środa, 20 lipca 2016 11:31

Tak ma wyglądać skrzyżowanie ul. Kościuszki i Mieszka I

 
Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Mieszka I Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Mieszka I opr. wł.

Pod koniec wakacji gnieźnieńskich kierowców czekają kolejne utrudnienia. Jedno z newralgicznych skrzyżowań w centrum miasta zostanie przebudowane i zmieniona zostanie organizacja ruchu.

Na przełomie sierpnia i września powinny rozpocząć się prace przy przebudowie skrzyżowania ul. Kościuszki i Mieszka I. O planowanej inwestycji informowaliśmy już kilka miesięcy temu, a w ramach zadania, przewidziano budowę nowej sygnalizacji świetlnej oraz przebudowę układu drogowego. 

W projekcie dołączonym do dokumentacji przetargowej zawarto nowy układ drogowy. Zgodnie z nim dotychczasowy plac jezdny zostanie zabudowany wysepką pośrodku, która ma ułatwić pieszym poruszanie się w tym miejscu. Dodatkowo jezdnia na fragmencie odcinka ul. Kościuszki od ul. Mieszka I do ul. Warszawskiej ma zostać poszerzona do czterech pasów (o około trzy metry), co ułatwi przejazd kierującym się w stronę wiaduktu oraz ul. Dalkoskiej (obecnie jeden pas). Kierujący zmierzający w tę stronę od ul. Lecha będą na ul. Kościuszki mieli od samego początku dwa pasy jazdy na wprost (środkowy i lewy), przy czym lewy będzie także służył jako lewoskręt w stronę ul. Dworcowej. Prawy pas będzie kierował się tylko w stronę ul. Mieszka I wyłącznie do centrum.

Znajdująca się na skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna będzie połączona z systemem świetlnym, znajdującym się przy zbiegu ul. Kościuszki i Warszawskiej, dzięki czemu kierowcy jadący od strony ul. Lecha powinni częściej poruszać się tzw. "zieloną falą". Dodatkowo część świateł wyposażona będzie w zielone strzałki. Sygnalizator pojawi się także na przejściu przy prawoskręcie z ul. Kościuszki (od ul. Lecha) w ul. Mieszka I.

W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa nawierzchnia na całym przebudowanym skrzyżowaniu, a ponadto nowe chodniki pojawią się jedynie na wysokości ich przebudowanych odcinków.

Inwestorem na skrzyżowaniu jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a do przebudowy dołożyło się także Miasto Gniezno. Prace na skrzyżowaniu powinny zostać wykonane do końca października br.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza romek poniedziałek, 25 lipca 2016 08:16 napisane przez romek

  To się teraz zaczną ze sobą ścigać na obu pasach...

 • Link do komentarza kierowca niedziela, 24 lipca 2016 10:12 napisane przez kierowca

  @kibolo - porównywanie ruchu komunikacyjnego lat 60 tych do współczesności, to tak, jak by porównać konia z koniakiem!

 • Link do komentarza Robin Wright sobota, 23 lipca 2016 21:56 napisane przez Robin Wright

  Kolejna sygnalizacja świetlna to gwarancja korków. Proponuje by Gniezno korzystało z rad bardziej cywilizowanych miast jak Września która ma rondo przy rondzie. Na poznańskiej przy społem tez będą światła - 5 na trasie. Teraz są korki. Będą i większe.
  miasto pięknieje ale infrastruktura jest coraz gorsza...

 • Link do komentarza Gnieźnianin od urodzenia sobota, 23 lipca 2016 15:15 napisane przez Gnieźnianin od urodzenia

  Gnieźnianin - chciałbym zapytać, czy przy projektowaniu i przebudowie tego rejonu, wzięto pod uwagę kwestię parkowania samochodów przy żłobku. Chodzi o wjazd i wyjazd na parking, a szczególnie wjazd od ul. Mieszka I?

 • Link do komentarza kibolo środa, 20 lipca 2016 16:45 napisane przez kibolo

  W tym miejscu już był klomb podobnego kształtu.Został zlikwidowany na początku lat 60-tych po śmiertelnym potrąceniu chłopaka Ryszarda K. przez samochód Star 25 rozwożący trzodę chlewną dowożoną do punktu skupu.Uciekał na klomb który był miejscem zabaw dzieciaków. Był przeganiany z podwórka kamienicy nr 54.Komuna wraca.Hahaha.

 • Link do komentarza AMBROS środa, 20 lipca 2016 16:23 napisane przez AMBROS

  Miasto Gniezno nie miało wpływu na przebudowę skrzyżowania ul. Kosciuszki-Mieszka I.
  W Urzędzie Miasta Gniezna nie ma odpowiedzialnego i kompetentnego urzednika który udzieli informacji odnośnie przebudowy skrzyżowania.
  Zmiana organizacji ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu następuje by poprawić przepustowość przejazdu drogi wojewódzkiej, a nie po to by poprawić jakość przejazdu mieszkańcom Miasta Gniezna.

 • Link do komentarza Wtgf środa, 20 lipca 2016 14:51 napisane przez Wtgf

  Wreszcie...

 • Link do komentarza Zorro środa, 20 lipca 2016 13:25 napisane przez Zorro

  Do szofera. Czytaj tekst uważnie . Autor napisał ,że jezdnia na tym odcinku zostanie poszerzona do czterech pasów czyli ok. 3 metry. Ludzie czytajcie ze zrozumieniem to naprawdę nie boli

 • Link do komentarza Janek środa, 20 lipca 2016 13:18 napisane przez Janek

  Zamiast przeprowadzić remont w tak newralgicznym miejscu w lecie w okresie lipiec/sierpień to funduje się dodatkowe korki na początku roku szkolnego

 • Link do komentarza sebix środa, 20 lipca 2016 12:50 napisane przez sebix

  Szofer, albo Cię nie rozumiem, albo Ty się nie zapoznałeś z treścią i zdjęciami dołączonymi do artykułu. Są 3 pasy, będą 4. Droga będzie poszerzona.
  Swoją drogą, remont tego skrzyżowania jak najbardziej na plus, zdecydowanie #dobrazmiana.

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 20 lipca 2016 12:50 napisane przez elemeledudki

  Jedno jest pewne przy wprowadzeniu dodatkowej sygnalizacji świetlnej na ul. Mieszka ulica będzie zakorkowana nie mówiąc już o kotle na ul. Kościuszki

  czekam z niecierpliwością na efekty wprowadzenia tych zmian ;-)

 • Link do komentarza szofer środa, 20 lipca 2016 12:06 napisane przez szofer

  Ja wiem, że to drogo kosztuje, ale czy nie można było przy okazji poszerzyć jezdni od Mieszka I w kierunku Warszawskiej kosztem tego brzydkiego podwórka z chlewikami ( jak przed wojną!)? Gnieźnieńscy kierowcy nie potrafią tak się ustawiać przed światłami i stoją tak, że ten na pasie od chodnika niejednokrotnie nie może się wcisnąć i blokuje drogę stojącym samochodom za nim. Takźe na światłach kierowcy jeden za drugim często stoją w odległości 2-3 metrów! Gdzie oni okończyli te kursy i kto ich tak uczył?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane