystawy, to nie było łatwe zadanie, jednak efekty tych działań będzie można oglądać już od 26 marca. Oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 12:00. Wystawa będzie także elementem gry miejskiej, o której już niebawem podamy więcej informacji.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane