czwartek, 19 września 2019 11:04

Wyboista droga negocjacji do nowej ulicy Północnej

 
Wyboista droga negocjacji do nowej ulicy Północnej fot. Rafał Wichniewicz

Najpierw były słowa ostrzeżeń, a potem wręcz "kampania informacyjna", że droga nie zostanie wykonana przez kolejne 20 lat. Dzisiaj natomiast podpisano porozumienie o wspólnej realizacji ul. Północnej.

Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o planowanej budowie osiedla domów wielorodzinnych w północnej części Winiar, przy polnej drodze na Pyszczyn. Już wówczas przedstawiciele Urzędu Miejskiego wprost zastrzegali, że droga w kierunku ww. osiedla nie zostanie wykonana w najbliższych latach. W tej sprawie zasłaniali się przepisami mówiącymi o tym, że inwestor sam musi zapewnić sobie dojazd. Potem pojawiły się komunikaty na stronach Magistratu, potwierdzające to stanowisko, a finalnie na początku lipca br. przy ul. Północnej stanął baner "Miasto Gniezno informuje, że budowa drogi na ul. Północnej jest w planach po roku 2040". Po skierowaniu zapytania w tej sprawie Urząd Miejski stwierdził iż nie ma żadnych dokumentów, które potwierdzałyby iż droga faktycznie zostanie wykonana za ponad 20 lat (zobacz więcej). Tymczasem baner pojawił się 9 lipca i równie szybko zniknął - oficjalnie, jak przekazano, na czas rozmów z inwestorem. Te zakończyły się i 19 września podpisano porozumienie pomiędzy stronami.

- Najważniejsze jest to, że udało się dojść do porozumienia i udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu, który pojawił się w związku z realizacją nowej inwestycji i braku przygotowania Miasta na utwardzenie drogi do nowego osiedla. Chciałbym podziękować inwestorom, że pochylili się nad wspólnym problemem, że udało się znaleźć wspólne rozwiązanie. Inwestor bierze na siebie utwardzenie tej dalszej części nieutwardzonej drogi ul. Północnej, a my poszerzamy tę naszą część o utwardzenie, które stanowić będzie ciąg pieszy. Deklarujemy także wykonanie oświetlenia - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny, powołując się na inne przykłady współfinansowania inwestycji, jak chociażby na ul. Składowej. Co do sprawy "wyboistej drogi" do realizacji tej inwestycji wiceprezydent stwierdził: - Każde negocjacje są wyboiste. Najważniejsze, że kończą się sukcesem.

- Wybudujemy drogę asfaltową o szerokości 5 metrów oraz chodnika o szerokości 2 metrów do ul. Biskupińskiej - mówił Adrian Pyż ze spółki Nowe Winiary i jak dalej dodał, planowana jest dalsza rozbudowa ul. Północnej w kierunku Pyszczyna: - Chcemy w dalszym etapie, jak będzie później rozbudowywane osiedle, połączyć z Pyszczynem. Ten odcinek jest szutrowy i fajnie byłoby go wykonać w formie asfaltowej. Na razie jesteśmy na etapie przygotowań.

Po stronie Miasta Gniezna zadeklarowano, że inwestycja ma wynieść około 200 - 300 tysięcy złotych - są to jednak jeszcze szacunkowe koszty. Realizacja zadania ma zostać wykonana po nowym roku.

3 komentarzy

  • Link do komentarza ZS piątek, 20 września 2019 12:23 napisane przez ZS

    Co by nie powiedzieć to jednak gdyby nie prywatni inwestorzy w taki czy inny sposób angażujący się w finansowanie infrastruktury miejskiej, to miasto nadal w wielu miejscach by wyglądało tragicznie . Pytanie tylko czy miasto może pozwalać na tego typu inwestycje , wszak to należy do zadań miasta, natomiast takie zależności biznesu i samorządu mogą rodzić pewne niebezpieczeństwa.

  • Link do komentarza igrek czwartek, 19 września 2019 17:01 napisane przez igrek

    Ciekawe co to się stało, że nagły zwrot akcji. W sumie można by to nazwać szantażem:)

  • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 19 września 2019 13:38 napisane przez Marek Z.

    A co ze starym odcinkiem ulicy Północnej ( chodnikiem ) przebiegającej przez teren osiedla Władysława Łokietka ? Przecież mieszkańcy Winiar już 40 lat męczą się chodząc po tym karkołomnym chodniku z popękanego betonu, przebiegającym pomiędzy blokami Wł. Łokietka 28 i 29 a prywatną pizzerią. Czy ta ulica - chodnik ma szanse być wyremontowaną jeszcze przed ulicą do bloków przy drodze na Pyszczyn ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane