Jesteś tutaj:Gospodarka Gmina rusza dronem do walki z zatruwaczami powietrza
czwartek, 04 marca 2021 16:06

Gmina rusza dronem do walki z zatruwaczami powietrza

 
Gmina rusza dronem do walki z zatruwaczami powietrza źródło: Gmina Czerniejewo

Czerniejewski samorząd chce wzbić ku niebu maszynę, która ma stać się orężem przeciwko osobom spalającym odpady w swoich piecach. 

Zanieczyszczenie powietrza to stały problem polskich miast, widoczny także w naszym regionie. O ile w Gnieźnie od lat bardzo aktywnie na tym polu działa Straż Miejska, dokonująca kontroli w różnych lokalizacjach, o tyle inne ośrodki mają z tym większy problem, gdyż nie posiadają takiej formacji. Jest on tym większy, że w mniejszych miejscowościach na przyłącze gazowe nie każdy może sobie pozwolić, dlatego wciąż stosuje się tradycyjną formę ogrzewania. Niestety w wielu przypadkach do pieca zamiast węgla lub drewna lądują także śmieci. 

Miasto i Gmina Czerniejewo postanowiła ruszyć przeciwko osobom notorycznie zanieczyszczającym powietrze. O jego fatalnym stanie wielokrotnie można było się przekonać, obserwując profil meteorologiczny prowadzony przez Łukasza Kulińskiego z tej miejscowości, gdzie od czasu do czasu pojawiały się wyniki pomiarów, jasno wskazujące iż w niektóre wieczory lepiej z domu po prostu nie wychodzić. 

W związku z notorycznie pojawiającymi się zgłoszeniami w sprawie zatruwania powietrza a co za tym idzie nielegalnego spalania odpadów w piecach domowych, a także stosowania niewłaściwego opału, Gmina Czerniejewo zdecydowała się na przeprowadzenie punktowych pomiarów jakości powietrza na potrzeby związane z monitorowaniem czystości powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w analizator składu powietrza. Pomiar zostanie dokonany urządzeniem SOWA, które mierzy: związki organiczne, chlorowodór, formaldehyd, stężenie pyłów PM2,5 i PM10 - informuje Tadeusz Szymanek, burmistrz Czerniejewa.

Pomysł wykorzystania drona w takich działaniach miało swojego czasu Miasto Gniezno, jednak ostatecznie z tych działań zrezygnowano. Podobna inicjatywa pojawiła się dwa lata temu w Trzemesznie, jednak również jej nie zrealizowano. Czy dron w Czerniejewie okaże się pomocny?

- Nie można obok tego przechodzić obojętnie. Trwająca w kraju epidemia, również nie ułatwia bezpośredniego nadzoru, wobec czego pomiary dokonywane za pomocą drona wydają się najbezpieczniejszą i skuteczną formą kontroli właścicieli posesji. Jeżeli dron wykryje zanieczyszczenia i nie będzie woli współpracy ze strony właściciela domu z gminą, to poniesie konsekwencje. Musimy wszyscy zrozumieć, że nie chodzi tu o nakładanie kar ale o wspólną walkę o nasze zdrowie bo to ono w tym wszystkim jest najważniejsze - informuje Tadeusz Szymanek dodając także:Należy mieć świadomość tego, że nie wystarczy stosować dobry opał z legalnego źródła, bo gdy nasz piec jest już wyeksploatowany i nie spełnia żadnych norm, to emisja zanieczyszczeń do powietrza jest również szkodliwa. Włodarz gminy Czerniejewo zachęca do korzystania z możliwości otrzymania dotacji na wymianę stałego źródła ogrzewania na nowe, do czego służą programy samorządowe i rządowe.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Widzu wtorek, 09 marca 2021 19:46 napisane przez Widzu

  Bzowa, generalnie całe piekary, arkuszewo,l i wiele innych miejsc. Ale kleckoska i okolice bzowej to można się zaświecić.

 • Link do komentarza Hobbit wtorek, 09 marca 2021 13:22 napisane przez Hobbit

  Generalnie całe Piekary dymią niezdrowo i ponad limity.

 • Link do komentarza spacerowicz poniedziałek, 08 marca 2021 22:24 napisane przez spacerowicz

  Proponuję kontrolę na ulicy Kleckowskiej 37 w Gnieźnie. Tam jest grubo jak rozpalają to świata nie widać a smród jak z plastikowego bakutilu z Trzemeszna

 • Link do komentarza Kr piątek, 05 marca 2021 15:14 napisane przez Kr

  Jestem jak najbardziej za tym, aby każda gmina posiadała takiego drona na wyposażeniu. Czas wielki wsiąść się za to co spalamy w piecach i zrobić z tym porządek. Bo to chodzi o nasze wspólne dobro, a co najważniejsze nasze zdrowie.

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 04 marca 2021 19:12 napisane przez Obserwator

  A czy w gminie Czerniejewo jest otwarty punkt konsultacyjny programu czyste powietrze?
  Jakiś czas temu nie było, a w gminie na ten temat nikt nic nie wiedział patrzyli na człowieka jak by z marsa się urwał...w temacie "Czyste Powietrze"
  a teraz???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane