poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:17

Pierwsza placówka oświatowa z własnym prądem

 
Pierwsza placówka oświatowa z własnym prądem źródło: Powiat Gniezno

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, jako pierwsza publiczna placówka oświatowa na terenie Gniezna, zaczęła produkować elektryczność z energii słonecznej na sporą skalę. Wszystko dzięki modernizacji całego obiektu.

CKZiU (dawniej CKP), dzięki projektowi termomodernizacji całego kompleksu budynków stojących u zbiegu ul. Słowackiego i Roosevelta, w końcu stała się placówką "eko". Zespół warsztatów w okresie zimowym przez lata funkcjonował dzięki częściowemu ogrzewaniu z PEC, za pośrednictwem grzałek, albo też poprzez własną kotłownię. Sporo pomieszczeń nawet nie posiadało własnego systemu, przez co warunki panujące w obiekcie nie zawsze sprzyjały nauce zawodu.

- Jest to dla nas bardzo ważne. Realizujemy tu bardzo dużo projektu, ale ten, dotyczący termomodernizacji dla tej placówki był praktycznie najważniejszy - przekazał Sylwester Sip, dyrektor CKZiU: - Na początku 2016 roku przeprowadzono audyt energetyczny i powstała koncepcja tych wariantów. Ten, który został przyjęty do realizacji, to docieplenie dachów i stropu, ścian, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania - była praktycznie całkowicie do wymiany, gdyż miała już 50 lat i była wykonana w starej technologii - mówił. Obiekt doczekał się nowej instalacji doprowadzającej wodę użytkową, pomp ciepła, wymiany stolarki drzwiowej i okiennej, instalacji oświetleniowej oraz zmodernizowano wentylację. Ostatnim akcentem było powstanie paneli fotowoltaicznych.

- To kolejny etap projektu unijnego, który zbliżył się, jeśli chodzi o jego wartość, do kwoty 2 mln 300 tys. złotych. Wkład własny powiatu wynosił 400 tys. złotych i tutaj w sposób skuteczny udało się pozyskać środki zewnętrzne. Sama moc instalacji ma moc 39 KW, a więc całkowicie zapewni w energię tę jednostkę - przyznał starosta Piotr Gruszczyński. Na całą inwestycję pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

W sumie na dachu placówki zamocowano 122 panele słoneczne (każdy 320 W) o maksymalnej mocy 39 kWp. Dokonano podpisania umowy z dostawcą, dzięki czemu będzie można również "magazynować" energię - samo rozliczenie będzie się odbywać w trybie rocznym. Planuje się, że rocznie produkcja energii elektrycznej wyniesie 32 000 kWh.

Szacuje się, że dzięki temu, a także przeprowadzonej termomodernizacji, emisja gazów cieplarnianych zostanie zredukowana o 131 ton CO2 w skali roku, a sama energochłonność obiektu zostanie obniżona o 70%. Wydajność paneli słonecznych jest pod pełnym monitoringiem, dzięki czemu za rok uda się oszacować skalę oszczędności poniesioną z tego tytułu. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza radek wtorek, 28 stycznia 2020 10:08 napisane przez radek

    ale bajka, 39 kw pokryje zapotrzebowanie zakładu na prąd?
    oni tam o świeczkach siedzą?

  • Link do komentarza realista wtorek, 28 stycznia 2020 08:46 napisane przez realista

    CKZiU to placówka powiatowa. A Starostwo z tego co wiem ciągle nie ma pieniędzy na dokończenie budowy szpitala i na dokończenie remontu ES tEdE. JAK TO SIĘ WIĘC DZIEJĘ , że przy braku pieniędzy w powiatowym budżecie na szpital nagle ktoś wydaje grube tysiące złotych na instalacje fotowoltaiczną, która kosztuje grube tysiące złotych, a zwróci się MOŻE za .......20 lat . Powiem jeszcze raz. Może sie zwróci .!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane