wtorek, 05 stycznia 2016 13:44

Droga S5 do Bydgoszczy i Trójmiasta za trzy lata

 
Droga S5 do Bydgoszczy i Trójmiasta za trzy lata archiwum redakcji

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, procedury administracyjne przy budowie tytułowej drogi cały czas postępują. Do Bydgoszczy i Trójmiasta "eską" mamy pojechać w 2019 roku.

Mowa o 54-kilometrowym odcinku S5 od węzła koło wsi Mielno aż do Białych Błot, znajdujących się na przedmieściach Bydgoszczy, gdzie znajdować się będzie zjazd na obwodnicę miasta. Stąd kierowcy pojadą dalej S5 w kierunku autostrady A1, prowadzącej do Trójmiasta.

Cały fragment planowanej "eski", mającej w sumie 128 km, podzielony został na siedem odcinków, które mają zostać wybudowane w standardzie znanym z istniejącego już fragmentu trasy z Gniezna do autostrady A2. Obecnie, po podpisaniu umów z wykonawcami, trwa już budowa wielkopolskiego fragmentu od węzła Gniezno Południe do węzła Mieleszyn, gdzie tymczasowo trasa zakończy się na granicy województw. Dalszy odcinek S5, mający prowadzić w kierunku północnym, znajduje się obecnie w fazie projektowania w tym także analizowania rozwiązań technicznych układu drogowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (np. Miejsca Obsługi Podróżnych). W bieżącym półroczu ma zostać także przeprowadzona ponowna analiza w zakresie ochrony środowiska.

W drugiej połowie 2016 roku zakłada się zakończenie prac nad projektem i złożenie wniosku o wydanie przez wojewodę zezwolenia na realizację inwestycji. Dopiero wówczas rozpoczną się procedury wykupu i wywłaszczenia gruntów, które prowadzić będzie kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki - ma to nastąpić w pierwszej połowie 2017 roku.

Pomyślny przebieg powyższych procedur pozwala przypuszczać iż rozpoczęcie prac nad budową poszczególnych odcinków rozpocznie się w 2017 roku. Jak informuje bydgoska GDDKiA, przewidywany termin ukończenia i oddania trasy na całym odcinku od Mielna do Nowych Marz k. Grudziądza to 2019 rok. Koszt całej inwestycji (128 km trasy) ma wynieść 2,5 miliarda złotych.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Olgierd czwartek, 17 maja 2018 20:51 napisane przez Olgierd

    Własnie wróciłem od Szubina. Praca wrze, jak nigdy dotąd. Więc termin jak najbardziej realny. No i nadzieja, że ta trasa jest o wiele, wiele tańsza, niż te budowane za PO. Wystarczy nie kraść!

  • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 17 maja 2018 14:15 napisane przez rezigiusz

    @Jarek przejedz się i zobacz jak wyglądają prace i dla mnie termin 2019 jest realny tym bardziej iż juz na kilku odcinkach położono juz asfalt przy najmniej pierwsza warstwę

  • Link do komentarza Jarek czwartek, 17 maja 2018 11:23 napisane przez Jarek

    Mamy 17 maja 2018 i jakoś się nie zanosi

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane