Jesteś tutaj:Gospodarka Dwór w Zdziechowie trafił na sprzedaż
wtorek, 05 października 2021 12:33

Dwór w Zdziechowie trafił na sprzedaż

 
Dwór w Zdziechowie trafił na sprzedaż archiwum redakcji

Ogłoszono pierwszy przetarg na sprzedaż dworku, znajdującego się w Zdziechowie. Obiekt jest do nabycia wraz ze sporą działką.

Wybudowany w latach 70. XIX wieku dwór (nazywany przez wielu "pałacem"), zlokalizowany jest w centralnej części wsi na najwyższym wzniesieniu w okolicy. Obiekt, który pierwotnie należał do rodziny Wendorffów, był świadkiem m.in. potyczki toczącej się o Zdziechowę na początku powstania wielkopolskiego pod koniec 1918 roku Sam obiekt pozostawał w rękach niemieckich do 1945 roku, kiedy to został przejęty na potrzeby sierocińca, później przekształconego w szkołę podstawową, działającą w tym miejscu do niedawna.

Cała nieruchomość ma powierzchnię 1,75 hektara, a powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1190 metrów kwadratowych. Obecnie obiekt stoi opuszczony i niezagospodarowany. W sporej części jego wnętrza są przebudowane i nie przypominają pierwotnego założenia, choć częściowo zachowany jest układ pomieszczeń. Na terenie działki znajdują się czynne przyłącza energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne  i  telefoniczne. Ogrzewanie centralne gazowe. Teren ogrodzony, stanowi w rzucie wielobok o  zróżnicowanym ukształtowaniu pionowym, o dobrze utrzymanym parku krajobrazowym, z utwardzeniem w części frontowej budynku. Z boku  budynku znajduje się mieszkanie o powierzchni ok. 83 mz lokatorami - zawarto w dokumentacji postępowania, ogłoszonego przez Urząd Gminy Gniezno. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.

Cena  wywoławcza nieruchomości wynosi  3 244 950,00  zł. Pierwszy przetarg na jej zbycie odbędzie się w pierwszej połowie listopada br.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 07 października 2021 07:19 napisane przez Marek ZYGMUNT

    A mogłoby tam powstać wspaniałe schronisko młodzieżowe dla wycieczek szkolnych odwiedzających Szlak Piastowski ! Czyż nie ? A przy schronisku... muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szkoda , że ten ładny obiekt zostanie sprzedany !

  • Link do komentarza Szkoda wtorek, 05 października 2021 14:55 napisane przez Szkoda

    Obowiązkiem Państwa jest opieka nad zabytkami, a tu gmina nie ma pomysłu na tak piękny obiekt... W całym świecie takie budynki są przeznaczane na cele użyteczności publicznej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane