czwartek, 12 września 2019 10:40

Jaki ma być nowy-stary MOK?

 
Jaki ma być nowy-stary MOK? wizualizacja / źródło: dokumentacja projektowa

Nowa galeria, przeszklony ogród zimowy, windy dla niepełnosprawnych oraz wiele innych zmian planuje się dokonać w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach planowanej przebudowy. 

Ogłoszony został przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu dla zadania inwestycyjnego, jakim jest adaptacja Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową. Obiekt przy ul. Łubieńskiego ma przejść całkowitą przebudowę, poddany zostać termomodernizacji oraz wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób z dysfunkcjami ruchu. 

Do obecnie ogłoszonego przetargu na inżyniera kontraktu wkrótce dołączyć ma samo postępowanie na wykonanie inwestycji. Ta realizowana ma być w trybie "zaprojektuj i wybuduj", a do dokumentacji załączona będzie wstępna koncepcja, na której ma się opierać architekt. W jej ramach zaproponowano nowe zagospodarowanie całego budynku, składającego się z dwóch części - starej, od strony ulicy, pobudowanej na początku XIX wieku oraz nowej wybudowanej na początku lat 70. XX wieku.

Usprawnienia

Zgodnie z treścią i rysunkami koncepcji, powstać mają szyby windowe, dzięki którym MOK po latach oczekiwania w końcu będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych na wszystkich poziomach budynku. Kiedy był on rozbudowywany w latach 70., takie czynniki nie były brane pod uwagę, przez co dziś jest zauważalny problem w dostępności obiektu dla osób z dysfunkcjami.

Winda pojawi się w rejonie klatki schodowej starego budynku, łącząc jego poziomy, a także od strony zielonego zaplecza "nowego budynku" spajając tę część obiektu. Winda będzie także w rejonie nowego wejścia do MOK-u. 

Nowe wejście

W ramach inwestycji planuje się zagospodarowanie północnej części nieruchomości poprzez dobudowanie szklanego obiektu kubaturowego pod postacią "ogrodu zimowego" o powierzchni 130 metrów kwadratowych (nad dawną kotłownią) oraz również przeszklonego wejścia od strony holu. Tutaj znajdą się schody prowadzące bezpośrednio do środka MOK-u wraz z windą dla niepełnosprawnych.

To wejście ma pełnić swoją funkcję przede wszystkim dla gości przychodzących bezpośrednio na występy w sali widowiskowej. Stare wejście zostanie odremontowane i także będzie dostępne. 

Ogród zimowy, posiadający własne zaplecze, wraz z przeszkloną ścianą północną i zachodnią, będzie wykorzystywany na różne spotkania, a także może pełnić formę atelier z naturalnym światłem dziennym. Podobny pomysł była w planach już kilka lat temu.

Zagospodarowanie

Na poziomie piwnicy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sklep z elektroniką domową (z osobnym wejściem od ulicy) zlokalizowana zostanie nowa galeria wystawiennicza o powierzchni 212 metrów kwadratowych.

Ponadto w pozostałych pomieszczeniach pod starym budynkiem znajdą się pracownie ceramiki, teatralna oraz dla modelarzy. Pod nowym zlokalizowana będzie wentylatorownia, toalety, magazyny węzeł cieplny oraz sala prób muzycznych i nagrań wraz ze studiem.

Na parterze w dotychczasowych pomieszczeniach administracji planuje się pokoje dla księgowości, instruktorów merytorycznych wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Przebudowane mają zostać toalety położone na półpiętrze koło holu z utworzeniem osobnej dla osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie także sala widowiskowa, gdzie powstanie 170 miejsc dla widowni, a scena zostanie nieco przebudowana z utworzeniem schodów wejściowych po obu jej stronach.

Na piętrze starego budynku w miejscu dotychczasowej Dużej Galerii znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz dla klubu seniora. Dotychczasowe pomieszczenie, wykorzystywane przez szachistów oraz na potrzeby różnych małych wykładów przeznaczone zostanie pod sekretariat i biuro dyrekcji. Pomieszczenie nad salą widowiskową przeznaczone będzie do zajęć rehabilitacji ruchowej. Drugie piętro starego budynku przeznaczone będzie pod pracownię artystyczną oraz pomieszczenia gospodarczo-biurowe. Niezagospodarowane poddasze nad salą widowiskową wykorzystane ma zostać jako sala integracji sensorycznej. 

W "nowym budynku" dalej będą funkcjonować biura promocji, sale do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, pomieszczenia warsztatowo-wykładowe itp. Wszystkie one zostaną poddane remontowi. Na dachu tej części MOK-u planuje się ustawienie paneli fotowoltaicznych.

Wykończenie

Budynek w całości ma zostać poddany termomodernizacji - nowy budynek z zewnątrz, a stary od wewnątrz. W przypadku tego drugiego oczyszczona ma zostać także ceglana elewacja, która przez lata uległa mocnemu zabrudzeniu. 

W ramach koncepcji wyszczególnione zostały również propozycje wymiany powierzchni wszystkich pomieszczeń.

Terminy

Przetargi na inwestycję, z których pierwszy już trwa, powinny zostać rozstrzygnięte w ciągu najbliższych tygodni - o ile wykonawcy się znajdą i spełnią stawiane wymagania. Realizacja zadania, rozliczanego w przyszłym roku, może jednak być wydłużona w razie takiej konieczności, toteż oczekiwać należy iż przebudowa MOK najwcześniej zakończy się w drugiej połowie 2020 roku lub w pierwszych miesiącach kolejnego roku.

Projekt "Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową, rewitalizacja ul. Rzeźnickiej" otrzymał dofinansowanie na kwotę 7 mln  593 tys. złotych, a całość zadania wynosi 10 mln 797 tys. złotych. Przebudowę ul. Rzeźnickiej, której projekt już czeka na realizację, wykonywać będzie Urząd Miejski. 

20 komentarzy

 • Link do komentarza Misio poniedziałek, 16 września 2019 07:40 napisane przez Misio

  Dyrektor Pilak zaplanował sobie w nowym - odremontowanym gmachu MOK gabinet dwa pietra wyżej bo spodziewa się, że z dyrektora wejdzie wyżej na posadkę POSŁA. A takie stanowisko POSŁA to wymaga też dużo większego GABINETU Z NAPISEM "POSEŁ RZECZYPOSPOLITEJ" .

 • Link do komentarza sraka niedziela, 15 września 2019 14:38 napisane przez sraka

  Trzeba być indolentem, by pisać o tym iż przebudowa dochodzić ma do poczty. No kompletnym kretynem. Wystarczy obejrzeć MOK dziś i wizualizację, by mieć pewność iż nic nie wychodzi poza obrys budynku poza nowym wejściem, budowanym nad kątem, w którym obecnie przechowywane są rupiecie.

 • Link do komentarza Maciej sobota, 14 września 2019 19:14 napisane przez Maciej

  Masakra!!! wygląda na to, że projektowana dobudowa sięgać będzie do narożnika budynku poczty z likwidacją wjazdu i całego naroznika z zielenią. Zwolnić konserwatora, że wyraził zgodę na to badziewie. Przesłonięta zostaje historia, a eksponowana wizja dworu króla B80

 • Link do komentarza szymon sobota, 14 września 2019 18:19 napisane przez szymon

  bocian sobie uwija porządne gniazdko na piętrze, bo go mierzi siedzenie na parterze

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 14 września 2019 09:26 napisane przez mieszkaniec

  Czy to ten sam projektant co wymyślił plac przed teatrem i nasz betonowy Rynek. Jak można zaprojektować do starego budynku coś takiego. Trzeba myśleć z głową i dostosować swój projekt do istniejącego obiektu czy krajobrazu a nie taki beton. Może należałoby dokończyć jedną inwestycje Estede a później zaczynać kolejną, bo znając naszych gospodarzy to będzie kolejny niewypał. Król już został zdetronizowany i poddany renowacji, a jego poprzednik nadal stoi.

 • Link do komentarza p.Boguś sobota, 14 września 2019 08:14 napisane przez p.Boguś

  Zapraszam na Weneję. Pod latarnią najtaniej.

 • Link do komentarza Apokalipsa piątek, 13 września 2019 21:46 napisane przez Apokalipsa

  Czy naprawdę współcześni architekci nie potrafią nic więcej od tego co wypluje program komputerowy do wizualizacji? Budynek MOK + kiosk + budynek Poczty- najpiękniejszy "narożnik Gniezna" ma być tak okrutnie zdewastowany? Gnieźnieńskie kamienice takie piękne, choć zaniedbane, naprawdę nie da się już "zaprojektować" i wybudować czegoś podobnego? Czy naprawdę to musi być kolejny kartonowy kicz z Castoramy i ArchiCada?

 • Link do komentarza xxz piątek, 13 września 2019 21:00 napisane przez xxz

  A czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem? To jest tylko koncepcja a inwestycja jest w formule zaprojektu i wybuduj (google podpowie z czym to się je), ostateczny kształt wygląd może i powinien być zupełnie inny.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 13 września 2019 19:23 napisane przez wyborca

  @ [prezes - sam fakt, że ktoś ukończył studia ekonomiczne wcale nie oznacza, ze jest ekonomistą! Ludzie, przecież od początku swojej pracy ten człowiek piastuje stanowiska z politycznego nadania.

 • Link do komentarza zawiedziny zewnętrzną elewacją piątek, 13 września 2019 10:18 napisane przez zawiedziny zewnętrzną elewacją

  Ta biała bryła to już taka jest obecnie. To efekt dobudowy nowej części do starego obiektu masonerii gnieźnieńskiej. Tą dobudowę wykonano już w latach 60-tych. Oczywiście, że można by ją teraz odrobinę zmienić i dopasować do stylu starego obiektu. Ale chyba nie starczyło na to inwencji projektantowi. Nawet obłożenie części tej "nowej" białej bryły, czerwoną atrapą cegły klinkierowej, już by poprawiło sposób komponowania się "nowej" części mok u, ze starym obiektem masonerii. Przynajmniej tak myślę. Czy ktoś myśli podobnie ?

 • Link do komentarza ?? piątek, 13 września 2019 09:50 napisane przez ??

  betonowania miasta ciąg dalszy ? i do tego wciśnięcie pomiędzy dwa zabytkowe budynki ?

 • Link do komentarza Prezes piątek, 13 września 2019 00:02 napisane przez Prezes

  Widać kolejne jaja w Gnieźnie - po co Pilak otrzymuje wysokie wynagrodzenie skoro trzeba zatrudniać inżyniera dla realizacji przebudowy MOK ? To znaczy, że się na stanowisko dyrektora nie nadaje i powinien być odwołany. Wybitny ekonomista Budasz kolejny raz zwiększa zadłużenie Gniezna, no ale przecież to nie jego pieniądze tylko nas podatników. I tak karuzela kręci się dalej. A co tam porabia nowy dyrektor Wydziału Kultury UM - tylko podpisuje listę obecności czy coś więcej ?

 • Link do komentarza esteta czwartek, 12 września 2019 23:47 napisane przez esteta

  Takie przeróbki i dobudówki do pięknych starych gmachów tylko psuja architekturę miasta i naprawdę nie ma się nad czym zachwycać. I ani to ładne, ani funkcjonalne, do tego MOKu nie ma jak dojechać, bo wszędzie jest zakaz zatrzymywania się nie mówiąc o zaparkowaniu. kto wpadł na taki niemądry pomysł? Stara babcia choćby i nie wiadomo jak się przypudrowała, będzie zawsze starą babcią. Czy naprawdę nie stać nas na porządny z prawdziwego zdarzenia ośrodek służący kulturze? Wszelki przeróbki starego budynku, który był budowany zupełnie w innym celu są diabła warte. Kolejny po królikach, dzikiej plaży na Rynku, potworkach - królikach niewypał tego prezydenta i jego świty.

 • Link do komentarza pener z grzybowa czwartek, 12 września 2019 22:05 napisane przez pener z grzybowa

  klub seniora to pewnie ta "radość" dla dziodków z centrum, co to życia sobie ogarnąć nie potrafią

 • Link do komentarza technik budowlany czwartek, 12 września 2019 21:37 napisane przez technik budowlany

  Zapewne to następny człowiek PO , który prawdopodobnie boi się ponieść odpowiedzialność za kierowanie remontem i za rozliczenie tego remontu. Pan Pilak myśli mocno do przodu i chyba woli uciec wcześniej przed odpowiedzialnością za ten duży remont. Pan Pilak chyba nie chce czekać do końca remontu swojej placówki kulturalnej bo domyśla się czym to grozi. Zapewne pan Reszko, który zdezerterował z EsTeDe dopiero pod koniec prac remontowych , gdy już się wszystko "sypnęło" podzielił się z Panem Pilakiem swoimi smutnymi doświadczeniami. Pan Reszko zapewne przekonał go, że nie warto brać na swoje barki "kłopotów" z rozliczeniem remontu MOK-u, bo może się na tym pośliznąć, tak jak on na remoncie powiatowej placówki kulturalnej czyli EsTeDE.

 • Link do komentarza projektant czwartek, 12 września 2019 21:23 napisane przez projektant

  Plan piękny. Rozumiem , że plan został przygotowany głównie przez dyrektora, pana Pilaka . Słyszałem , że Bardzo mu na tym remoncie zależało. Jeżeli tak mocno mu zależało na przeprowadzeniu tej modernizacji naszego MOK-u, to dlaczego teraz chce uciec z Gniezna do Warszawy??? Bo przecież kandyduje z listy PO do Sejmu ?! Prawda??? Już nacieszył się pracą w MOK -u ? Zaczęła go już nudzić ? Stracił już zapał do pracy w Gnieźnie ? Jak mamy oceniać tego pana ? Jako lekkoducha?

 • Link do komentarza mirek czwartek, 12 września 2019 20:51 napisane przez mirek

  ta kombinacja coś mi przypomina - piernik i wiatrak ale w Gnieżnie już to mamy ,stary rynek -piasek leżąki,lodowisko itd,itp i jeszcze troche efektów majstrowania w naszym mieście widać

 • Link do komentarza jac czwartek, 12 września 2019 20:13 napisane przez jac

  Połączenie stylów wygląda źle i to w projekcie. No nie pasuje po prostu. Jak wyjdzie w rzeczywistości? Oby nie tak jak fontanny przed teatrem...

 • Link do komentarza micio czwartek, 12 września 2019 12:09 napisane przez micio

  O K R O P N A bryła i te białe ściany które zaraz będą szare i brudne.
  Z opisu widać że klub seniora ma być- to następny czy ten sam z ulicy Sportowej ma sie przenieść? (to po co pompować 1,5mln zł tam?)

 • Link do komentarza Marian czwartek, 12 września 2019 11:44 napisane przez Marian

  jeśli to się uda, to wszyscy zaangażowani w kulturę w mieście powinni dyrekcję MOK i prezydentów po rękach całować.
  To wszystko tu planowane, plus to co już w starym ratuszu zostało ostatnio zrobione to ogromne połacie do wykorzystania na przeróżne działania kulturalne czy społeczne, pytanie czy środowisko stowarzyszeń jest na tyle silne i rozbudowane, by z tego odpowiednio korzystać

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane