czwartek, 08 listopada 2018 18:27

Kipa w Łagiewnikach już odżyła

 
Kipa w Łagiewnikach już odżyła fot. Leszek Czubaszek, źródło: Gmina Kiszkowo

W miniony wtorek dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych pomogły przewieźć i przenieść część eksponatów z Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej do odrestaurowanego pomieszczenia lodowni na wyspie zwanej "Kipą".

Przez lata zaniedbany staw, na którym znajdowała się dawna lodownia, dzięki wspólnej pracy mieszkańców, firm oraz przy wsparciu samorządu Gminy Kiszkowo oraz w ramach programu Województwa Wielkopolskiego "Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020", dokonano gruntownej rewitalizacji całego terenu. Dzięki temu w ciągu ostatnich dwóch lat oczyszczono stawek, a także wyprofilowano brzegi, w tym również samą wyspę.

Na samej wyspie przez lata znajdowały się pomieszczenia dawnej lodowni, w której przed wiekiem przechowywano lód zgromadzony zimą, a który wystarczał do lata. Obiekt stał opuszczony, ale teraz już zyskał nowe oblicze i będzie służyć mieszkańcom, którzy dodatkowo zyskali dojście do niego po moście.

W miniony wtorek dzieci z łagiewnickiej szkoły załadowały na wóz całe wyposażenie, które wypełni lodownię i wraz z sołtysem Zbigniewem Wołczykiem udali się na Kipę, gdzie po ułożeniu wszystkich eksponatów odbyła się krótka lekcja, na której uczniowie dowiedzieli się o historii i dawnej funkcji tego miejsca. Na koniec sołtys zamienił profesję z woźnicy na rzeźnika i pokazał dzieciom jakimi narzędziami posługiwał się przedstawiciel tego zawodu i jak kiedyś wyglądało tzw. świniobicie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane