Jesteś tutaj:Gospodarka Powiat z dofinansowaniem na stacje meteorologiczne i działania ekologiczne
piątek, 04 grudnia 2020 14:02

Powiat z dofinansowaniem na stacje meteorologiczne i działania ekologiczne

 
Powiat z dofinansowaniem na stacje meteorologiczne i działania ekologiczne zdjęcie: domena publiczna

Starostwo Powiatowe otrzymało informację o przyznaniu środków zewnętrznych które będą przenaczone na projekt środowiskowy, który także służyć będzie edukacji.

W ramach projektu, który został zaakceptowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Gnieźnieński zrealizuje projekt Środowisko Wiedza i Alternatywne Technologie (ŚWiAT) Powiatowe Centrum Stacji Meteorologicznych i Wiedzy Przyrodniczej. Jego całkowity koszt to kwota 1 mln 937 tys. złotych, a dofinansowanie jest na poziomie 1 mln 338 tys. złotych. 

Założeniem przedsięwzięcia jest połączenie wiedzy o środowisku i wykorzystanie alternatywnych technologii w celu racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. 

Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, na temat zmian pogodowych, które możemy zaobserwować w naszym otoczeniu, takie jak nawałnice i susze. W ostatnich latach mieliśmy okazję dwukrotnie już zaobserwować dwa takie zjawiska - w 2017 roku podczas wichury, która spowodowała sporo zniszczeń, a coraz częściej mówi się o problemach hydrologicznych i zanikaniu wód powierzchniowych. 

W ramach projektu zaplanowano zakup 9 stacji meteorologicznych (oprócz gminy Czerniejewo) i wyposażenia ogródków meteorologicznych, przygotowanie innowacyjnych, tematycznych ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych oraz stworzenie Eko-ogrodu (przy szkole przy ul. Kostrzyńskiej) i zorganizowanie Centrum Stacji Meteorologicznych i Wiedzy Przyrodniczej, które ma zbierać i analizować wyniki ze wszystkich stacji.

- Projekt jest odpowiedzią na anomalie pogodowe i na to, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. To pozwoli zbudować nam pewien przekaz, czego należy się spodziewać w przyszłości na podstawie tych badań, mocno skierowanych do rolników. Bo to w dużej mierze najbardziej rolnicy cierpią w związku ze zmianami pogodowymi. Projekt ma jeszcze inną formułę, bo musimy postawić na budowanie świadomości, czyli edukację najmłodszych - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński. 

Automatyczne stacje meteorologiczne będą umożliwiać bieżący pomiar temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, kierunku, opadu ciekłego, ciśnienie atmosferyczne, promieniowanie słoneczne i UV, a także czujnik jakości powietrza - zapylenia pyłem PM2.5 i PM10. 

- Jest to również ważne dla mieszkańców naszego powiatu, ponieważ wiemy iż są notowane przekroczenia związane z niską emisją. Te czujniki będą też na bieżąco umożliwiać monitorowanie tego. Powiat Gnieźnieński jest w klasie C jeśli chodzi zapylenie PM10 i benzoalfapiren dla strefy Wielkopolskiej - przekazała Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Ponadto projekt zakłada iż przy każdym ogródku dydaktycznym powstanie studnia "Abisynka", w której będzie można obserwować wahania zwierciadła wody. Nieodłącznym elementem przedsięwzięcia będą też działania edukacyjne wśród dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Projekt realizowany ma być w latach 2020 - 2022. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Salowa piątek, 04 grudnia 2020 17:35 napisane przez Salowa

    Kompletna bzdura. Lepsze byłyby stacje ładowania do samochodów elektrycznych w każdej gminie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane