Jesteś tutaj:Gospodarka Ponad 170 tys. złotych z budżetu Miasta na trzy zabytki
poniedziałek, 07 lutego 2022 11:39

Ponad 170 tys. złotych z budżetu Miasta na trzy zabytki

 
Ponad 170 tys. złotych z budżetu Miasta na trzy zabytki źródło: Google Street View

W tym roku na wsparcie finansowe ze środków budżetowych mogą liczyć trzy podmioty posiadające zabytki, które wymagają niezbędnych prac. 

W minionym tygodniu podczas zdalnego spotkania komisji doraźnej Rady Miasta, zajmującej się przyznawaniem środków na remonty i konserwacje zabytków, wyrażono pozytywną opinię w sprawie trzech wniosków:

 • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie - Kompleksowe wykonanie ratunkowych prac konserwatorskich obrazu oraz ołtarza głównego w kościele - dofinansowanie 50 tys. złotych, a kwota całkowita prac wynosi 434 tys. złotych. 
 • Parafia pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie - Izolacja pionowa przeciwwilgociowej murów kaplicy przy ul. Poznańskiej - dofinansowanie 80 tys. złotych, a kwota całkowita prac wynosi 139 tys. złotych.
 • Kamienica przy ul. Warszawskiej 40 - Renowacja elementów elewacji od strony północnej - dofinansowanie 43 tys. złotych, a kwota całkowita prac wynosi 87 tys. złotych.

  Część wnioskujących zamierza uzyskać także dodatkowe dofinansowania na swoje prace w ramach innych źródeł, m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

17 komentarzy

 • Link do komentarza Renata córka maszynisty wtorek, 22 lutego 2022 10:02 napisane przez Renata córka maszynisty

  Tadzio. Dopóki w Gnieźnie władze popierają partię PO i SLD tak długo pomoc z Warszawy dla Gniezna będzie ograniczana. Jeden poseł Dolata tu nic nie wskóra !! Gniezno, ( w oczach ministrów z partii PiS) jest przeciwne zmianom wprowadzanym przez partię PiS , dlatego nie ma co liczyć , że centralne władze pomogą ratować gnieźnieńską parowozownie !
  Takie są realia polityczne. Gnieźnianie po prostu ..postawili tym razem na niewłaściwego konia " !!

 • Link do komentarza Tadzio czwartek, 17 lutego 2022 20:32 napisane przez Tadzio

  Renatko mamy kilku parlamentarzystów w Gnieźnie z PiS. W starostwie też rządzili i nic nie zrobili w sprawie parowozowni. Szkoda

 • Link do komentarza Czyż nie ? czwartek, 17 lutego 2022 12:39 napisane przez Czyż nie ?

  panie senior. Budynek postawiony za kościołem św. Michała nie jest własnością parafii. Wszystko co kościół dostaje od miasta np: ziemię czy buduje np: domy parafialne należy do państwa Kościelnego czyli do Watykanu na półwyspie Apenińskim. . Te dobra prawnie, nie należą do żadnej parafii . do żadnego samorządu parafialnego czy proboszcza danej parafii. Kościół Buduje się zawsze na ziemi będącej własnością Watykanu. I to co na tej ziemi powstaje ze składek i darowizn parafian, czy to będą kościoły , czy garaże czy sale pożegnań, czy domy samotnej matki to tez, od razu staje się własnością Watykanu.

 • Link do komentarza lawa czwartek, 17 lutego 2022 10:18 napisane przez lawa

  di wk....ny - - nie bierz więcej człowieku! Bo jak kościół ma być "zasiedlony"?

 • Link do komentarza wk.....ny środa, 16 lutego 2022 23:47 napisane przez wk.....ny

  Dlaczego dajecie 43 tyś na budynek który od lat nie jest zasiedlony? Skoro właścicielowi nie zależy na kasie to niech się buja.

 • Link do komentarza wilk piątek, 11 lutego 2022 19:08 napisane przez wilk

  Czy prawdą jest,że miasto czyli tzw. komusza drużyna,dała na parowozownię bodajże trzy, cztery lata temu aż TYSIĄC zł.???Ostatnio to aż 10 tysięcy ponoć,nie wiem czy to prawda,że aż ......tyle.......czyżby na waciki ???

 • Link do komentarza Renata córka maszynisty czwartek, 10 lutego 2022 11:42 napisane przez Renata córka maszynisty

  Do ROMANA . Jeżeli wszystko zależy od Premiera naszego Państwa lub pana Kaczyńskiego, to tylko zmiana władzy samorządowej w Gnieźnie na władzę popierającą działania PiS w państwie Polskim daje szanse na ściągnięcie Muzeum Kolejnictwa z Warszawy do Gniezna !! Wszędzie ta polityka. Ale takie jest rzeczywiście nasze życie. Także tu u nas w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Romek środa, 09 lutego 2022 09:38 napisane przez Romek

  Panie Zdzisławie co ma prezydent Warszawy do Narodowego Muzeum ? Sama nazwa sugeruje, że to Narodowe więc Premier o tym decyduje. By the way były doradca Tuska z PO. Tutaj tylko dobra wola jego, no i oczywiście naszych parlamentarzystów. Bo za kilka lat nie będzie już czego ratować.

 • Link do komentarza senior wtorek, 08 lutego 2022 23:49 napisane przez senior

  Cop co plebanii parafii św. Michała można mieć różne zastrzeżenia, choćby to, ze jest ona prawie tak duża jak kościół. ale proszę nie pisać, ze to proboszcz SOBIE buduje, bo ten budynek jest i pozostanie zawsze własnością parafii! A co do ołtarza, to pieniądze na remont nie są dla parafii czy proboszcza, a na ratowanie zabytków. Bo gdyby nie kościoły, to w Polsce nie byłoby czego zwiedzać. Kościoły to nie tylko religia czy budynki, kościoły to tradycja, kultura i pamięć historyczna.

 • Link do komentarza salowa wtorek, 08 lutego 2022 14:39 napisane przez salowa

  Kaplica nie jest własnością szpitala i tyle w temacie.

 • Link do komentarza Zibi wtorek, 08 lutego 2022 00:59 napisane przez Zibi

  Niech księża o swoje gospodarstwa sami dbają.....wstyd jeszcze dokładać....

 • Link do komentarza Mar54 poniedziałek, 07 lutego 2022 22:42 napisane przez Mar54

  Proboszcz parafii Michała buduje sobie wypas nową plebanie a miasto daje pieniądze na remont ołtarz,coś tu chyba niegra.

 • Link do komentarza Zdzisław poniedziałek, 07 lutego 2022 19:21 napisane przez Zdzisław

  Pieszy. !! A masz znajomości u prezydenta Warszawy, by oddał Gnieznu Narodowe Muzeum Kolejnictwa ? Musiał byś się najpierw zapisać do PO a ty nie chcesz. W takim razie mądre zagospodarowanie naszej parowozowni dalej pozostanie tylko wielkim marzeniem !!

 • Link do komentarza katolik poniedziałek, 07 lutego 2022 17:08 napisane przez katolik

  Szpital nie jest właścicielem tego kościółka! Szkoda, ze rzeczywiście stoi od lat pusty i prawdopodobnie w dzisiejszych czasach nigdy nie będzie potrzebny. No cóż, taka gospodarka, że kościołów w Gnieźnie moc, a msze odbywają się czasami nawet na sali sportowej. Trudno to zrozumieć.

 • Link do komentarza Pieszy poniedziałek, 07 lutego 2022 13:05 napisane przez Pieszy

  A Parowozowni z 1875 r. wpisanej do rejestru zabytków znowu cisza.

 • Link do komentarza Czyż nie ? poniedziałek, 07 lutego 2022 12:50 napisane przez Czyż nie ?

  W kwestii wyjaśnienia . Kaplica przy ulicy Poznańskiej chyba należy do Szpitala wojewódzkiego DZIEKANKA a nie do parafii bł. Kozala. Parafia bł. Kozala już w ogóle się tą kaplicą przy ulicy Poznańskiej nie interesuje. Zamknęła ją trzy lata temu na cztery spusty i tyle. Tą kaplicę powinno się oddać Świadkom Jehowy lub Babtystom.

 • Link do komentarza Czyż nie ? poniedziałek, 07 lutego 2022 12:49 napisane przez Czyż nie ?

  W kwestii wyjaśnienia . Kaplica przy ulicy Poznańskiej chyba należy do Szpitala wojewódzkiego DZIEKANKA a nie do parafii bł. Kozala. Parafia bł. Kozala już w ogóle się tą kaplicą przy ulicy Poznańskiej nie interesuje. Zamknęła ją trzy lata temu na cztery spusty i tyle.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane