Jesteś tutaj:Gospodarka Rusza program likwidacji pieców - 50% zwrotu kosztów
środa, 20 marca 2019 11:00

Rusza program likwidacji pieców - 50% zwrotu kosztów

 
Rusza program likwidacji pieców - 50% zwrotu kosztów archiwum redakcji

Miasto Gniezno wkrótce uruchomi program "Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie", w ramach którego będzie można zlikwidować źródła niskiej emisji - piece na paliwo stałe, jak węgiel i drewno.

Przez lata obowiązywania programu KAWKA, udało się na terenie Grodu Lecha zlikwidować 654 piece, które zostały zastąpione poprzez ogrzewanie gazowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Projekt dofinansowywany ze środków zewnętrznych został jednak zakończony, dlatego zdecydowano się na kontynuację jego założeń z budżetu miasta. 

- Program nazwaliśmy "Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie", na który to przygotowaliśmy kwotę 250 tys. złotych i na najbliższej sesji będzie gotowa uchwała dotycząca udzielania dotacji tak, byśmy mogli rozpocząć jego realizację - przekazał prezydent Tomasz Budasz. 

W ramach programu będzie można wnioskować o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w lokalach mieszkalnych oraz budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i zastąpieniu go przez podłączenie do PEC, ogrzewanie gazowe lub elektryczne. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych do sumy 2500 zł na lokal lub budynek z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania oraz 4000 zł na lokal lub budynek bez tego systemu. 

Złożone wnioski będą oceniane pod kątem efektywności ekologicznej. Przyznawane będą punkty za ilość likwidowanych pieców/kotłów/palenisk, rodzaj nowego ogrzewania (preferowane podłączenie do sieci ciepłowniczej), efektywność przedsięwzięcia, ale także za ukończony 60. rok życia Wnioskodawcy, legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności Wnioskodawcy lub członka rodziny zamieszkującego w lokalu z Wnioskodawcą, a także posiadanie Karty Dużej Rodziny. W wyniku oceny zostanie utworzona lista rankingowa wniosków uszeregowanych według ilości przyznanych punktów.

Nabór wniosków planowany jest na drugą połowę kwietnia i będzie trwał jeden miesiąc. W latach następnych nabory odbędą się w okresie styczeń-marzec.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022