czwartek, 29 października 2015 12:43

Coraz więcej środków na konserwację rowów

 

W roku bieżącym uregulowano stan największej ilość rowów melioracyjnych w ciągu ostatnich lat - ponad 16 kilometrów.

Stało się to dzięki zwiększeniu środków finansowych z budżetu powiatu gnieźnieńskiego. Kilka dni temu odbyła się wizytacja w terenie, gdzie zaprezentowano efekty kilku tygodni prac przeprowadzonych przez Związek Spółek Wodnych: - Konserwacja polega na koszeniu trawy, trzciny, wycinki krzewów z dna rowu i odmulenia w zależności od potrzeb. Są to duże koszty i problemy natury administracyjnej, jak chociażby pozwolenia na wycinkę drzew i dojściem do samych rowów - mówił Przemysław Bartkowski, przewodniczący Związku Spółek Wodnych w powiecie gnieźnieńskim. Czas na wykonanie konserwacji jest dość krótki, gdyż spółki korzystają z czasu, jaki jest pomiędzy żniwami a zasiewem, dzięki czemu mogą spokojnie poruszać się po polach z maszynami do prac ziemnych.

Związek spółek zrzesza kilka spółek znajdujących się na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Obecnie zarządza ona na obszarze 2200 hektarów użytków rolnych zmeliorowanych, a do tego zaliczyć należy także 480 kilometrów rowów, które wymagają nieustannej konserwacji, aby woda mogła dalej spływać i tym samym odwadniać pola i jednocześnie zapewniać regulację sytuacji wodnej w środowisku.

W roku bieżącym Starostwo Powiatowe zwiększyło kwotę dotacji na potrzeby do 150 tysięcy złotych: - Gospodarka wodna jest w naszym kraju jedną z najbardziej istotnych w naszym kraju. Trzeba dbać o drożność rowów melioracyjnych, żeby w razie podtopień ta woda nie niszczyła nie tylko upraw, dróg i zabudowań - przyznał wicestarosta Jerzy Berlik. Jak dodał, na przyszły rok budżetowy zaplanowana została taka sama kwota pieniędzy, ale być może uda znaleźć się odnaleźć dodatkowe środki na konserwację.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane