Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto składa kolejne projekty do Polskiego Ładu
piątek, 04 lutego 2022 12:48

Miasto składa kolejne projekty do Polskiego Ładu

 

Druga tura przyjmowania wniosków od samorządów w ramach Polskiego Ładu trwa - Urząd Miejski w Gnieźnie skierował w ramach tego rozdania pięć projektów na kwotę niespełna 40 mln złotych.

Poprzednie rozdanie środków w ramach Polskiego Ładu nie było do końca pomyślne dla Miasta Gniezna. Z projektów przekraczających łączną kwotę ponad 114 mln złotych, przyznane zostały 5 mln złotych - na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 12. Po słowach krytyki za uznaniowość i polityczny charakter podejmowanych decyzji, a także brak przejrzystości w przyznawaniu środków, władze miasta i tak zapowiedziały uczestnictwo w kolejnych rozdaniach. 

Dzisiaj poinformowano, że w ramach drugiej tury Polskiego Ładu dla samorządów, zostały złożone trzy projekty, które w swoim wymiarze są znacznie skromniejsze od tego, co pierwotnie składano w połowie ubiegłego roku. Tym razem są to:

 • Budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej na ulicy Kłeckoskiej - 17 mln złotych
 • Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 o II etap (halę gimnastyczną) - 9,5 mln złotych
 • Rewitalizacja otoczenia Jeziora Winiary wraz z Promenadą im. Batalionu Parasol - 5 mln złotych

Jak przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Po doświadczeniach z zeszłego roku z Polskim Ładem, mimo wszystko, mimo tego, że warunki przyznawania środków są niejasne, one się nie zmieniły. Trudno jest złożyć zły projekt, który zawiera 2500 znaków i najgorszym jest to, że wybierany jest czasem jeden, a czasem dwa, w przypadku różnych gmin, bez żadnego uzasadnienia i bez słowa informacji o projektach, które nie zostały przyjęte - stwierdził. Jak dodał: - Teraz postanowiliśmy się ograniczyć do bardzo jednorodnych projektów, ale niezwykle ważnych dla naszego miasta i znacznie poniżej możliwości aplikowania o środki. Dodajmy, że w poprzednim rozdaniu Polskiego Ładu, wnioski złożone przez Miasto Gniezno obejmowały dość śmiałe założenia, które dotyczyły m.in. przebudowy lub budowy kanalizacji w kilku częściach miasta co już wtedy budziło pytania o możliwości ich wykonania w tak krótkim czasie. Teraz zdecydowano się właśnie na mniejszy zakres.

Dodatkowo w ramach programu dla miejscowości, na terenie których dawniej funkcjonowały Państwowe Przedsiębiorstwa Rolne, Miasto Gniezno ubiega się teraz także o środki na dwa inne projekty:

 • Rewitalizacja skweru u zbiegu ul. Łubieńskiego i Chrobrego - 5 mln złotych
 • Tężnia solankowa nad Jeziorem Winiary - 2 mln złotych

Decyzji w sprawie wszystkich wniosków można się spodziewać w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Władze miasta zamierzają się ubiegać o poparcie projektów u parlamentarzystów partii rządzącej.

8 komentarzy

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 06 lutego 2022 20:01 napisane przez tutejszy

  Wszystko to racja, brakuje elementarnej dbałości o różne miejsca w mieście (co byłoby nieporównywalnie tańsze), a potem setki tysięcy lub miliony są bez problemu wydawane na bardzo kosztowne "rewitalizacje'...
  Dolina Pojednania, parki, Wenecja są tego dobrymi przykładami (Dolina Pojednania chyba ma teraz trzecia lub czwartą odnowę)
  Miasto nie rozwija się gospodarczo, to tak dla przypomnienia...

 • Link do komentarza A fe niedziela, 06 lutego 2022 16:50 napisane przez A fe

  I stolica dziurawych dróg.

 • Link do komentarza Mieczysław niedziela, 06 lutego 2022 00:03 napisane przez Mieczysław

  Zamiast tężni wykonać rondo godne gniaznienskich olimpijczyków,a nie kółko dla hulajnogi.Proponuje nazwę,,rondo Henryka Dąbrowskiego słynnego hokeisty na trawie a jednocześnie reaktywować klub sportowy Sparta.Na Tajwanie znajdą się zdolni adepci tej dyscypliny sportu!!!

 • Link do komentarza senior sobota, 05 lutego 2022 23:32 napisane przez senior

  Dorota, przecież Budasz obiecywał w kampanii wyborczej nawet .......most nad gnieźnieńską Wenecją! A sprawa skweru Łubieńskiego/Chrobrego to nadaje się chyba do prokuratury. Za celowe doprowadzenie tego skweru do takiego stanu, ze trzeba go już rewitalizować. To samo jest w kółko Macieju z Doliną Pojednania, a także dziecińcem na 3 Maja. Najpierw wydaje się grube miliony na urządzanie takich miejsc, by potem całkowicie o nich nie tylko zapomnieć, ale doprowadzić swoją nieudolną polityką gospodarczą do stanu powolnej degradacji i jak gdyby nigdy nic wyciągać z wątłego budzetu kolejne miliony na tzw. rewitalizację. Wybory się zbliżają dużymi krokami, trzeba więc w środku miasta pokazać, ze niby jest dobry gospodarz. A co to za gospodarz, który dba tylko o centrum, a nie widzi potwornych zaniedbań kilkadziesiąt metrów dalej? Gniezno jest miastem wstydu, puste sklepy, psie gówna na chodnikach, nie sprzątane ulice, rozmnażające się szczury w centrum, ,miejsca nie starczy, by wymieniać coraz większy bałagan i marazm miasta, które powinno być perełką w czołówce polskich miast historycznych. Niestety, z tą władzą cofamy się codziennie do tyłu.

 • Link do komentarza widzący zmiany na lepsze. sobota, 05 lutego 2022 16:27 napisane przez widzący zmiany na lepsze.

  Gdyby skwer u zbiegu ulicy Chrobrego i Łubieńskiego na bieżąco konserwowano i pielęgnowano to nie trzeba by było go rewitalizować i to za aż pięć milionów złotych . Ale prezydent Budasz i Grobelny jakoś tego dotąd nie czuli . Deski ławeczek na murkach nigdy nie były tam odmalowywane lakierobejcą, Płotki łańcuchowe przy szkole nr 2 nigdy nie były po zerwaniu na powrót przyspawywane do słupków . Konstrukcja zadaszenia przystanku autobusowego nigdy nie była odmalowywana a dach nie zmieniany . Trawniki nigdy nie były napowietrzane i przekopywane oraz na nowo obsiewane trawą w miejscach dzikich skrótów. A słup ogłoszeniowy, choć znajduje się w najbardziej centralnym miejscu Gniezna, też jakoś nie został wymieniony na bardziej architektonicznie pasujący do tego miejsca. . Czy mam dawać więcej przykładów na niegospodarność naszego "gospodarza" - Prezydenta Gniezna. w tym właśnie miejscu ???????? A jak teraz też nie dostanie pieniędzy z Warszawy , by naprawić swoje zaniedbania jako gospodarza, to zapewne jego zdaniem znowu będzie winny PiS. Oj , Oj ci działacze gnieźnieńskiej partii PO i SLD. Jak Wam łatwo przychodzi krytykowanie partii rządzącej. Źdźbło, nawet dostrzegą w oku przeciwnika politycznego jak im się coś za pierwszym razem nie uda, ale belki nie dojrzą w swoim oku !

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 05 lutego 2022 07:53 napisane przez Mieszkaniec

  Nad jeziorem Winiary zrobili by porządną plaże z pomostami i toaletą ,tyle lat tam nikt nic nie zrobił. I wcale nie trzeba do tego milionów, aby tę plaże ogarnąć.

 • Link do komentarza Dorota piątek, 04 lutego 2022 13:25 napisane przez Dorota

  A co z letnim kąpieliskiem dla gnieźnieńskiej biedoty nad jeziorem Winiary ? Czy Miasto mające aż trzy jeziora w swoich granicach nigdy nie będzie miało porządnego kąpieliska z porządnymi pomostami nad swoim jeszcze czystym jeziorem Winiary ?

 • Link do komentarza rozbawiona piątek, 04 lutego 2022 13:20 napisane przez rozbawiona

  Z tą tężnią to "wspaniały pomysł". Czyżby w Gnieźnie już się dokopano do podziemnych, gorących, słonych wód ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane