Jesteś tutaj:Gospodarka Cmentarz komunalny, a zrównoważony rozwój miasta
czwartek, 25 marca 2021 08:27

Cmentarz komunalny, a zrównoważony rozwój miasta

 

Wzrasta ilość kremacji, a miejsc na cmentarzach nie brakuje - twierdzi jedna strona. Druga mówi - to obowiązek statutowy i patrzenie w przyszłość. 

W trakcie środowej sesji Rady Miasta, która jak nakazuje "tradycja" ostatniego czasu, odbyła się w formie zdalnej, omawiany był wspominany w ubiegłym tygodniu projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Na tym obszarze Miasto planuje realizację cmentarza komunalnego, który będzie tym samym piątą nekropolią na terenie Gniezna (a jeśli się spojrzy na struktury administracyjne tych istniejących - właściwie szóstą). 

- W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest zobowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu bez jakichkolwiek dyskryminacji osób zmarłych, innego wyznania lub niewierzących. Punkt 3 tego artykułu - zarząd cmentarza nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu cmentarza. Zatem ustawodawca przewidział sytuację, że są miejscowości, gdzie nie ma cmentarzy i trzeba tak postępować. Warto byłoby uświadomić sobie jedną rzecz - mamy całkowicie pusty cmentarz przy ul. Kostrzewskiego/Dalkoska i on bezsprzecznie jest pusty. Mówienie tu o potrzebie kolejnego cmentarza zbija ten argument - stwierdził radny Paweł Kamiński, dalej dodając iż sprawdził sytuację na terenie gnieźnieńskich cmentarzy za 2020 rok: - 5% wszystkich pochówków są to pochówki, które wymagają nowego miejsca na cmentarzach. 7% pochówków z całego ubiegłego roku to są miejsca, które zwalniają się, bo ktoś nie wykupił miejsca. 88% są to pochówki, które są dokonywane w istniejących grobach. W dobie pandemii, takiego trudnego roku, kiedy rzeczywiście pochówków było więcej, mamy 2% nadwyżki pochówków odnośnie wolnych miejsc. W tych trzech dużych cmentarzach miejsca nam się zwalniają. Rzecz istotna, a być może najistotniejsza - w ubiegłym roku aż 30% wszystkich pochówków to były kremacje. A więc nie wymagają one miejsc dużych, ale np. kolumbaria - wskazywał, dodając iż jego zdaniem trzeba się zastanowić, zanim wyda się kolejne środki na realizację cmentarza komunalnego, zamiast na istotniejsze inwestycje na terenie Gniezna. 

Radny Artur Kuczma stwierdził iż jego zdaniem cmentarz jest potrzebny: - Nie dosyć, że jest to zadanie własne gminy, to należy wziąć pod uwagę to, że mieszkańcy naszego miasta to nie tylko osoby wierzące, jak wspomniał pan radny Kamiński, są to osoby niewierzące bądź innych wyznań, których czasami ostatnią wolą jest leżeć nie na cmentarzu wyznaniowym i myślę, że powinniśmy uszanować ostatnią wolę różnych osób. Do tego głosu dołączył radny Tomasz Dzionek, który mówił iż cmentarz komunalny jest niezbędny: - Ewidentnie istnieje potrzeba myślenia dalekosiężnego na temat możliwości pochowania naszych bliskich w kolejnych latach. Sprawdziłem pod kątem pandemii - ilość zgonów zarejestrowanych w 2019 roku było 1272 zgony, a w 2020 roku ponad 200 więcej - 1484. Oczywiście, każdy sobie życzyłby, żeby ta pandemia się skończyła, ale chciałbym zwrócić uwagę iż musimy pamiętać, że nasze społeczeństwo się starzeje, potrzeba pochówku będzie zawsze i nie zgodzę się z tym, że te trzy duże cmentarze są wydajne, bo poświęciłem czas na to by sprawdzić jak to wygląda w tym momencie. Nie zauważyłem zbytnio nowych pochówków na cmentarzu św. Piotra i św. Krzyża, abstrahując od tego w jakich miejscach są pochówki - stwierdził. Odnosząc się do argumentów Pawła Kamińskiego, że wiele ciał składanych jest w miejscach wcześniej już wykorzystywanych: - Poniekąd wskazują na to, że tak naprawdę nie ma miejsca. Gdyby ktoś chciał mieć, że jego osoba bliska zmarła miała osobny pochówek - nie ma miejsca. Znam wiele przykładów, że rodziny musiały stanąć na głowie, żeby znaleźć takie miejsce w zeszłym roku, by pochować osobę bliską - mówił Tomasz Dzionek. 

Następnie głos zabrali radni Zdzisław Kujawa oraz Jan Budzyński, którzy wspomnieniami wrócili o 25 lat wstecz, kiedy temat cmentarza komunalnego był po raz pierwszy omawiany i nie został on zrealizowany. Po tym głos ponownie zabrał Paweł Kamiński, który odniósł się do statystyk Tomasza Dzionka: - 1400 zmarłych to statystyki pochodzące z USC. Jeśli radny chciałby dokładnie zbadać to by się dowiedział, że w Gnieźnie pochówków było około 800 - mówił, a dalej odnosząc się do tematu "godności pochówku": - Wolałbym, żebyśmy godnie pozwolili ludziom mieszkać w zasobach komunalnych, bo niektóre są w takim stanie, że o godności się za życia nie mówi za życia, tylko po śmierci - stwierdził. Dodał, że swoje dane, które przedstawił wcześniej, pozyskał od firmy, która zarządza cmentarzami: - Tak trzeba było te dane sprawdzić, a nie, że byłem na cmentarzu i chodziłem, znajomy miał problem itd. Dodał też, że organizacja nowego cmentarza to koszt około 2 mln złotych za hektar takiego terenu.

Po tym radny Dariusz Banicki stwierdził, że temat cmentarza komunalnego jest sprawą długofalową: - Ustawa z 1959 roku daje prawo pochówku osób innych wyznań czy zmarłych bezwyznaniowych na cmentarzach wyznaniowych i tu nie ma żadnych dyskusji i kolizji, ale miasto musi być przygotowane. To jest potężny obszar i możemy porównać ten planowany obszar, że jest większy niż cmentarz św. Piotra i Pawła, ale patrząc na rozwój miasta to nie 65 tys. mieszkańców, ale noclegownie Gniezna są wokół i tam są miejsca, gdzie nie ma cmentarzy i te osoby będą w przyszłości chowane w Gnieźnie. Dyskutowanie, że w ten sposób odbieranie pieniądze dzisiaj żyjącym i doprowadzamy do ubóstwa tych, którzy mogliby lepiej żyć to jest cynizm i nie na miejscu, a szukanie jakiś argumentów, które nagle może zaistnieć by populistycznie zaistnieć - mówił, dodając iż cmentarz komunalny to krok w dobrą stronę. Po tym przewodniczący Michał Glejzer przyznał: - Kwestia cmentarza komunalnego to przede wszystkim kwestia jakiś nowoczesnych standardów - mówił, dodając iż cmentarz św. Piotra czy św. Krzyża robią na nim wrażenie "muzeów": - Musimy patrzeć w przód. 

- W mieście jest potrzebny zrównoważony rozwój. To nie jest tak, że musimy się skupić na jednej działce - tylko kanalizacji, tylko komunikacji czy tylko rozbudowie sieci szkół. Powinniśmy patrzeć na miasto jak na organizm, który potrzebuje różnych elementów do funkcjonowania. Tym elementem, potrzebnym do funkcjonowania, jest także cmentarz komunalny, który zapewni godne warunki pochówku naszym bliskim, o czym mówiłem - stwierdził wiceprezydent Jarosław Grobelny, dodając iż sam doświadczył "szukania miejsca" na cmentarzu dla kogoś bliskiego: - Możemy dyskutować. Jak byśmy przeprowadzili głosowanie wśród mieszkańców, duża część z nich opowiedziałaby się za tym, żeby taki cmentarz zrealizować - stwierdził, dodając iż uchwała dotyczy planu zagospodarowania przestrzennego, a nie samej inwestycji. Wskazał iż same prace nad planem zajmą rok czasu, a do realizacji dojdzie za 3-4 lata. Nadmienił też, że Kościół "nie ma żadnych wątpliwości co do tworzenia takiego cmentarza komunalnego". 

18 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 06 kwietnia 2021 20:10 napisane przez wilk

  Ci co twierdzą,że cmentarz komunalny to rozwój miasta,chyba sobie kpią albo są zwyklymi imbecylami!!! Jak wszelkiej maści nomenklatura chce siebie chować bez krzyża,niech sobie wybudują schowki do urn,najlepiej w okolicach pomnika z czerwoną gwiazdą i grobów radzieckich sołdatów. Tam widzę najlepsze miejsce,!!

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 30 marca 2021 23:23 napisane przez Gnieźnianin

  Dziś do wyboru mam cmentarz na krzyża lub piotra z miejscem pod płotem od jeziora albo na skarpie śmieci lub witkowska, która jeszcze się nie zapełniła. Na Piotrowskiego mi nie pasuje, bo nie ta parafia. W Zdziechowie czy innej wsi też niech mnie nie chowają. A i dzielić z kimś krypty nie zamierzam. Znajdzie się mirjsce, czy będę czekać jak za szczepionką?

 • Link do komentarza stary wiarus wtorek, 30 marca 2021 11:38 napisane przez stary wiarus

  Budasz mówił w wywiadzie, że cmentarz jest ustawowym obowiązkiem gminy (miasta). To niech poda ustawę, która mu nakazuje obowiązek budowy cmentarza komunalnego! A jeżeli taka ustawa jest, to dlaczego przez 6 lat jej nie zrealizował, jak także nie zrealizowali jej jego zakolegowani w koalicji poprzednicy ( PO i SLD)? Jeżeli ustawa mu nakazuje taki obowiązek, to po co te przepychanki i głupie gadania radnych jego drużyny, że niby brakuje miejsca, że obecne pochówki są niegodne (!),nawet, że miejsca pochówków są niegodne (dlaczego i które?) itd. I co na to ordynariusz diecezji, że dotychczasowe pochówki sa niegodne? Przecież 99% pochówków to pogrzeby katolickie i jakoś nikt do tej pory nie mówił, ze są godne pożałowania, karygodne czy wręcz niegodziwe.

 • Link do komentarza Włodas poniedziałek, 29 marca 2021 23:56 napisane przez Włodas

  Dziś w lokalnym radiu wypowiadał się radny chyba Kuczma się nazywał i mówił coś o tym, że musi być cmentarz, bo sa pogrzeby ludzi niewierzących. No to Gniezno jest cholernie bogate miasto, skoro na 800 pogrzebów było jak się dowiedziałem 6 pogrzebów tzw. świeckich, to nawet nie 1 procent i dla tej garstki oni chcą robić cmentarz za grube miliony. Komuś tu chyba w tym mieście nie styka.

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 28 marca 2021 20:51 napisane przez urzędas

  Jeden z radnych wypowiadających się na temat cmentarzy stwierdził, że wokół Gniezna nie ma cmentarzy. Otóż panie radny, jak się nie wie, co się mówi, to trzeba może raczej nic nie mówić, by nie wprowadzać mieszkańców w błąd. Gniezno ma cztery duże cmentarze, które zabezpieczają liczbę pochówków na dziesiątki lat i więcej. Gmina Gniezno ma tych cmentarzy trzy (Modliszewko, Strzyżewo Kościelne i Zdziechowa, natomiast na granicy gminy Gniezna, w miejscowościach, w których zamieszkuje coraz więcej gnieźnian są kolejne cmentarze: Kędzierzyn, Żydowo, Pawłowo, Łubowo, Niechanowo. Z powyższego wynika, że Gniezno wraz ze swoją gminą ma siedem cmentarzy, a do granic gminy przylega kolejne pięć cmentarzy. Tak wiec w niewielkim obrębie mamy dwanaście (!) cmentarzy. Rzeczywiście, zdaniem radnych z drużyny Biudasza cmentarze sa tym, czego najbardziej w naszym zaniedbanym Gnieźnie potrzeba :-(

 • Link do komentarza Jerzy niedziela, 28 marca 2021 00:54 napisane przez Jerzy

  Nie tak dawno robiliśmy pogrzeb na jednym z cmentarzy w Gnieźnie i celowo dokonaliśmy go w pojedynczym grobie rodzinnym w którym od 1942 roku sa pochowane już cztery osoby i ten teraźniejszy był piąty, bo nie chcemy mieć kilku mogił tylko jedna, więc nieprawdą jest co mówił radny, który nie wiadomo skąd taką wiedzę posiada, że pochówki powtórne są z tego powodu, iż brakuje miejsca. To jest nieprawda i tak kłamać w tak poważnych sprawach na forum nie wolno. Jak rozmawialiśmy z administracją cmentarza, to nawet wiele osób po latach przenosi swoich zmarłych krewnych do jednego grobu, by całą rodzinę mieć w jednym miejscu. No i są zwalniane kolejne miejsca.

 • Link do komentarza Regi sobota, 27 marca 2021 22:49 napisane przez Regi

  Panie Glejzer nekropolie św. Piotra i Krzyża to nie muzea tylko nasza historia i korzenie. Większość „lewaków „ (na potrzeby partyjne i stołki )była chrzczona i ostatecznie chowani sa z księdzem . Proszę zrobić referendum i zobaczymy czy jest potrzebny kolejny cmentarz. Zajmijcie się inwestycjami, ktore dają stałe miejsca pracy to miasto nie będzie się starzec . Myślcie strategicznie a nie ideologicznie.

 • Link do komentarza mjj sobota, 27 marca 2021 19:11 napisane przez mjj

  Prośba do pana radnego Budzyńskiego, by mówiąc o poprzednich radnych w kontekście budowy lub nie komunalnego cmentarza w Gnieźnie, by wymienił z imienia i nazwiska tych dwóch radnych, którzy rzekomo interweniowali w Agencji Rolnej żeby w Gnieźnie nie było komunalnego cmentarza. Myślę, że oni powinni uczestniczyć w debacie o nowym cmentarzu, bo może mają podstawy do zablokowania tej niepotrzebnej Gnieznu kolejnej nekropolii. I dobrze byłoby, by radny Budzyński wyraźnie wymienił powody, które jego zdaniem powodują, że gnieźnieńskie pochówki nie sa godne, a zmarli nie mają szacunku? Czy to dotyczy administracji cmentarza, firm pogrzebowych czy księży sprawujących liturgię? Jeżeli mówi się o niegodziwości, to należy uściślać taką ocenę, ponieważ w przeciwnym wypadku rzuca się jakieś pomówienie na jedną z wymienionych organów ?

 • Link do komentarza senior piątek, 26 marca 2021 21:40 napisane przez senior

  Radny sprawdził ilość rejestrowanych zgonów i wystrzelił, że ci wszyscy zmarli to kandydaci na gnieźnieńskie cmentarze! Radnemu to trzeba chyba tłumaczyć, że w gnieźnieńskich szpitalach umierają ludzie spoza Gniezna tak samo, jak gnieźnianie umierają np. w Poznaniu Wrześni i innych miastach. Także liczba urodzeń w naszym szpitalu nie świadczy wcale o takim samym wzroście liczby mieszkańców Gniezna. Radny mówi o trzech cmentarzach w Gnieźnie, a są przecież cztery. A jak do tego doliczyć trzy cmentarze w gminie Gniezno, którą to gminę Budasz zamierza włączyć do miasta, to na dzień dobry będziemy mieć już siedem cmentarzy. Normalnie rekord Polski. No to ten komunalny będzie ósmy! A tak na serio, żeby zabierać głos w tak poważnych sprawach na sesji, to radni powinni się raczej odpowiedzialnie przygotować, a nie strzelać, jak z procy!

 • Link do komentarza Bogdan czwartek, 25 marca 2021 20:33 napisane przez Bogdan

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o to, by pogrzeby były na tym nowym cmentarzu bez mszy. Bo na komunalnych odprawiają pogrzeby w 10 minut! Hokus pokus i po wszystkim. Dla lewaków walczących o ten cmentarz to nie ma znaczenia, jednak katolikom powinno dać do myślenia, czy chcą być pochowani godnie. Bo godnie, mili panowie radni, to jest z liturgią i mszą św. a nie ze śpiewami domorosłych żałobników nad grobem.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 25 marca 2021 15:13 napisane przez wyborca

  Jeżeli radny Dzionek udziela porad prawnych z taką wiedzą, jaka ma na temat przepisów prawnych dotyczących cmentarzy, to gratulować tylko można jego klientom!

 • Link do komentarza Szymon Z. czwartek, 25 marca 2021 13:56 napisane przez Szymon Z.

  Radny Kuczma mówi cos o niewierzących i wierzących. panie Kuczma, po smierci już nikt nie wierzy lub wierzy. po śmierci każdy już wie, gdzie jego miejsce! A ciało, które musi być złożone w grobie to po 20 latach ten grób może być ponownie użyty do kolejnego pochówku. Tam jest rotacja tak doskonała, jakiej nie ma w życiu żywych. Gniezno, jako jedyne miast w Wielkopolsce ma cztery spore cmentarze, no ale lewackim radnym nie odpowiada to, że sa one prowadzone przez instytucje kościelne. Nie wiedzą oni, że cmentarze mogą być przez nich prowadzone i nie ma znaczenia, czy ktoś jest związany z jakąś religia lub jest ateistą. Każdego tam pochowają i tyle. I gdzie ta wasza tolerancja, że dzielicie ludzi nawet po smierci? Tak wam przeszkadza wiara w Boga nawet na cmentarzu, gdzie na ogół jest cisza i nikt nikomu nie przeszkadza w zadumie czy modlitwie?

 • Link do komentarza dobry gospodarz czwartek, 25 marca 2021 11:56 napisane przez dobry gospodarz

  Panie Grobelny . Nie chodzi wcale o to, czy Kościół katolicki ma wątpliwości czy ich nie ma. Panie Grobelny. Chodzi o to, że znowu Pan chce wydać z zadłużonej już na 30 lat do przodu, kasy miejskiej, kolejne 2 miliony złotych. A może i więcej. A kto to będzie spłacał ? Pan już prawdopodobnie tego nie doczeka. Najłatwiej jest zostawiać milionowe długi do spłacenia na głowie naszych dzieci i wnuków ! To nie jest godne pochwały !

 • Link do komentarza Myślnik czwartek, 25 marca 2021 11:54 napisane przez Myślnik

  Jedynie radny Kamiński przedstawia racjonalne argumenty, wszyscy inni albo mają jakieś antyreligijne fobie, albo już zwietrzyli interes. Niedługo się okaże, jaki....

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 25 marca 2021 09:29 napisane przez bobhaus

  Cmentarz był już wpisany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Gniezna. Tylko na polecenie byłego prezydenta Miasta Gniezna Bogdana Trepinskiego został z tych planów usunięty.
  Cmentarze - wszystkie powinny byc w gestii i pod zarządem gminy jak to jest w Niemczech a nie związków wyznaniowychc czy kościołów.Skończyłoa by się dyktatura proboszczów.Np w Szczecinie jest tzw. Cmentarz Centralny kóry jest cmentarzem komunalnym.A nie wyznaniowym. Wyznanie to prywatna sprawa. Jak wyglądaja cmentarze w Gnieźnie które są cmentarzami wyznaniowymi widać na codzień. To są cmentarne blokowiska a nie cmentarze. Alejki są zawężane byle ,,zdobyć,, kilka dodatkowych miejsc z których można wydusić kasę.Likwidowane są nawet historyczne groby.Cmentarze z których są usuwane drzewa pod pozorem że ,,śmiecą" zrzucając jesienią liście.W rezultacie są to cmebntarne betonowe pustynie . Jeśli rodzina opiekująca sie grobem nie posadzi jakiegoś krzewu to nowych nasadzeń zarząd cmentarza tego nie uczyni. "Powiękaszanie" cmentarza św.Piotra w Gnieźnie odbywa się poprzez ,,regulowanie " śmieciami skarpy od strony ulicy Powstańców Wielkopolskich .Na cmentarzu św.Krzyża teren ,,zsuwa " się ze skarpy w kierunku jeziora w rezultacie jest zajmowany obszar zalewowy jeziora. Gdy przyjdzie deszczowy rok tak jak w 1980 r. Albośnieżne zimy to groby będą zalewane.Przekroczono linię bezpieczeństwa.Trupi jad z rozkładajacych się zwok przenika do wód jeziora. Wszystko po to by zdobyć dodatkowe miejsca na umiejscowienie grobów . Bo liczy się tylko kasa.I kościelny biznes.

 • Link do komentarza Beata czwartek, 25 marca 2021 09:11 napisane przez Beata

  W każdym normalnym mieście cmentarze typu:Powązki w Warszawie, Salwator w Krakowie to nekropolie na których pochówek jest nobilitacją i zaszczytem A dla Glejzera Piotra i Pawła w Gnieźnie to muzeum i trzeba patrzeć na nowoczesność...brak słów i to jest pedagog i nauczyciel?
  Grobelny, zrób referendum wśród mieszkańców. Zrób i zobaczymy czy Gnieźnie nie najbardziej potrzebuje i marzą o cmentarzu czy np o ulicach bez dziur, kanalizacji, oświetleniu czy godnych miejscach pracy. Zrób referendum Lewicowy Kacyku

 • Link do komentarza Rajmund czwartek, 25 marca 2021 09:00 napisane przez Rajmund

  Bardzo dobry pomysł. Trzeba myśleć w przyszłość, a nie tylko na długość kadencji. To, że dziś są miejsca nie znaczy, że będą za 10 czy 20 lat.

 • Link do komentarza Kawa czwartek, 25 marca 2021 08:46 napisane przez Kawa

  Jak widać prezydent wypełnia swoją jedyną obietnicę wyborczą - Wybuduję wam cmentarz!!! Można rozumieć jak kto chce.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane