Jesteś tutaj:Gospodarka Wyłoniono inżyniera kontraktu dla odwiertu geotermalnego
poniedziałek, 08 sierpnia 2022 10:26

Wyłoniono inżyniera kontraktu dla odwiertu geotermalnego

 

Po ponad dwóch miesiącach od ogłoszenia postępowania, wyłoniono inżyniera kontraktu w celu doradztwa i nadzoru nad odwiertem geotermalnym, który będzie wykonany na terenie Gniezna.

Coraz bliżej realizacji znajduje się projekt wykonania otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla wód termalnych, który ma zostać wykonany w Gnieźnie. Pierwszym etapem w tym zakresie, po spełnieniu szeregu innych formalności, było wyłonienie inżyniera kontraktu. Jego zadaniem będzie prowadzenie nadzoru nad realizacją inwestycji, której dokładne założenia przedstawiono w załączonej dokumentacji postępowania. Przypomnijmy iż odwiert ma zostać wykonany na Winiarach, na nieruchomości należącej do Miasta, położonej pomiędzy ul. Gdańską a ul. Północną (w sąsiedztwie ogródków działkowych pierwszej z ulic).

- Na Niżu Polskim wody geotermalne wykorzystywane do celów utylitarnych są zawarte głównie w piaskowcach dolnej jury i dolnej kredy. Dlatego w ramach projektu zaplanowano odwiercenie otworu badawczo-eksploatacyjnego Gniezno GT-1 o projektowanej głębokości 2100 m (ew. ± 10%), czyli gwarantującej przewiercenie utworów dolnojurajskich. Po wykonaniu otworu w sporządzonej dokumentacji hydrogeologicznej zostaną ustalone zasoby eksploatacyjne wód termalnych. Woda termalna ujęta otworem Gniezno GT-1 będzie wykorzystana głównie do celów energetycznych i rekreacyjnych - zawarto w dokumentacji postępowania. W tym celu przedłożono analizy geologiczne struktur występujących w rejonie Gniezna, które mają na celu wykazanie, co może zostać wykazane podczas wykonywania odwiertu. To na ich bazie zainteresowani pełnieniem funkcji inżyniera kontraktu decydowali o złożeniu oferty.

Do postępowania na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, Miasto Gniezno zabezpieczyło środki w wysokości 762 tys. złotych. W wymaganym czasie (do połowy czerwca br.) złożono dwie oferty - na 390 tys. złotych oraz 516 tys. złotych. Ostatecznie wybrana została druga z nich, należąca do Multiconsult Polska Sp. z o.o. z Warszawy. Realizacja zamówienia obowiązuje do końca sierpnia 2024 roku - do tego czasu ma zostać wykonany odwiert, na który to przetarg zostanie także ogłoszony w odpowiednim czasie.


Działka z miejscem planowanego odwiertu oznaczona na czerwono. Źródło: Google Maps.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane