Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 września 2019 11:59

Kolejka rusza w trasę

 
Kolejka rusza w trasę archiwum redakcji

W najbliższą niedzielę po ponad 4 latach przerwy na wąski tor ponownie wyjedzie pociąg pasażerski. Póki co do pokonania będzie krótki dystans, ale nie zabraknie także innych atrakcji.

W ostatnich miesiącach trwały działania mające na celu ukończenie rozpoczętej jakiś czas temu naprawy torowiska na odcinku od stacji Gniezno Wąskotorowa do Lasu Jelonek. W efekcie już w najbliższą niedzielę 8 września nastąpi oficjalne uruchomienie szlaku, na którym zaplanowano kilka przejazdów pasażerskich. Całe przedsięwzięcie będzie przebiegać pod nazwą "Stacja Kultura".

- Od paru miesięcy zastanawialiśmy się, w jakim kierunku iść z kolejką wąskotorową. Po części zaczęło się to stawać takim "niechcianym dzieckiem". Aby udrożnić tory aż do Powidza potrzebne są bardzo duże pieniądze i mówimy tu o milionach złotych, a tych środków nie ma i moim zdaniem w Starostwie bardzo długo nie będzie. Bardzo nam zależało jednak, aby kolejkę uatrakcyjnić w formie oferty dla mieszkańców nie tylko Gniezna i powiatu, ale by wyszła ona poza ten obszar - mówił starosta Piotr Gruszczyński. Jak dalej dodał, w sprawie kolejki odbywały się m.in. rozmowy z wójtami gmin, przez które przebiega kolejka, by mogła ona łączyć miejsca najbardziej atrakcyjne ja jej trasie: - Potencjał finansowy moich partnerów samorządowych jest też taki, a nie inny i uświadomiłem sobie, że jest to cel, którego nie jesteśmy w stanie zrealizować. Kolejka jednak powinna wrócić do mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dlatego obraliśmy kierunek, aby stworzyć ofertę na tyle atrakcyjną, aby pozwolić zagospodarować pierwszą stację w Lesie Jelonek. 

Dlatego od września na stację Gniezno Wąskotorowe przeniesiona zostanie tymczasowa siedziba Centrum Kultury "Scena To Dziwna". Przeprowadzka zajmie jeszcze kilka dni, jednak już od niedzieli wystartuje nowa inicjatywa kulturalna "Stacja Kultura". 

8 września o godzinie 12:00 w pierwszą po latach przerwy podróż pasażerską do Lasu Jelonek wyruszy pociąg z lokomotywą spalinową. Podróż w jedną stronę zajmie około 20 minut, a kolejne odjazdy ze stacji będą się odbywać jeszcze o 13:30 i 15:00. Tego dnia podróże pociągiem są bezpłatne. Tej niedzieli nie zabraknie także innych atrakcji - warsztatów tworzenia mydła, eko-torb, malowania piaskiem, a także będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie w tematyce kolejowej. O oprawę muzyczną zadba zespół Dixie Team z Mogilna. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku. 

- Pociąg wyjedzie na trasę na miarę naszych możliwości. Będzie to lokomotywa, która przez 10 lat stała w garażu, była rozłożona na części, a obecnie została skompletowana i posiada badania techniczne. Wyruszy ona na trasę ciągnąc dwa wagony tzw. letniaki odkryte, którymi mieszkańcy będą mogli dojechać do stacji Gniezno Jelonek. Stację wykonano za naszych poprzedników, a chcieliśmy docenić to, co zrobili nasi poprzednicy do tej pory, choć sami przeznaczylibyśmy te pieniądze na wydłużenie remontu toru jazdy - mówił Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i dalej dodał: - Poza tym, że wybudowano stację w Jelonku, to jednak mało się działo z taborem. Był on odstawiony i w dość dużym stopniu zaniedbany. Mimo iż w poprzedniej kadencji był stworzony specjalny etat dla kogoś, kto zajmował się kolejką wąskotorową, to te działania nie były współmierne do kosztów, jakie były poniesione - stwierdził. W międzyczasie jeszcze obecny Zarząd doprowadził do zmiany operatora, którym przez rok była Średzka Kolej Powiatowa, a w jej miejsce - po konkursie ofert - wybrano Towarzystwo Miłośników Miasta Gniezna, któremu odebrano kolejkę kilka lat temu.

Jak przekazał starosta Piotr Gruszczyński, w jego opinii w tej kadencji nie widzi on szans, by udało się przedłużyć trasę kolejki chociażby do Niechanowa, chyba że uda się uzyskać jakieś dofinansowanie zewnętrzne: - Nie chcę niczego obiecywać, bo naszym celem było by w tej kadencji kolejka funkcjonowała w miarę sprawnie na tym odcinku. 

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa rusza też w regularne przejazdy do Lasu Jelonek. W kolejne wrześniowe weekendy po uruchomieniu, w soboty i niedziele odbywać się mają po dwa przejazdy (12:00 i 13:30) - odpłatność wynosić będzie 5 zł od osoby dorosłej, a 3 zł kosztować będzie bilet ulgowy (za okazaniem legitymacji). Dzieci poniżej wieku szkolnego, przebywające pod opieką osoby dorosłej, będą mogły jechać bezpłatnie.

45 komentarzy

startpoprz.123nast.koniec