Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 października 2015 15:07

PEC zwiększył moc ogrzewania

 

W piątkowe południe w ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej, uruchomiono zmodernizowany kocioł grzewczy. Ma być oszczędniej i ekonomiczniej, także dla mieszkańców.

Przez kilka miesięcy trwał kompleksowy remont kotła WLM-5 nr 3, który od tej chwili stał się kotłem WR-10M. Te nazwy technologiczne, które większości niewiele mogą mówić, najlepiej pokazuje zwiększenie mocy przerobowej z 5,815 Megawat na 11,63: - Każda taka modernizacja przyczynia się do zwiększania sprawności funkcjonowania i wytwarzania energii cieplnej. Ten odnowiony kocioł pozwala zwiększyć sprawność funkcjonowania zakładu, a dokładniej z mniejszej ilości węgla wytwarza się tę samą ilość ciepła, co ogranicza koszty funkcjonowania i to relatywnie przekłada się na cenę dla mieszkańców miasta - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Piec, zmodernizowany w ostatnim czasie, został wyprodukowany w 1969 roku przez zakład Sefako z Sędziszowa. W ramach inwestycji, zastąpiono ekrany komory paleniskowej, wykonane z pojedynczych rur, ekranami ze ścian szczelnych, a także zabudowano dodatkową powierzchnię ogrzewalną konwekcyjnego podgrzewacza wody. Wytwarzana w nim gorąca woda, wykorzystywana jest do przesyłania ciepła grzewczego. W ramach inwestycji zamontowano także instalację oczyszczania spalin, co jest niezbędne wobec zaostrzających się stale przepisów emisyjnych. Ogółem szacuje się zmniejszenie zapylenia do 51% w skali roku, a sprawność kotła wzrosła z 82% do 85%

- Uruchomienie tej inwestycji jest przyczynkiem do tego, by pokazać iż wciąż zmieniamy się i modernizujemy, głównie dla mieszkańców naszego miasta. To tylko jeden z elementów naszej działalności, ale wszelkie działania, na których się skupiamy to nie tylko inwestycja w technologię, ale i w jakość, by produkować energię dobrze, przesyłać ją bezpiecznie za społeczne akceptowalną cenę - przyznał Dariusz Zamiara, prezes PEC.

- Jest to kocioł węglowy na miarę XXI wieku. Nie ma się czego wstydzić, że mamy węgiel i spalamy polski węgiel z dużą wydajnością i efektywnością. Ten kocioł ma nowoczesną konstrukcję o wysokiej sprawności i nowoczesnej automatyce. Spełnia wszystkie normy, określane przez przepisy polskie i unijne - stwierdził Ireneusz Słoma, prezes firmy Modern & Kotły Sp. z o.o., która była wykonawcą inwestycji.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 3 mln 205 tysięcy złotych, z czego 2 mln 407 tys. pochodziło z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przewiduje się, że spłata tej kwoty nastąpi w II kwartale 2018 roku.

1 komentarz