Jesteś tutaj:Gospodarka Odnawiają zabytkową kaplicę grobową stojącą we wsi
sobota, 26 września 2020 10:23

Odnawiają zabytkową kaplicę grobową stojącą we wsi

  mn

Rozpoczęły się prace związane z renowacją zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange, znajdującej się w Rybnie Wielkim w gminie Kiszkowo oraz zagospodarowaniu terenu wkoło budynku, w celu zwiększenia jego dostępności.

Kaplica grobowa rodziny Lange z około 1880 r. jest najstarszym zabytkiem w miejscowości. Jej fundatorem była rodzina Lange, ówcześni właściciele Rybna. Projek­tant budynku jest nieznany. Kaplica usytuowana jest w zachodniej części wsi, po wschodniej stronie bocznej drogi biegnącej przy blokach miesz­kalnych od torów kolejowych do drogi Kiszkowo – Charbowo.

Obiekt jest w złym stanie technicznym: opadające tynki, ubytki, przebarwienia, pęknięcia. W zakresie renowacji kaplicy podjęte zostaną działania: izolacja fundamentów, skłucie tynków wewnętrznych i wykonanie nowych. Wymieniona zostanie posadzka i stopnie wejściowe. Poddane renowacji zostaną gzymsy, boniowania i filary. Kopuła będzie naprawiona i pokryta blachą. Rzeźby: wazy i anioły zostaną uzupełnione. Uporządkowany zostanie również teren wokół kaplicy: usunięte krzewy, posadzone nowe drzewa, wysiana zostanie trawa oraz wykonane będą alejki spacerowe. Zamontowana zostanie również tablica informacyjna.

Po realizacji projektu kaplica zyska nowe życie, zostanie zabezpieczona i odtworzona w takim stopniu, jakim jest to możliwe. Teren wkoło zostanie zagospodarowany i przygotowany na cele użytkowe. Dodatkowo zaprojektowana została ścieżka dojazdowa, wprost z drogi głównej.

Renowacja została zaplanowana zgodnie z zasadą uniwersalnego planowania, dojście do budynku zostało zaplanowane tak, aby było dostępne dla każdego. Ścieżka będzie równa, co pozwoli na zwiedzanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych również osobom niepełnosprawnym. Dotychczas obiekt nie był dla nich dostępny. Wejście do kaplicy będzie się znajdować na poziomie gruntu, a więc nie stanowi dla nikogo bariery. W projekcie założono odtworzenie stopnia oraz podniesienie gruntu od strony ścieżki, stąd stopień nie będzie stanowił bariery architektonicznej. Dodatkowo postawione zostaną ławki, co umożliwi odpoczynek, np. osobom poruszającym się o kulach lub z trudnością.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Witold Lange piątek, 25 grudnia 2020 17:50 napisane przez Witold Lange

  To bardzo dobra decyzja była o odnowie tej kaplicy

 • Link do komentarza Dawid Jung wtorek, 29 września 2020 07:39 napisane przez Dawid Jung

  Panie Piotrze, nieprawda, wręcz przeciwnie. Gmina Kiszkowo robi bardzo dobrze - po pierwsze: budynek jest zabytkiem i będzie stanowił dodatkową atrakcję turystyczną, po drugie : Jan Bernard Lange (1817–1881) to wybitnie zasłużony dla polskiej kultury księgarz, wydawca i drukarz, warto go upamiętniać w regionie, po trzecie: budynek będzie służyć lokalnej społeczności. Tak więc inwestycja jak najbardziej słuszna. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 28 września 2020 13:31 napisane przez Piotr

  Szkoda pieniędzy. Widocznie gmina Kiszkowo nie ma innych potrzeb...

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 26 września 2020 13:39 napisane przez czytelnik

  Czy w tej kaplicy jest ktoś pochowany?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane