Jesteś tutaj:Gospodarka Trwa „uwalnianie” terenów pokolejowych
poniedziałek, 25 lutego 2019 13:44

Trwa „uwalnianie” terenów pokolejowych

 
Trwa „uwalnianie” terenów pokolejowych Wizualizacja 3D przygotowana przez biuro projektowe MAU w trakcie warsztatów charrette w czerwcu 2017 roku

Cały czas trwają procedury administracyjne, zmierzające do zagospodarowania terenów położonych pomiędzy ul. Składową, Dworcową i ul. Pod Trzema Mostami.

W najbliższą środę radni podejmą uchwałę o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gniezna. Jest to pierwszy krok w celu zmiany przeznaczenia dla sporego obszaru miasta, który przez lata był nienaruszalny. "Biała plama", jaką na mapach administracyjnych stanowił obszar parowozowni i stacji kolejowej, świadczyła o jej znaczeniu strategicznym oraz braku możliwości jakiejkolwiek ingerencji na tym terenie. Mimo iż upływały lata, a wymiar funkcjonowania gnieźnieńskiego węzła kolejowego zmniejszył się do rozmiarów stacji przystankowej, rozległe torowisko nadal stanowiło zamknięty obszar, zamieniający się w zarastające samosiejkami nieużytki.

Obecnie, dzięki podjętym półtora roku temu warsztatom charrette realizowanym przez spółkę XCity i wnioskom, które na ich podstawie stworzono, dopięty został pierwszy element w zakresie zmiany przeznaczenia dla 25 hektarów. Jest to obszar zamknięty między wiaduktem na ul. Warszawskiej a ul. Pod Trzema Mostami oraz między ul. Składową a ul. Dworcową. Na jego terenie znajduje się m.in. Parowozownia Gniezno, ciąg techniczny obrządzania lokomotyw oraz ogromny obszar terenu dawniej wykorzystywany pod torowisko stacji rozrządowej. Większość z tej infrastruktury nadal jest podłączona do regularnej sieci kolejowej, choć niewykorzystywana.

Zgodnie z uchwałą zmieniającą studium, obszar obejmujący najważniejszą część Parowozowni Gniezno, tj. dwie hale wachlarzowe oraz towarzyszące im sąsiednie budynki, są przeznaczone pod obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 metrów kwadratowych. Kolejny obszar położony na wschód od tego kompleksu, obejmuje wielorodzinną zabudowę mieszkaniowo-usługową. Pozostała część, która jest większa niż oba poprzednie razem wzięte, przeznaczona będzie pod przemysł. Takie założenie wynika z faktu iż grunt w tym miejscu stanowi nasyp utworzony w trakcie II wojny światowej i jego stabilność mimo upływu tylu lat może być zróżnicowana. Nie bez znaczenia jest tu również bliskość linii kolejowych, dzięki którym możliwa jest realizacja bocznic do ewentualnych zakładów produkcyjnych. 

Podjęcie projektu uchwały o nowym studium oznacza iż już wkrótce będą mogły się rozpocząć prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla ww. terenu. Taką uchwałę będzie można wywołać na kolejnej sesji Rady Miasta i najkrótszy czas jej realizacji może wynieść dziewięć miesięcy. To jednak nie oznacza iż MPZP pojawi się od razu, ponieważ przed planistami znajdzie się dość skomplikowana specyfika tego terenu oraz jego złożoność, jak zabytkowa architektura, planowana zabudowa mieszkaniowa i przemysłowa, rozwiązania komunikacyjne oraz bliskość czynnej linii kolejowej o dużym natężeniu ruchu, co jest obarczone określonymi przepisami. Na pewno nad propozycjami z warsztatów charrette pochylą się projektanci i spodziewać się należy nowej drogi łączącej ul. Składową z ul. Słoneczną oraz rozważana będzie kwestia wydłużenia tunelu z peronu nr 3. O tym jednak, jakie będą pełne założenia, przekonamy się najwcześniej dopiero za kilka - kilkanaście miesięcy.

26 komentarzy

 • Link do komentarza W. czwartek, 07 marca 2019 12:05 napisane przez W.

  Wszędzie biedronki i lidle postawcie, zachęcam! I po medalu milenijnym dla każdego z waszej "drużyny" chrobrego.

 • Link do komentarza drogi wtorek, 05 marca 2019 23:14 napisane przez drogi

  poszerzenie wiaduktu by nic nie dało, bo strumień samochodów z witkowskiej i wrzesińskiej i tak by napotykał na wąską kościuszki i dalkoską.W drugą stronę byłoby to samo.

 • Link do komentarza Hmmm wtorek, 05 marca 2019 11:38 napisane przez Hmmm

  A może wreszcie jakiś projekt pokaże nową przeprawę przez tory? Naprawdę władze nie widzą problemu? Przecież to jest jakiś koszmar przejcachać z jednej strony miasta na drugą. Trzy mosty nie rozwiązują problemu. Most w centrum jest za wąski, przejazd kolejowy na Dalkach to kpina komunikacyjna.

 • Link do komentarza Julian poniedziałek, 04 marca 2019 23:39 napisane przez Julian

  Czy naprawdę tylko kasa się liczy??? To po cholerę tyle gadki o jakiś grajkach, króliki, i inne pomniki? Przecież PAROWOZOWNIA to największy pomnik

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 04 marca 2019 17:21 napisane przez Gnieźnianin

  Najlepiej wszytko zniszczyć Kto wpadł na taki durny pomysł ???
  Muzeum Kolejnictwa to może być wielka promocja Gniezna nie tylko w Polsce
  Ale po tym pomyśle widać jak władze Gniezna dbają o Pierwszą Stolice Polski
  Brak słów

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 03 marca 2019 23:26 napisane przez Piotr

  Mieszkam w Gnieźnie od 9 lat, nic tak dobrze nie rozwija się w tym mieście jak dyskonty i galerie a w centrum proszę się przespacerować ile jest pustych witryn sklepowych z napisem "wynajmę". Aby z parowozowni uczynić centrum turystyczno - kulturalne trzeba się natrudzić, prościej sprzedać teren deweloperom, którzy później wypną się na miasto tak jak w przypadku ul. Składowej.

 • Link do komentarza marlin niedziela, 03 marca 2019 17:41 napisane przez marlin

  Budasz to ostatnia Twoja kadencja..i do roboty.

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 28 lutego 2019 18:45 napisane przez Vegatermik

  W Gnieźnie jest największa w Europie parowozownia wachlarzowa.
  Pobliska kolejka wąskotorowa jest dodatkowym atutem
  W jednym z programów National Geographic, prowadzący a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

 • Link do komentarza gutek środa, 27 lutego 2019 19:00 napisane przez gutek

  developer od galerii handlowej lepiej zaplaci niz jakies stowarzyszenie lobbujące za muzeum.macie odpowiedż. nic sie tu nie zmieni.wybraliscie jak wybraliscie to macie.kazdy chce sie nachapać i byle do emerytury. a potem to ..nawet popioly nie zostaną bo nie bedzie juz kto mial kto kupowac w tych galeriach i mieszkac w tych nowych blokach, nie mowiac o starych ktorych mieszkancy wymrą ...bedzie jak w bylej NRD...

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 27 lutego 2019 16:46 napisane przez Vegatermik

  Ateńczycy mają np. swój Akropol z Partenonem i Erechtejonem.
  Dziedzictwo o zasięgu światowym.
  A przy tym niezły dochód do miejskiej kasy.

  W naszym mieście są zabytki kolejowe wraz z infrastrukturą inżynierską o walorach iście europejskich. Narodowe Muzeum Kolejnictwa - dajmy szansę temu pomysłowi. Piękny 25 hektarowy teren w sam raz na wykorzystanie do celów politechnicznych. Właśnie cały ten obszar niesie ze sobą niebywały potencjał w tej materii.
  Wielu europejskich miłośników kolejnictwa już obserwuje nasze poczynania w tej kwestii.
  I tylko od wsparcia i odpowiedzialności osób obecnie zasiadających w gremiach decyzyjnych, zależy wieloletnia przyszłość tego skrawka Gniezna.

  Kompleks handlowy w tym miejscu zakrawa na kpinę i kulturową ślepotę. Przecież właśnie powstała następna galeria po drugiej stronie ulicy Składowej tuż za parowozownią.

  Olbrzymia przestrzeń stacji, przesycona różnorodnymi stylistycznie i funkcjonalnie budynkami, urządzeniami technicznymi oraz obiektami inżynieryjnymi, czyni z Gniezna niezwykle cenny zespół zabytkowy, pod wieloma względami unikatowy w Polsce. Stawia gnieźnieńską stację w wąskim gronie najciekawszych, ukazujących w sposób niezwykle szeroki, wielopłaszczyznowy i kompleksowy poziom techniki kolejowej na przestrzeni ponad 70 lat.

  W 2009 r. wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński wszczął z urzędu procedurę wpisu do rejestru zabytków stacji kolejowej Gniezno.

  Decyzja nr 772/Wlkp/A o wpisie do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego została wydana 8 grudnia 2009.

  … „Ranga tego zespołu stacyjnego, jako zabytku kolejnictwa, techniki i architektury wykracza daleko poza granice Wielkopolski. […] Duży zespół stacji Gniezno stanowi świadectwo historii kolejnictwa, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową oraz wysoką wartość w skali miejsca. Zespół stanowi cenne dobro kultury i podlega ochronie prawnej”.
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

  (za autorem książki „Zabytkowa Stacja Kolejowa Gniezno Od Kolei Górnośląskiej do Programu „Otto” pana Mirona Urbaniaka).

 • Link do komentarza Tak środa, 27 lutego 2019 10:33 napisane przez Tak

  Dziwna ta gospodarka terenowa w Gnieźnie. Przy torach kolejowych i terenach inwestycyjnych bloki robić? Tereny po cukrowni też na inwestycje jak tam właśnie bloki powinny stanąć a wszelkie zakłady na obrzeże Gniezna.

 • Link do komentarza rtgb środa, 27 lutego 2019 08:50 napisane przez rtgb

  Jak to miejsce kiedyś nazywane stacją kolejową teraz nazywa się stacją przystankową to ten budynek gdzie pasażerowie kupują bilety i starają się poczekać na pociąg to teraz jak się nazywa ? I ten biedny król z tego parku na to wszystko patrzy i sobie myśli co to za pierwsza stolica.

 • Link do komentarza Piotr wtorek, 26 lutego 2019 16:22 napisane przez Piotr

  Niepozwolmy zrobić z parowozowni galerii co za durne pomysły

 • Link do komentarza Ja wtorek, 26 lutego 2019 16:17 napisane przez Ja

  MOPS wizytówką miasta. Uważam że w miejscu MOPS u powinny powstać punkty gastronomiczne i handlowe. Poprawiłoby to wygodę podróżnym korzystającym z dworca. Niestety pomysłodawcy ulokowania w obecnym miejscu opieki społecznej nie podróżowali chyba nigdy pociągami i nie wiedzieli co podróżnym ułatwi i umili oczekiwanie na pociąg.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 26 lutego 2019 11:37 napisane przez Gnieźnianin

  +Do avalon A jak myślisz po co kiedyś była górka rozrządowa, czyżbyś o tym nie wiedział mimo tak dużego twojego komentarza ?

 • Link do komentarza Mieszkaniec Pierwszej Stolicy wtorek, 26 lutego 2019 11:33 napisane przez Mieszkaniec Pierwszej Stolicy

  Miało być Muzeum w Lokomotywowni a tu już pomysły na centrum handlowe.Kpina z ludzi i tyle. Co na to pan Gaweł ???? Tak niby walczył o nowe muzeum które faktycznie przyciągnęłoby nowych turystów z Polski i napewno zagranicy.

 • Link do komentarza ??????????????? wtorek, 26 lutego 2019 10:44 napisane przez ???????????????

  Co na to powie to słynne SOS chroniące centrum przed umieraniem ? halo jest tam jeszcze ktoś z tego pamiętnego SOS ? słyszycie mnie ?

 • Link do komentarza pytanie wtorek, 26 lutego 2019 10:40 napisane przez pytanie

  Kto jest właścicielem tych terenów

 • Link do komentarza 675ygt3tr44frey wtorek, 26 lutego 2019 10:32 napisane przez 675ygt3tr44frey

  Przyznam że już o tym zapomniałem. Skoro ostatnio przywołali ten dramat dotyczący usytuowanej tam miejskiej ulicy to tym bardziej bogactwo tego projektu mogło odejść w cień zapomnienia , ale jak szpital budują już nasty rok to i tutaj można przecież ciągnąć w nieskończoność, to też dobry sposób by co jakiś czas wywołać podnietę wśród ludu oczekującego wyjścia z tej biedy. Sami uczeni przyznają że bez znajomości psychologii trudno wyobrazić sobie prowadzenie skutecznych działań public relations.

 • Link do komentarza O.K. wtorek, 26 lutego 2019 10:06 napisane przez O.K.

  Gnieźnieńska parowozownia jest perełką architektury technicznej na skalę Europejską (żeby nie napisać światową)! Żeby daleko nie szukać: drewniany żuraw węglowy, jest jedynym w Europie, dwie hale wachlarzowe obok siebie to kolejny atur.

  A radni gnieźnieńscy chcą ją na pawilony handlowe przeznaczyć?

  Uchwalenie tego planu, w takim kształcie, będzie koronnym argumentem, że nikt z rajców miejskich nie myśli prespektywicznie i ostatecznie pogrążą możliwość ściągnięcia turystów do Gniezna.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane