Jesteś tutaj:Gospodarka W ciągu 8 lat zlikwidowano ponad tysiąc pieców
piątek, 26 listopada 2021 15:37

W ciągu 8 lat zlikwidowano ponad tysiąc pieców

 

Tylko w tym roku z terenu Gniezna zniknęło 118 źródeł ogrzewania, opartego na paliwie stałym. Nie byłoby to możliwe bez otrzymanego dofinansowania.

W ciągu ostatnich ośmiu lat zlikwidowanych zostało już ponad tysiąc źródeł niskiej emisji, opartej na węglu i drewnie. Piece kaflowe w mieszkaniach czy domowe kotły zastąpione zostały innymi źródłami ogrzewania, jak gaz, prąd czy przyłączenie co sieci ciepłowniczej. Efektem docelowym jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza na obszarze miasta. 

W ostatnich latach Urząd Miejski w Gnieźnie zrealizował dwa projekty, które umożliwiały wymianę źródła ogrzewania, przy jednoczesnym otrzymaniu zwrotu części kosztów. W latach 2014 – 2018 był to program KAWKA, dzięki któremu zlikwidowano ogółem 654 piece, a łączny koszt kwalifikowany zrealizowanych działań wyniósł 5,5 mln zł. W ramach kolejnego programu pn. „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”, finansowanego całkowicie z miejskiego budżetu, zlikwidowano 236 pieców (127 w 2019 r. i 109 w 2020 r.).

W tym roku przyjęto wnioski dotyczące 144 kolejnych pieców - w sumie więc, w ciągu ostatnich 8 lat, jest ich już 1034. W ostatnich miesiącach zlikwidowano 118 źródeł ciepła na paliwa stałe w 71 lokalach i budynkach mieszkalnych, wymieniając je na ekologiczne. Dodatkowo dwie kamienice przy ul. Czystej 5 i Farnej 2 zostały podłączone do sieci ciepłowniczej. Koszt tegorocznych przedsięwzięć został pokryty z budżetu miejskiego na kwotę prawie 250 tys. złotych.

6 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 30 listopada 2021 15:45 napisane przez wilk

  Tylko nie tych picerów z PICu,na gaz przerabiać !! PIC tak nakłamał swoim odbiorcom,że jak będzie nas więcej to będzie TANIEJ,bo tak powinno być,a tu stale drożej,a przyklepuje podwyżki RADA MIASTA razem z PREZYDENTEM,co NIE CHCE tzw. Polskiego Ładu,czyli de facto NIE chce,aby mieszkańcy mieli więcej pieniędzy w swoim domowym budżecie !!!

 • Link do komentarza senior wtorek, 30 listopada 2021 09:11 napisane przez senior

  Obywatelu, przestań krakać. Rząd mówi, że gazu nie zabraknie i ten rząd jest prawdomówny nie to, co twoi idole z PO, z których minister Vincent gadał w kółko, że "piniendzy ni ma i nie byndzie". Okazuje się, że jak jest uczciwy rząd i nie kradnie, tak, jak ci z PO, to jakoś na wszystko starcza.

 • Link do komentarza sli poniedziałek, 29 listopada 2021 10:20 napisane przez sli

  Żeby się nie skończyło jak w Tarnowie Podgórnym.....

 • Link do komentarza hehe niedziela, 28 listopada 2021 11:23 napisane przez hehe

  Obywatel RP - i tak wychodzi taniej niż z PEC:)

 • Link do komentarza Radek sobota, 27 listopada 2021 09:08 napisane przez Radek

  I cyk podwyżka z PEC....

 • Link do komentarza Obywatel RP sobota, 27 listopada 2021 05:25 napisane przez Obywatel RP

  Teraz macie wasze przechodzenie na gaz, nie dość, że coraz droższy to jeszcze może go zabraknąć tej zimy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane