środa, 08 maja 2019 15:27

Coraz bliżej Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego

 
Coraz bliżej Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego Koncepcja zagospodarowania terenu pod Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymał projekt, zakładający realizację kilku przedsięwzięć komunikacyjnych na terenie Gniezna. Dofinansowanie ma wynieść 4,5 mln złotych.

O planach realizacji Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego informowaliśmy już w połowie 2017 roku, kiedy to powstał wstępny zarys projektu, zakładającego przebudowę dworca autobusowego. W ramach tego przedsięwzięcia ma powstać nowy układ peronów oraz przystanek MPK, który zostanie przeniesiony z dotychczasowego położenia (przy aptece) bliżej dworca. 

Projekt to nie tylko przebudowa dworca autobusowego na ZCP, ale także dodatkowa infrastruktura - budowa parkingu w rejonie poczty przy ul. Dworcowej. Ponadto planuje się budowę miejsc postojowych typu „Park & Ride” przy stadionie żużlowym na ul. Wrzesińskiej. Założeniem tego ostatniego jest pozostawianie pojazdu na parkingu i przemieszczanie się do centrum za pomocą alternatywnych źródeł transportu - autobusem komunikacji miejskiej lub rowerem. W przypadku tego ostatniego, projekt ZCP zakłada także zakup bezstacyjnych rowerów miejskich. 

Jak poinformował prezydent Tomasz Budasz, projekt budowy ZCP uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną i zakłada się, że dofinansowanie z Unii Europejskiej utrzymane będzie na poziomie 4,5 mln złotych. 

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza tomek wtorek, 14 maja 2019 19:17 napisane przez tomek

  bezstacyjny rower miejski to taki sam pomysł jak z poznańskimi hulajnogami? powodzenia w takim razie

 • Link do komentarza :-)))))))) wtorek, 14 maja 2019 10:05 napisane przez :-))))))))

  Przecież wiadomo komu i czemu potrzeba miejsc postojowych typu „Park & Ride” przy stadionie żużlowym na ul. Wrzesińskiej, no chyba że tam mieszkańcy pobliskich bloków odważą się stawiać auta to wprowadzi się opłaty za parkowanie na czas nie potrzebowania

 • Link do komentarza Gwidon wtorek, 14 maja 2019 07:25 napisane przez Gwidon

  Ten projekt powinien się nazywać „Centrum przesiadkowe z parkingiem dla szkoły Millenium”. Panie Prezydencie jeżeli chce Pan zrobić naprawdę Centrum Przesiadkowe to parking powinien być przy dworcu. Np. Za „Lokomotywą” albo lepiej na ul. Składowej (z przejściem bezpośrednio na 3 peron). Na parking przy stadionie nikt o zdrowych zmysłach jeździć nie będzie. Osoby z południa miasta nie zostawią tam samochodu, skoro mogą jechać dalej do dworca. Osoby z północy przejeżdżając koło dworca nie pojadą dalej po to żeby się przejechać rowerem, czy autobusem…

 • Link do komentarza :) piątek, 10 maja 2019 08:40 napisane przez :)

  W którym miejscu ma być nowy przystanek MPK?

 • Link do komentarza try6y czwartek, 09 maja 2019 10:02 napisane przez try6y

  Takie centrum przesiadkowe to by miało sens gdyby dworzec autobusowy i ten parking zamiast przy poczcie powstały z drugiej strony torów w rejonie ulicy Składowej i połączenia tej ulicy ze Słoneczną

 • Link do komentarza inżynier środa, 08 maja 2019 21:31 napisane przez inżynier

  Nowy układ peronów choć na rysunku wygląda ładnie, to w rzeczywistości narazi oczekujących na autobusy ludzi na mokniecie wtedy, gdy deszcz bedzie mocno zacinał. Dojście do peronów autobusowych z np dworca kolejowego, też bedzie się odbywało w dużej części przez całkowicie odsłonięty teren. I znowu nikt nawet nie spróbował skopiować sprawdzonych już konstrukcji dworców autobusowych np z Poznania przy akademikach politechniki czy z Kalisza. Wielka szkoda, że nowe perony autobusowe nie będą ściśle powiązane z naszym nowym dworcem kolejowym . Szkoda, że tego przedstawionego nam układu drogowo- urbanistycznego nie projektował porządny fachowiec. .

 • Link do komentarza Ja środa, 08 maja 2019 16:24 napisane przez Ja

  A po co ta budowa jak PKS Gniezno i tak upada?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane