piątek, 12 października 2018 13:59

Stary Ratusz jak nowy - fotogaleria

 
Stary Ratusz jak nowy - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

Pomieszczenia jednego z najstarszych budynków użyteczności publicznej w Gnieźnie, odzyskały dawny blask. Już wkrótce będą służyć mieszkańcom miasta.

Dobiega końca kompleksowy remont zabytkowego budynku przy deptaku. Pobudowany w latach 30. XIX wieku gmach Starego Ratusza, po raz ostatni tak gruntowny remont przechodził w latach 70. XX wieku i choć od lat nie pełni on już oficjalnej siedziby władz miasta, to jednak pozostaje tą najbardziej reprezentatywną. Kilka miesięcy temu przeniesiony został już Urząd Stanu Cywilnego, a obecnie wykończona została już większość pomieszczeń, w których powstaną sale przeznaczone dla gnieźnian, do których skierowana zostanie oferta przez MOK. Ośrodek ten będzie bowiem zarządzał tym budynkiem, oferując w nim różne spotkania, wydarzenia, koncerty, wystawy skierowane do małych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych oraz seniorów. Ponadto obiekt w znacznej części jest dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. 

Od ul. Rzeźnickiej, w dawnych pomieszczeniach banku ulokowano siedzibę Centrum Informacji Kulturalnej, gdzie będzie można także wykonywać własnoręcznie gipsowe kafle z podobiznami pięciu koronowanych w Gnieźnie królów. Rzeźba jednego z nich - Bolesława Chrobrego - wkrótce stanie przed ratuszem w ramach Traktu Królewskiego. Ponadto odremontowano wszelką stolarkę na klatce schodowej, przywracając ją do najbardziej zbliżonej do pierwowzoru formy. Odmalowane zostały także pomieszczenia Sali Kryształowej, gdzie odbywają się śluby, a także sali sesyjnej, w której radni zbiorą się na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji już w listopadzie. Do tego czasu najpewniej uda się przenieść Biuro Rady Miasta, które ulokowane zostanie także w nowych pomieszczeniach na tym samym poziomie. Na piętrze ulokowano także Historyczny Gabinet Prezydenta Miasta. Górną część ratusza zajmują sale edukacyjne, utworzone na poddaszu, oraz dawna Sala Kominkowa. 

Ponadto, 28 grudnia br. w rocznicę wybuchu wyzwoleńczego zrywu w Gnieźnie z 1918 roku, otwarty zostanie Dom Powstańca Wielkopolskiego. Jednocześnie w chwili obecnej trwa jeszcze rozbiórka dawnej oficyny, która z uwagi na stan techniczny odkryty podczas prac, nie nadawała się do remontu. Decyzją konserwatora w Warszawie została ona wykreślona z rejestru zabytków i nie będzie odtwarzana. Po rozbiórce utworzona teren podwórka zostanie zagospodarowany, a w przyszłym roku odświeżone zostaną pozostałe oficyny w tym miejscu. Na całe zadanie o wartości 10 mln złotych, Miasto Gniezno pozyskało dofinansowanie w wysokości 6 mln złotych z Unii Europejskiej.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Ako niedziela, 14 października 2018 14:29 napisane przez Ako

  Kruczek - reaktywacja? Boże chroń Gniezno

 • Link do komentarza Agata niedziela, 14 października 2018 06:15 napisane przez Agata

  Co do oficyn, które w przyszłym roku też mają zostać odświeżone. Czy to prawda, że pomieszczeniach wynajmowanych przez SLD w tych oficynach czynsz wynosi tylko 5 ( pięć ) złotych za 1 metr kwadratowy ?

 • Link do komentarza szczególarz niedziela, 14 października 2018 06:09 napisane przez szczególarz

  Dlaczego na I pietrze ma być gabinet prezydenta miasta. Przecież ratusz to siedziba Rady Miasta. Tam swój gabinet powinien mieć wg mnie nie prezydent ale Przewodniczący Rady Miasta Gniezna? Kto jest w Gnieźnie ważniejszy Rada ? Czy Prezydent? Dla podpowiedzi. Kto jest w Państwie ważniejszy Sejm czy Prezydent.? Kto w naszym imieniu uchwala wszystkie uchwały według których potem nasze państwo ( miasto) funkcjonuje? Prezydent ma swój magistrat i tam ma swój gabinet z całym kilkuosobowym sekretariatem, pilnującym, by nikt do niego "nie wtargnął". Po co prezydentowi miasta dwa gabinety ? Prezydent ma siedzieć na jednym stołku a nie na dwóch. Chyba , że prezydent uważa , ze Radą Miasta to też On Kieruje ! ??????

 • Link do komentarza Marek niedziela, 14 października 2018 05:59 napisane przez Marek

  W opisie pod rzeźbą Bolesława Chrobrego, która ma stanąć przed ratuszem proponuję bardzo wyraźny napis. " TWÓJ PIERWSZY KRÓL Z GNIEZNA " . Dzięki temu każdy co bedzie się przy niej fotografował, bedzie miał też podpis pod swoim zdjęciem . Gdzie był ? W mieście pierwszego króla !! Co Państwo o tym sądzicie ?

 • Link do komentarza Artysta niedziela, 14 października 2018 05:53 napisane przez Artysta

  Panie Rafale. To pierwsze, główne, tytułowe zdjęcie, to salka dla teatrzyku kukiełkowego ??? Teatr na I pietrze i Teatrzyk na drugim pietrze. To bedzie drugi gnieźnieński dom kultury ?

 • Link do komentarza senior piątek, 12 października 2018 22:27 napisane przez senior

  Na ten strych nie ma windy?

 • Link do komentarza wyborca piątek, 12 października 2018 21:19 napisane przez wyborca

  to jak panie budasz ostatni projekt z szafy poprzedniej ekipy zrealizowany. Na więc już tej drużyny nie stać.
  Pana prezydentura to nic innego jak PR, brudna kampania nepotyzm i kolesiostwo.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT   radny miasta Gniezna piątek, 12 października 2018 21:05 napisane przez Marek ZYGMUNT radny miasta Gniezna

  Redaktorze . Wspaniała fotorelacja. Dziękujemy. A gdzie jest ta obiecana przez Pana Prezydenta winda na poddasze, gdzie ma być ta sławna już sala historii POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO ?

 • Link do komentarza Pomarańczowa ekipa społem piątek, 12 października 2018 18:19 napisane przez Pomarańczowa ekipa społem

  Kruczek co tam robił ,

 • Link do komentarza micio piątek, 12 października 2018 18:00 napisane przez micio

  takie to średnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane