czwartek, 06 czerwca 2019 12:26

Wykonawca schodzi z budowy. Szpital chce rozmowy

 
Wykonawca schodzi z budowy. Szpital chce rozmowy archiwum redakcji

Firma Alstal, która wykonywała rozbudowę gnieźnieńskiego szpitala, zeszła z placu budowy. Nie widzi ona gwarancji finansowych, które pozwalałyby na dalszą realizację tego zadania.

Inwestycja przy ul. 3 Maja wciąż spędza sen z powiek - dzisiaj poinformowano o odstąpieniu od realizacji dalszej umowy przez generalnego wykonawcę. Spółka Alstal twierdzi iż Szpital Pomnik Chrztu Polski oraz budżet powiatu nie dają gwarancji na to, że kolejne dwa etapy realizacji tego przedsięwzięcia ma pokrycie w finansach. 

- Wpłynęło do nas odstąpienie od realizacji dalszej umowy, pomimo faktu iż zgłaszamy wolę dalszej realizacji inwestycji i taką wolę przekazaliśmy - na razie w zakresie etapu II. Wykonawca wezwał szpital do przedstawienia gwarancji bankowych na kwotę ponad 28 mln złotych. Uznaliśmy iż kwota ta jest zbyt wysoką, ponieważ my w oficjalny sposób wystąpiliśmy z oświadczeniem woli o realizacji etapu II na kwotę 10-11 mln złotych - mówił Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Jak dodał, wystąpiono o korektę ww. pisma, jednak ona nie wpłynęła: - Otrzymaliśmy za to informację o odstąpieniu od realizacji dalszej inwestycji. Uznajemy to za prawnie wadliwe i powołaliśmy się na to w piśmie skierowanym wczoraj do siedziby wykonawcy. Dla nas to odstąpienie nie jest skuteczne i wzywamy wykonawcę do realizacji etapu II, podpisanie aneksu ze szpitalem i przedstawiamy wolę przedłożenia gwarancji na realizację II etapu - dodał, wskazując iż nie oznacza to odstąpienie w przyszłości od realizacji III etapu. Póki co jednak środki nie pozwalają na realizację tego zadania.

Mateusz Hen  dodał następnie iż sytuacja finansowa szpitala jest fatalna: - Mamy stratę w kwocie 9 mln złotych za 2018 rok i jego zdolność w zakresie finansowania są bliskie zeru - mówił, wskazując iż w Wieloletniej Prognozie Finansowej poprzedniego zarządu zapisano, że lecznica od 2020 roku ma sama finansować rozbudowę: - Informacja o kredycie spotkała się z dużym negatywnym głosem opozycji, że jest to topienie szpitala w długach, z czym się nie zgadzamy, bo jest to jedyna możliwość, aby ten szpital zrestrukturyzować i utworzyć szpital zespolony. 

Jak przyznał na koniec Mateusz Hen: - We wtorek jesteśmy umówieni z prezesem Alstalu, na które to spotkanie uda się również Zarząd i wówczas będziemy rozmawiać o przyszłości z generalnym wykonawcą.

 

Po godzinie 15:00 do naszej redakcji wpłynęło następujące sprostowanie:

Na polecenie Pana Dyrektora Michała Ogrodowicza i Pana Z-cy Dyrektora Mateusza Hena, z uwagi na powstałe niedomówienie prosimy o sprostowanie informacji o spotkaniu Dyrektorów Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie z Zarządem firmy ALSTAL w najbliższy wtorek 11.06.2019 r.

Spotkanie to zostanie dopiero potwierdzone we wtorek 11.06.2019 r., po ustaleniu daty spotkania zostanie ona podana do wiadomości.

44 komentarzy

 • Link do komentarza On49 piątek, 05 lipca 2019 18:38 napisane przez On49

  Generalny wykonawca powinien wykonać pracę za te pieniądze co są w budżecie a nie sprytnie szuka gwarancji bankowych na wiele milionów żeby tylko był powód aby uciec od tego kontraktu. Bo będzie dopłacać do niego za chwilę zaczną się sady jak w operze leśnej itd. Uciekają z robót .,które słabo płacą w świetle prawa .Jak zarząd pozwoli im odejść to będzie wielka strata dla podatnika.. porządnie rozliczyć alstal .

 • Link do komentarza Julian niedziela, 16 czerwca 2019 01:50 napisane przez Julian

  Czyli dalej to samo. Ktokolwiek jest u władzy, ten sam SYF. Stawiam flachę, jeśli ukończą budowę przed 2030 rokiem.

 • Link do komentarza tiritomba piątek, 14 czerwca 2019 17:09 napisane przez tiritomba

  Intetnauto, Alstal to polska firma i zanim kolejny raz palniesz takie g)upstwo to zadaj sobie trud i sprawdz w internecie

 • Link do komentarza pisior czwartek, 13 czerwca 2019 22:28 napisane przez pisior

  Gorąca platforma w akcji !

 • Link do komentarza Internauta czwartek, 13 czerwca 2019 21:57 napisane przez Internauta

  Alstal to włoska firma skompromitowana niepłaceniem podwykonawcom na wielu inwestycjach w Polsce :drogi w lubelskiem , budowa linii kolejowej Poznań-Wrocław.

 • Link do komentarza pacjent czwartek, 13 czerwca 2019 20:42 napisane przez pacjent

  No i stało się - ciężka, sześciomiesięczna praca obecnej ekipy aby udowodnić , że nie da się zbudować szpitala w w Gnieźnie zaowocowała: wykonawca schodzi z budowy! No ale zawsze jest nadzieja, że wybiorą lepszego, tańszego i szybszego! Do dzieła!

 • Link do komentarza greg czwartek, 13 czerwca 2019 16:47 napisane przez greg

  Mam pytanie - czy spotkanie aALstalu z dyrekcją szpitala się odbyło, jeśli tak to z jakim skutkiem, jeśli nie - to dlaczego?
  Czy poprzedni zarząd wiedział, że brak pieniędzy na następne etapy budowy oznacza zejście ALSTALU Z PLACU budowy?
  Skąd zamierzał poprzedni zarząd wziąc srodki na budowę, tylko nie chcę żeby pan Dolata mi tu odpowiedział, że z tych środków, co to RIO wskazało,że tak nie można?

 • Link do komentarza Dociekliwy czwartek, 13 czerwca 2019 15:05 napisane przez Dociekliwy

  Dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane. Poprzedni zarząd rozpoczął budowę bez kasy . Zadlużył powiat i szpital do granic.To jak ta budowa ma iść?

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 13 czerwca 2019 11:14 napisane przez gonzo

  A co niby wykonawca miał zrobić. Sfinansować szpital czy co? Szpital nie ma pieniędzy na kolejne etapy to i wykonawca nie ma po co tam siedzieć. Będzie zabezpieczenie to wróci prosta sprawa.

  Nikt przy zdrowych zmysłach to prowadzi firmę nie chce dokładać do interesu i tym różni się sektor prywatny od państwowego. Prywatny będzie musiał zgłosić upadłość a na państwowy złożymy się my.

 • Link do komentarza teżbudowlaniec środa, 12 czerwca 2019 07:50 napisane przez teżbudowlaniec

  zobacz sobie katalog realizacji alstal ,
  http://www.alstal.eu/katalog-budownictwo-ogolne

  Odwracanie problemu , że niby alstal winien???
  w poprzedniej kadencji była chęć rozbudowy a teraz jest chęć udowodnienia racji sprzed 5 lat , ze rozbudowa nie może się udać

  Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej to pamiętaj, ze wszystkie cotygodniowe narady budowy były dokumentowane i nagrywane a przedstawiane tam setki bieżących problemów rozwiązywane i żaden Jaś nie biegał do mediów skarżyć, że mu śrubka się wygięła. Opozycja miała tezę, ze zbudowano tylko fasadę - teraz się okazuje ze pacjenci nie maja bloku operacyjnego i porodówki - bo od 6 miesięcy "nie można" rozwiązać problemu technicznego. Zarządzającym prościej jest bić pianę niż otworzyć blok operacyjny :"skażony" PISem ! A i pewnie sam blok by się "zawalił" gdyby na otwarcie trzeba było zaprosić fundatorów tych milionów z dotacji dla szpitala ???

 • Link do komentarza budowlaniec wtorek, 11 czerwca 2019 13:04 napisane przez budowlaniec

  O tym, jaką reputację miał alstal było wiadomo na etapie wyłaniania wykonawcy w konkursie. Ta firma porzuciła w ten sposób np, budowę komendy policji w Poznaniu. Pogratulować komisji prawidlowego wyboru.

 • Link do komentarza K. sobota, 08 czerwca 2019 10:01 napisane przez K.

  Jacy lekarze odchodzą? Bo raczej przychodzą bym powiedział. I to coraz lepsi.

 • Link do komentarza Paweł sobota, 08 czerwca 2019 07:28 napisane przez Paweł

  Zanim dokończą budowę tego szpitala to on już zdąży się rozsypać :) Szkoda że Staś Bareja nie żyje bo miałby gotowy scenariusz na kolejną komedię.

 • Link do komentarza avalon sobota, 08 czerwca 2019 00:00 napisane przez avalon

  W przypadku upadku tego barachła Gniezno nie byłoby jedynym małym miastem bez szpitala powiatowego. Taka sytuacja jest w wielu podobnych miasteczkach, w których działają prywatne i zazwyczaj małe szpitale świadczące podstawową opiekę medyczną.
  Możecie się ze mną nie zgodzić ale szpital w Gnieźnie nigdy innej funkcji nie pełnił. Ma zaledwie kilka oddziałów, ofiary wypadków przeważnie zawozi się do Poznania a kobiety z Gniezna zazwyczaj rodzą dzieci we Wrześni lub w Poznaniu. Również bardziej skomplikowane zabiegi czy operacje są wykonywane daleko od Gniezna. Poza tym, kto z własnej woli zgodziłby się na operację w tym miejscu???

  Jednak jedna rzecz budzi kontrowersje - ten "gminny ośrodek zdrowia" jest rozbudowywany za publiczne pieniądze, chociaż każdy wie że niebawem upadnie bo nie ma z czego dłużej go finansować.
  Gdy prywatny szpital powstaje za pieniądze inwestora, raczej nikt nie zgłasza sprzeciwu. Inwestycja jak każda inna. Kontrakty z NFZ i prywatne poradnie zapewniają dość szybki zwrot poniesionych kosztów.

  Co jednak dzieje się w Gnieźnie? Stary szpital powiatowy to ruina przypominająca bardziej lazaret lub prosektorium niż współczesny szpital. Oba budynki nawet nie były projektowane w tym celu, od wielu lat są niedoinwestowane i już dawno powinny zmienić przeznaczenie na jakiś escape room czy klasztor. Już za komuny to barachło nie spełniało większość norm.

  Utworzenie całkowicie nowego szpitala od podstaw to ogromne koszty, nawet małego szpitala.
  Powiat więc się zadłuża i buduje nowy szpital obok koszmarnego mauzoleum na 3 Maja.
  Budowa nigdy tak naprawdę się nie skończy, powiat w końcu ogłosi upadłość tego podmiotu.

  Upadły szpital zostanie wystawiony na sprzedaż, nowy właściciel kupi go za relatywnie niewielkie pieniądze. Powstanie prywatny szpital z podstawowymi usługami i prywatnymi poradniami.

  Każdy, kto kupi ten szpital i wszyscy "pomagający" pośrednio i bezpośrednio w zakupie oraz przyczyniający się do jego upadku powinni trafić do prokuratury i do ZK na długie lata.
  Sprawa na sto kilometrów śmierdzi kulanym od wielu lat wałkiem.

  To jest upadłość kontrolowana. Ogłoszą ja na etapie, na którym będzie można bez większych nakładów rozpocząć nową działalność.

 • Link do komentarza pytajnik piątek, 07 czerwca 2019 21:11 napisane przez pytajnik

  A czy szpital przeczytał umowę z Alstalem ????

 • Link do komentarza vicha2 piątek, 07 czerwca 2019 18:46 napisane przez vicha2

  w du..pie to mam ,42 lata na karku i nigdy nie szukałem pomocy w tym miejscu- populizm i temat zastępczy,długi z czego wynikają nr1. lekarze i ich stawki plus prywata na oddziałach a tzw.Heny to bumerang dosłownie!!!

 • Link do komentarza Pawlak piątek, 07 czerwca 2019 16:55 napisane przez Pawlak

  Dopóki prawo będzie relatywne dpóty każdy Kargul postawi na swoim.
  Bowiem królestwo wewnętrznie skłócone sie nie ostoi.

 • Link do komentarza Lamus piątek, 07 czerwca 2019 16:21 napisane przez Lamus

  Mieszkańcy ale niby kto ma negocjować? Pani Boruszewska?

 • Link do komentarza Grazyna piątek, 07 czerwca 2019 15:50 napisane przez Grazyna

  Przestancie sie wymadrzac w tych komentarzach b****y. Az sie niedobrze robi od czytania tych komentarzy przepelnionych jadem. Masakra.
  Pojecia nie macie zielonego o niczym dlatego tylko bezsensowne komentowanie w sieci wam zostaje, typowe Polaki Cebulaki. Gratuluje inteligencja na poziomie.. dajcie rzadzacym rzadzic.

 • Link do komentarza Zbigniew Z. piątek, 07 czerwca 2019 15:12 napisane przez Zbigniew Z.

  Czaplo nie siej zamętu! Gruszczynski nic nikomu nie zabiera tylko porządkuje sprawę nieuzywanego boiska tak wielkiego, jakby sie na nim mialy odbywac co najmniej światowe igrzyska. A to boisko służy przede wszystkim nauczycielom za parking,,a reszta stoi nieużywana, czasem jakaś gra w piłke i tyle. Gruszczynski nie jest z mojej bajki, ale popieram go całkowicie w tym temacie.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny