czwartek, 23 stycznia 2020 10:24

40 tys. zł z miejskiego budżetu na remont zabytku na Dalkach

 
40 tys. zł z miejskiego budżetu na remont zabytku na Dalkach fot. Rafał Wichniewicz

Po raz kolejny kaplica parafii pw. Matki Zbawiciela otrzyma wsparcie z budżetu miejskiego na rzecz wymiany stolarki okiennej. Obiekt w ostatnich latach zaczyna coraz bardziej poprawiać swój stan techniczny.

Budynek stojący przy ul. ks. Antoniego Ludwiczaka od lat domaga się kapitalnego remontu. Sto lat temu w jego wnętrzach ulokowany został Uniwersytet Ludowy, który stanowił podwaliny wyższego kształcenia w regionie. W latach powojennych mieścił się w nim szpital zakaźny, a później internat szkoły pielęgniarskiej - od tego czasu nie przechodził on większych prac naprawczych. Od lat obiekt stanowi kaplicę parafii pw. Matki Zbawiciela, jednak jego stan techniczny z roku na rok się pogarszał. 

W ostatnich latach budynek, który zapisał się w historii miasta, zaczął powoli odzyskiwać swój blask. Największą i najdroższą z inwestycji była wymiana całej połaci dachowej, na którą parafia w ub. roku otrzymała środki m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Od trzech lat także Miasto Gniezno wspiera działania w zakresie remontu budynku.

Kilka dni temu obradowała doraźna komisja Rady Miasta Gniezna ds. rozpatrywania wniosków o udzielenie dotacji ze środków budżetowych Miasta Gniezna na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Wnioskiem, który był opiniowany, było pismo złożone przez ww. parafię na rzecz wymiany stolarki okiennej w budynku przy ul. ks. A. Ludwiczaka. Jednogłośną decyzją radnych wniosek zaopiniowano pozytywnie, przyznając 40. tys. złotych na rzecz wymiany zlokalizowanej na parterze stolarki okiennej i drzwiowej, prowadzącej z kaplicy na taras. Początkowo parafia wnosiła o środki w wysokości 50 tys. złotych, jednak w budżecie na wsparcie remontów zabytków zapisano kwotę tylko 40 tys. złotych. Jak przekazano, strona wnioskująca przy każdym dofinansowaniu musi przedstawić także wkład własny.

Jak przekazano w trakcie komisji, po dokonaniu wymiany stolarki obiekt wymagać będzie także dokonania izolacji, a w dalszym etapie - remontu wnętrz budynku oraz samej elewacji. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza wnuczek niedziela, 26 stycznia 2020 14:08 napisane przez wnuczek

  Jakiś . Można wspierać rożne akcje, jak się ma dodatnie saldo budżetu. Ale nasze Miasto Gniezno jest zadłużone, po same uszy. My pożyczamy pieniądze na wysoki procent od banku, a parafia dostaje od nas pieniądze bez odsetek. E co ja mówię ma pieniądze zupełnie za darmo bo darowane. Nawet nie musi ich zwracać.!

 • Link do komentarza Wiesiek sobota, 25 stycznia 2020 20:06 napisane przez Wiesiek

  Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Z jednej strony kilkadziesiąt tysięcy na niemoralną uchwałę, której Kościół ogólnie jako tako zakazuje, ale potem natychmiast Kościołowi podobną sumę, by uciszyć ewentualny konflikt z władzą. Po prostu tak to rozumiem.

 • Link do komentarza Seneka sobota, 25 stycznia 2020 12:24 napisane przez Seneka

  Gnieźnieński Kościół posiada setki a może i tysiące hektarów, które dzierżawi rożnym świeckim podmiotom kasując za to czynsz dzierżawny. Pieniądze te powinny w całości pokrywać wszelkie potrzeby remontowe zasobów kościelnych, oczywiście nie wliczając w to zabytków klasy zerowej, bo to inna bajka. Zrozumiałym jest, że to katolicy - parafianie powinni przede wszystkim łożyć na utrzymanie swoich świątyń, a nie korzystać z kasy Miasta, któremu brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki związane z funkcjonowaniem tego organizmu. Nadto zapytuję, jak Kościół może lekką ręką przyjmować pieniądze od Miasta, które jedną ręką wspiera Kościół, a drugą wspiera niegodziwą działalność in vitro, o którym wiadomo, że zabija tysiące istnień ludzkich? Hipokryzja?

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski czwartek, 23 stycznia 2020 20:22 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Na jakiej podstawie prawnej Kurii, jako podmiotiwi prywatnemu zostaje udzielona pomoc publiczna? Podstawa prawna - i przesłanki, jeśli takie muszą zaistnieć, jakie zostały spelnione. Jesli tego brak, odpowiedzialnych należy oskarżyć o przekroczenie uprawnień. Kto taką decyzję podjął?

 • Link do komentarza Jakiś czwartek, 23 stycznia 2020 19:34 napisane przez Jakiś

  Kuria dołożyła w zeszłym roku 200 tys. zł. Nie wiesz, nie wypowiadaj się. Zabytki są bogactwem miasta, rejonu, stąd wsparcie zabytków jest jednym z zadań samorządu.

 • Link do komentarza Sceptyk czwartek, 23 stycznia 2020 11:08 napisane przez Sceptyk

  Świetnie, cieszymy się...Jednak myślę, że Kościół ma swoje środki na takie inwestycje...I powinien to sam finansować. Pomagajmy wtedy gdy właściciel nie ma środków na naprawy, a skorzystają z tego wszyscy gnieznianie...Dlaczego z naszych podatków pomagamy bogatym ? By byli jeszcze bogatsi?

 • Link do komentarza Mar czwartek, 23 stycznia 2020 10:49 napisane przez Mar

  Remont powinna opłacić kuria a nie miasto.Kuria do biednych nienaleźy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane