Jesteś tutaj:Gospodarka Założenia budżetu miasta na 2021 rok - co w planach?
środa, 18 listopada 2020 21:53

Założenia budżetu miasta na 2021 rok - co w planach?

  UM (opr)

Mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej z powodu pandemii znalazły się samorządy w Polsce, Miasto Gniezno nie rezygnuje z zamierzonych planów inwestycyjnych w 2021 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami projekt budżetu na przyszły rok jest już gotowy - radni miejscy będą nad nim dyskutować w trakcie komisji i przyjmą go w trakcie grudniowej sesji.

Zarówno przewidziane na 2021 r. wydatki, jak i dochody są wyższe niż w roku bieżącym. Dochody w budżecie mają wynieść 337 mln zł (324,5 w 2020 r), natomiast wydatki 342 mln (330 mln 2020 r) przy czym wydatki na inwestycje to prawie 28 mln zł (23 mln w 2020). Wśród wydatków bieżących, jak każdego roku, najwięcej środków będzie przeznaczonych na oświatę i wychowanie (97 mln), rodzinę (96 mln), gospodarkę komunalną (35 mln), transport i łączność (24 mln), administrację publiczną (21 mln) i pomoc społeczną (23 mln).

W przyszłym roku miasto Gniezno przeznaczy sporą część wydatków inwestycyjnych na rewitalizację terenów zielonych. Aż 2,5 mln zł trafi na realizację pierwszego etapu rewitalizacji Parku Piastowskiego wokół popularnej Wenecji, 2 mln na rewitalizację szpitalnego parku przy „Dziekance” (projekt realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego), a prawie 800 tys. zł zostanie wykorzystane na nasadzenia drzew i krzewów oraz posadowienie tak zwanej małej architektury na Rynku. Ponadto rozpoczną się prace związane z budową kolejnego parku kieszonkowego w mieście, na terenie pomiędzy ul. Kościuszki a Dworcową (za żłobkiem i szkołą muzyczną). W przyszłorocznych planach jest też budowa mobilnych basenów z infrastrukturą towarzyszącą, a także zakończenie rozpoczętych inwestycji związanych z budową placów zabaw przy ul. Sikorskiego, placu zabaw z elementami skate parku przy ul. Kawiary, skate parku przy ul. Czeremchowej, oraz placu zabaw przy ul.  Armii Krajowej. Przygotowana zostanie także dokumentacja projektowa modernizacji placu zabaw przy ul. 3 Maja.

Miasto Gniezno sukcesywnie od lat realizuje wymianę ogrzewania na ekologiczne  w ramach programu „Lepsza jakość powietrza”. W 2021 r. będzie kontynuowana wymiana pieców węglowych w budynkach, których właścicielem jest miasto, poprzez podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej (0,5 mln zł) oraz miejski program wymiany pieców (150 tys. zł).

Wśród największych inwestycji drogowych, których realizacja jest planowana na 2021 r. są: rozpoczęcie budowy tzw. południowej obwodnicy Miasta Gniezna czyli drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 (wspólnie z województwem wielkopolskim) i przebudowa ul. Warszawskiej. Planowana jest budowa trasy rowerowej na ul. Gdańskiej (odcinek od ronda im. Kaczmarskiego do ronda Winiary). Po obu stronach ul. Roosevelta (odcinek od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do al. Reymonta) wytyczone zostaną jednokierunkowe pasy rowerowe, o szerokości 1,5 m. Ponadto aż 500 tys. zł w ramach wsparcia zostanie przekazane dla powiatu gnieźnieńskiego na wykonanie nakładek asfaltowych dróg powiatowych: Słoneczna, Słowackiego, 17 Dywizji Piechoty/Wesoła, Półwiejska, (we fragmentach) oraz  sygnalizacja świetlna przy Szkole Podstawowej nr 10. Rozpocznie się również przebudowa ul. Rycerskiej, czego konsekwencją w kolejnych latach będzie udrożnienie i poszerzenie popularnego skrótu w kierunku osiedla Winiary.

Miasto Gniezno będzie również kontynuować program odnowienia elewacji miejskich kamienic w centrum. W przyszłym roku przewidziano na ten cel 400 tys. zł, za co planowane jest odnowienie budynków przy ul. Czystej 2, Sobieskiego 21 i Chrobrego 8. Za 50 tys. zł zostanie przygotowana dokumentacja na przyszłą modernizację targowiska przy ul. Wyszyńskiego. W ramach programu repatriacji miasto przygotuje również mieszkanie dla kolejnej rodziny z Kazachstanu (80 tys. zł). A w ramach inwestycji oświatowych zaplanowano: wymianę okien w Szkole Podstawowej nr 1 (150 tys. zł), modernizację boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 6, remont części sanitarnych w „Siódemce” i dachu w Przedszkolu nr 2.

2021 będzie kolejnym rokiem, w którym  Miasto Gniezno będzie realizować projekty z dofinansowaniem zewnętrznym. Obok przebudowy ul. Wolności, wspartej dotacją z Narodowego Funduszu Dróg w wysokości 3,5 mln zł, kontynuowane będą: budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego (z dofinansowaniem unijnym w wysokości  4,5 mln ), rewitalizacja Miejskiego Ośrodka Kultury (dofinansowanie 7,6 mln zł). Kontynuowana będzie także realizacja tak zwanych projektów „miękkich”: Gnieźnieński Klub Seniora (dofinansowanie 1,5 mln zł oraz Nowe miejsca dla maluchów w Gnieźnie! (dofinansowanie 3 mln).

21 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 listopada 2020 11:07 napisane przez mieszkaniec

  Ad. Marek Z. - ta władza nie ma ani pomysłów na parkingi ani nie rozumie istoty parkowania w ważnych punktach miasta. Od dawna mieszkańcy postulują w centrum miasta i przy cmentarzach tzw. bezwzględne ustanowienie parkowania czasowego. Jest to po to, by każdy mógł przyjechać do miasta dajmy na to na 2 godziny pozałatwiać swoje ważne sprawy i jazda z powrotem. To samo przy cmentarzach. Te ostatnie parkingi to lipa szczególnie przy cm. św. Krzyża, bo są cały czas zajęte przez okolicznych mieszkańców lub dojeżdżających poza Gniezno do pracy. To jest tak, ze kilka osób dojeżdża swoimi samochodami, przesiadają się na parkingu w jedno auto ich kolegi, pozostawiają te cztery na miejscu, a tym jednym jadą dalej. Panie Prezydencie, to po co Pan ustawiał w czasie budowy tych parkingów napis "BUDUJEMY DLA WAS", czyli dla kogo? Dla stałych klientów spoza Gniezna, bo ci, co przyjeżdżają na pogrzeb, to na panu suchej nitki nie zostawiają za to, ze nie ma gdzie parkować. Chyba obiecał Pan co innego??? Gdzie Pana troska o dobro mieszkańców???

 • Link do komentarza Marek Z. wtorek, 24 listopada 2020 20:23 napisane przez Marek Z.

  A może warto zbudować przy ulicy Wyszyńskiego wielopoziomowy parking wraz z lokalami na wynajem ? Tak jak w Świnoujściu ! https://swinoujscie.naszemiasto.pl/nowy-poziomowy-parking-w-swinoujsciu-powstanie-za-poltora/ar/c1-8010823

 • Link do komentarza można im zazdrośćić niedziela, 22 listopada 2020 18:45 napisane przez można im zazdrośćić

  radkowski masz rację . W takim pobliskim Wągrowcu na samą dokumentacje rewitalizacji plaży miejskiej nad ich jeziorem przeznaczono w 2021 roku aż 400 000 a w Gnieźnie wielkie zero !! .."Opracowanie dokumentacji na zadanie „Rewitalizacja plaży miejskiej, kąpieliska oraz istniejącego parku wraz z przebudową amfiteatru w Wągrowcu – Modernizacja i zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Durowskim – 400 000 złotych",

 • Link do komentarza obieżyświat niedziela, 22 listopada 2020 18:37 napisane przez obieżyświat

  Dla porównania . Jak zaplanowano budżet na 2021 rok w Wągrowcu
  https://wagrowiec-wydarzeniazostatniejchwili.pl/wagrowiecki-projekt-budzetu-na-rok-2021/?fbclid=IwAR0Zsk9d-UTgp_l4-32w7uvKZiqdlYdM7SPnNEXE0r1LZilJqH2T-DMeI6s ( 9 milionów na administrację publiczną a w Gnieźnie aż 21 milionów }

 • Link do komentarza D?????!!!!! niedziela, 22 listopada 2020 18:10 napisane przez D?????!!!!!

  A może pan prezydent i państwo radni przejdą się ulicą Rybną i spojrzą na budynek przedszkola. Wstyd. Zamiast zbytków w postaci basenów pochylcie się nad koniecznymi potrzebami, bo tynk odpada z elewacji i za chwilę komuś na głowę spadnie. Jak rodzic postrzega taką placówkę? Czy będzie ona bezpieczna dla jego dziecka? Jak dziecko zachęcić do uczęszczania do takiej rudery?

 • Link do komentarza Andżelika niedziela, 22 listopada 2020 16:31 napisane przez Andżelika

  "rozpoczną się prace związane z budową kolejnego parku kieszonkowego w mieście, na terenie pomiędzy ul. Kościuszki a Dworcową (za żłobkiem i szkołą muzyczną)". Przecież to jest naturalnie zagłębiony teren. Tam, aż się prosi o wybudowanie piętrowego parkingu dla kierowców przyjeżdżających na dworzec kolejowy czy do centrum miasta Gniezna na zakupy, od strony ulicy Wrzesińskiej i Witkowskiej. Czy nikt w Magistracie nie dostrzega okazji jakie daje ta lokalizacja . Nawet dla samych urzędników Magistratu można by tam zarezerwować kilka bezpłatnych miejsc, by nie błąkali się swoimi samochodami po centrum miasta

 • Link do komentarza Janusz sobota, 21 listopada 2020 17:29 napisane przez Janusz

  WPp daj spokój z tym całorocznym lodowiskiem. A kto je utrzyma. ????? Masz pojecie ile to kosztuje. Miasto ma już na głowie utrzymanie basenu, boiska do hokeja na trawie i utrzymanie hali widowiskowo -sportowej przy ulicy Paczkowskiego. Poza tym natychmiast należy przystąpić do rozbudowy szkoły podstawowej nr 3, która pęka w szwach. A o jej mikro sali gimnastycznej to nawet nie warto wspominać. A w założeniach budżetowych prezydenta Gniezna nie ma o tym ani słowa ! Za to jest remont sztucznego boiska przy szkole podstawowej nr 6. Czy ten remont boiska jest naprawdę takim priorytetem ?

 • Link do komentarza urzędas sobota, 21 listopada 2020 11:35 napisane przez urzędas

  Ulice Świętokrzyską bezpowrotnie zniszczono przez wstawienie tam całkiem nie odpowiadającego architekturze tej ulicy budynku sali sportowej. Twórcza działalność współczesnych władz miasta woła o pomstę do nieba.

 • Link do komentarza Małgorzata Adamkiewicz piątek, 20 listopada 2020 21:38 napisane przez Małgorzata Adamkiewicz

  Żuławy to też centrum Gniezna. Kamienice pod rządami Urbisu czyli miasta Gniezna rozsypią się razem z lokatorami. Władze omijają ten temat. Zabytkowe kamienice prawie nie mają elewacji.

 • Link do komentarza Iwo piątek, 20 listopada 2020 07:28 napisane przez Iwo

  A co z budżetem z 2019 roku, było założenie remontu między innymi chodników na Żuławach i Świętokrzyskiej i jakoś nic się nie zadziało:
  https://www.gniezno24.com/gospodarka/item/16074-inwestycje-planowane-w-2019-roku

  znów Pan prezydent naobiecuje a później nici z inwestycji, bo najważniejsza w Gnieźnie jest ul. Rycerska ( ciekawe jaki ważniak tam mieszka?)

 • Link do komentarza radkosky piątek, 20 listopada 2020 07:27 napisane przez radkosky

  A może w końcu zamiast ładować kasę TYLKO w Wenecję zrobilibyście coś na Łazienkach. Porządek na plaży z infrastrukturą, wyczyścić dno. Wyciąć tam gdzie trzeba trzcinę która zabiera jezioro. Kasa na Wenecję w której nie można się wykąpać ani ryb połapać może być przeznaczona w miejsce które mieszkańcom da dużo więcej i OD RAZU.

 • Link do komentarza Ola czwartek, 19 listopada 2020 20:51 napisane przez Ola

  Szkoda,że jedno z najstarszych palcówek przedszkolnych przy ul.Rybnej nie doczeka się nowej elewacji.Rybna to jednak nie kamienica w centrum. Dzieciom i ich rodzinom bardziej podobałby się budynek odnowiony. Nie mówiąc już o pracownikach.

 • Link do komentarza wściekły czwartek, 19 listopada 2020 12:56 napisane przez wściekły

  O ! Jest remont ulicy Rycerskiej. No bo jakby mogło go zabraknąć w planach prezydenta. Przecież ta ważna ulica nie mam jeszcze chodników, pasów, garbów, ścieżek rowerowych . A ile ma ten remont ulicy Rycerskiej gnieźnian kosztować ? Znowu ktoś chce tą olbrzymią kwotę ukryć przed mieszkańcami Gniezna ? Przecież zamiast tą ulicę dalej modernizować, najpierw ulicę Rycerską powinno się połączyć na wprost z ulicą Zamiejską. Po co, by zlikwidować te przeklęte i bardzo niebezpieczne zakręty! To powinien być priorytet dla pana prezydenta. A nie …

 • Link do komentarza obywatel czwartek, 19 listopada 2020 12:19 napisane przez obywatel

  Targowisko na Wyszyńskiego to najlepiej całkowicie zlikwidować,a nie modernizować,bo handlujących tam można na palcach policzyć.

 • Link do komentarza Beniu czwartek, 19 listopada 2020 11:44 napisane przez Beniu

  Ale absurdalny pomysł z tym "parkiem kieszonkowym" miedzy ulicą Kościuszki i Dworcową. Kto potrzebuje w tym rejonie kolejnego parku ? Jakaś parafia? Po co by postawić tam kolejny pomnik ? Panie prezydencie niech się pan opanuje. Tam powinien powstać kolejny parking na samochody osobowe, by nie wjeżdżały do centrum Gniezna. Taki parking buforowy. Albo parking dla samochodów gnieźnian odjeżdżających z naszego dworca pociągiem do Poznania. Bo oni już też nie mają gdzie zostawiać swoich aut!

 • Link do komentarza Marzena czwartek, 19 listopada 2020 11:30 napisane przez Marzena

  Tak analizuję sobie zapisy tego planu i widzę ponownie pozycję „modernizacja boiska przy szkole”. Narobiliśmy w Gnieźnie pełno boisk szkolnych z pseudo „sztuczną trawą”. I po 5 latach wszystkie te boiska …remontujemy w całości ( po 150 000 złotych każdy remont). Ile to naszych wspólnych pieniędzy na to wydajemy? Oj sporo. A przecież wystarczyłoby raz zrobić przy szkołach boiska z naturalną trawą. I tylko by się te boiska, cyklicznie kosiło (robiłby to woźny w ramach swoich obowiązków). A jak nawet wytrze się trawa np. na polu podbramkowym, to wystarczy wymienić tą trawę w ciągu jednego dnia na nową. Taką rozwijaną z dywanika. Koszt zaledwie 1500 złotych. Koszt dla Miasta Gniezna byłoby wtedy STUKROTNIE niższy! A mamy tych szkół podstawowych w Gnieźnie aż dwanaście ! Może nasi radni by się nad tym pomysłem pochylili ?

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna czwartek, 19 listopada 2020 10:55 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Mam nadzieję, że pasy rowerowe po obu stronach ulicy Roosevelta zostaną wygospodarowane poprzez POSZERZENIE chodników a nie, poprzez zwężenie jezdni dla samochodów !

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 19 listopada 2020 10:52 napisane przez Marek ZYGMUNT

  A co ze skrzyżowaniem ulicy Słowackiego z ulicą Roosevelta ? Czy nie można tam zrobić RONDA ? Czy to rondo ( może trochę owalne ) nie mogłoby obejmować również ulicy Staszica ? Kochani projektanci, proszę przeanalizować moją propozycję. Jeszcze jest na to czas, by nowe ścieżki rowerowe wkomponować w to przyszłe RONDO !!!! To rondo byłoby wybawieniem dla kierowców oczekujących w długich korkach na wyjazd z ulicy Słowackiego czy z ulicy Staszica na ulicę Roosevelta. Nie wspomnę o sprawie ZWIĘKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA RUCHU jakie dałoby to nowe rondo, gdyby zostało wybudowane właśnie w rejonie obu tych skrzyżowań!

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 19 listopada 2020 10:45 napisane przez Marek ZYGMUNT

  50 tys. na dokumentacje nowego targowiska przy ulicy Wyszyńskiego. OK ! Do tego planu mam jednak zastrzeżenie. Czy w tym miejscu nie powinien powstać WIELOPOZIOMOWY PARKING buforowy ? Jeżeli naprawdę zależy nam na ograniczeniu ruchu samochodowego w centrum Gniezna, to jest to znakomita okazja, by właśnie w tym miejscu te samochody w ilości około 200 szt. ZATRZYMAĆ ! Panie i Panowie projektanci, będę wdzięczny jeżeli ten mój pomysł weźmiecie pod uwagę, przystępując do projektowania nowego targowiska w tym miejscu. Uważam , że targowisko mogłoby ulec zmniejszeniu i przesunięciu na teren gdzie obecnie jest płatny parking ( teren dawnej harcówki ). Gniezno będzie Wam za to bardzo wdzięczne.

 • Link do komentarza Agnieszka czwartek, 19 listopada 2020 09:41 napisane przez Agnieszka

  Co z fatalną i koślawą ulicą Sosnową do granicy miasta, która będzie w skrzyżowaniu z południową obwodnicą

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane