Jesteś tutaj:Gospodarka Koniec programu KAWKA. Co dalej?
środa, 26 września 2018 11:50

Koniec programu KAWKA. Co dalej?

 
Koniec programu KAWKA. Co dalej? archiwum redakcji

Miejski program polityki niskoemisyjnej oraz współpraca z dostawcą gazu - takie działania planowane są w zamian kończącego się programu KAWKA, dzięki któremu przez cztery lata w pewnym stopniu poprawiono jakość powietrza w Gnieźnie.

1300 ton węgla i prawie 600 metrów przestrzennych drewna - o tyle w ciągu czterech lat zmniejszyła się ilość spalanego paliwa stałego w piecach na terenie Gniezna. Jest to efekt programu KAWKA, dzięki któremu można było otrzymać dofinansowanie, by dokonać likwidacji źródła niskiej emisji na ogrzewanie gazowe lub przyłączenie się do sieci cieplnej. W efekcie zlikwidowano aż 654 pieców, kotłów i palenisk, a rzeczywiste zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń to prawie 14 ton pyłu PM 2,5, 14,5 ton pyłu PM 10 oraz 1500 ton dwutlenku węgla.

Ponieważ program Kawka, realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakończył się i obecnie nie jest planowana jego kontynuacja, przewiduje jest wdrożenie nowego projektu ze środków miejskich.

Obecnie opracowywany jest program dopłat, które wzorem programu KAWKA, przeznaczone byłoby dla osób fizycznych na likwidację źródła niskiej emisji z rozważeniem dofinansowania na ogrzewanie elektryczne. Zakłada się iż dofinansowanie wyniesie do 50% i nie więcej niż 2500 zł w przypadku likwidacji kotła węglowego i posiadania instalacji centralnego ogrzewania oraz nie więcej niż 4000 zł w przypadku likwidacji pieców kaflowych i palenisk. Planuje się na to zadanie przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie od 150 tys. do 200 tysięcy złotych, co pozwoli uzyskać efekty w postaci likwidacji od 50 do 70 pieców i kotłów w 40 - 60 lokalach. Ma to być uzupełnienie dla programu "Czyste powietrze", który jest skierowany do osób fizycznych zamieszkałych w domach jednorodzinnych.

Jednocześnie Miasto Gniezno oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę o współpracę na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego w Gnieźnie. Obie strony zobowiązały się do prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych, zachęcających mieszkańców i przedsiębiorców z Gniezna do zastępowania palenisk opalanych paliwem stałym na rzecz piecami zasilanymi paliwem gazowym. PGNiG zobowiązuje się przy tym do zapewniania dostaw gazu dla nowych odbiorców, chcących zamienić ogrzewanie na gazowe, a także - w miarę możliwości ekonomicznych - prowadzenia programów sprzedaży promocyjnej. 

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza Tadek piątek, 05 października 2018 07:05 napisane przez Tadek

  Teodorze drogi ! przecież wiadomo że jak napisali o kasę na króliki to nie mogli wydać na co innego bo by ich zaraz ukarali. Tylko dlaczego napisali o kasę na króliki a nie napisali o kasę na badanie wód geotermalnych albo na coś innego pożytecznego tak jak to robią w innych miastach ? Mogli przecież napisać o kasę na to i na tamto, tego unia nie zabrania. Objaśnij nam może jak to "kompleksowe myślenie o turystyce" wpłynęło na rozwój takowej turystyki w Gnieźnie , z tego co widać w Toruniu to tam turysta rzuca się w oczy a u nas to tak nie za bardzo a już na króliczych peryferiach to wcale.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 28 września 2018 22:10 napisane przez wyborca

  To jest w końcu "Miejski program" czy program wyborczy Tomasza Budasza i Koalicji Obywatelskiej ? Może jakieś wyjaśnienia nam się należą.

 • Link do komentarza Stefan piątek, 28 września 2018 21:13 napisane przez Stefan

  Teodor, króliki tylko częściowo były finansowane z UE, reszta to były pieniądze budżetu miasta. I te pieniądze można było przeznaczyć wraz z innym funduszem UE na likwidację smogu.
  A w turystyce nic się nie zaczęło kręcić. Gdyby nawet jakieś wycieczki szkolne chciały na dłużej zawitać to nie mają gdzie przenocować, bo schronisko im zlikwidowali.

 • Link do komentarza Teodor piątek, 28 września 2018 16:51 napisane przez Teodor

  Zero zrozumienia jak kasa z unii funkcjonuje.
  Jak coś jest na turystykę i promocję do pozyskania, to nie można wykorzystać tego na piece!
  To że są króliki, i super że są bo wreszcie coś się ruszyło w kompleksowym myśleniu o turystyce, to nie znaczy że ta kasa "na biedny" jak niektórzy sugerują albo na piece by mogła iść.

 • Link do komentarza babka piątek, 28 września 2018 15:20 napisane przez babka

  Podobno ze w urzedzie Budasz zastosowal ogrzewanie sloneczne , jak jest dzien sloneczny to maja grzanie przez szyby cos jakby oszczedzal na wlaczeniu grzania kaloryferem moze przez te disko polo co bilety nie zwrocily l To moze taki system proponowac Gnieznu

 • Link do komentarza Stefan piątek, 28 września 2018 10:00 napisane przez Stefan

  Gdyby Budaszowi zależało na Gnieźnie i jego mieszkańcach, to zamiast topić miliony w króliki, pieniądze te przeznaczyłby na likwidację pieców.

  A tak, mieszkańcy chorzy na astmę czy raka płuc będą mogli osłodzić sobie resztkę życia patrząc na króliczki...

 • Link do komentarza Marek Z. piątek, 28 września 2018 09:46 napisane przez Marek Z.

  I TAK TO WYGLĄDA LOLEK. Te wszystkie akcje, typu "KAWKA" to jeden wielki PIC. Zamiast promować polski węgiel, spalany w nowoczesnych piecach piątej klasy, to na siłę promuje się wyłącznie tylko PEC jako miejską spółkę i firmy oferujące piece gazowe. Zmusza się w ten sposób biednych gnieźnian do korzystania z tych źródeł energii cieplej , które w dalszym okresie ich pobierania, są dużo, dużo droższe, od energii cieplnej z węgla czy z pelletu.

 • Link do komentarza hehehehehe piątek, 28 września 2018 08:42 napisane przez hehehehehe

  Pamiętacie kampanię wyborczą z 2014 r jak pokazywali jeszcze kandydata Budasza że jeździł do Wrześni i prowadził rozmowy w tamtejszym Urzędzie Miejskim że niby coś tam będzie z Volkswagenem ?

 • Link do komentarza Leszek piątek, 28 września 2018 07:35 napisane przez Leszek

  To zwykły pic z tym zawarciem porozumienia między miastem a PGNiG w efekcie którego jak napisano "Dodatkowo PGNiG zobowiązuje się do zapewnienia dostaw gazu dla nowych odbiorców chcących zmienić ogrzewanie na gazowe". Pierwsze słyszę żeby miasta zawierały porozumienia na dostarczanie gazu z PGNiG ? Za PRLu dostarczali gaz i obecnie to robią bez żadnych umów z miastem. Przed tym porozumieniem jakieś pół roku temu podłączałem dom do gazu i nic nie mówili o żadnych zobowiązaniach zależnych od umowy z miastem , ze mną podpisali umowę w której ja zobowiązuję się do płacenia a oni do dostaw gazu. To o tym porozumieniu i dostawach gazu to zwykły chwyt marketingowy gdyż sprzedaży PGNiG rośnie konkurencja w postaci np. firm dostarczających energię elektryczną i jednocześnie oferujących dostawy gazu do domu nie dość że po niższych cenach to gwarantujących starą cenę w określonym czasie mimo wprowadzanych podwyżek itd. To co Budasz pokazuje na stronie magistratu to zwykłe zachęcanie do odbioru gazu z PGNiG. Dlaczego nie napisano o innych dostawcach gazu, innych źródłach energii też bezpiecznych dla środowiska, dlaczego wybrano tylko gaz i gadają o tej ekologii tylko w obecności jednego dostawcy gazu ? Dlaczego Budasz dla swojej kampanii wykorzystuje stronę magistratu ? Niech Budasz pozostałym kandydatom na prezydenta i radnych też udostępni środki publiczne do prowadzenia kampanii wyborczych , niech mają do dyspozycji stronę Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i tak zwany "informator miejski" ! Może tą sprawą z reklamowaniem jednego dostawcy gazu powinien zająć się UOKiK ?

 • Link do komentarza Ella czwartek, 27 września 2018 21:29 napisane przez Ella

  @lolek - jak tylko można gaz i PEC to ci może wyglądać na jakieś praktyki monopolistyczne poprzez ograniczenia dostępu do rynku lub eliminowanie podmiotów gospodarczych nie objętych programem. W końcu jest sporo odnawialnych źródeł energii pozwalających na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Jest energetyka słoneczna, wiatrowa, wodna, ziemi i oczywiście propagowane przez pana Kamińskiego wody termalne które nie wiedzieć dlaczego bez rzeczowego zbadania tematu jakoś tak są traktowane przez innych po macoszemu, chociaż temat w Gnieźnie był już kiedyś przerabiany i nawet ktoś z PO fascynował się tą sprawą.

 • Link do komentarza uniżony sługa czwartek, 27 września 2018 20:50 napisane przez uniżony sługa

  Pragnę zauważyć że Tomasz Budasz jako kandydat na prezydenta w wyborach 2018 , w swoim programie wyborczym w podtytule "Zielone Gniezno" zawarł punkt dotyczący dopłat do wymiany pieców na ogrzewanie ekologiczne . Wobec powyższego czy dopuszczalne jest by ten kandydat w trakcie kampanii wyborczej korzystał ze strony internetowej Urzędu Miasta na której to stronie propaguje opisany punkt programu wyborczego. Ponadto czy dopuszczalne jest by kandydat a zarazem urzędujący prezydent, zarówno w kampanii wyborczej jak i na stronie urzędu prowadził reklamę PGNiG , czyli spółki giełdowej która jest spółką kapitałową nastawioną na zyski. Wiadomym jest że spółka PGNiG jest dystrybutorem gazu ziemnego i zachęcanie do programu kandydata w obecności PGNiG zapewniającego dostawy gazu za który to gaz będzie trzeba zapłacić , w mojej ocenie jest niczym innym jak reklamowaniem tej firmy. Również uważam że w opisanej sytuacji PGNiG w pewien sposób reklamuje kandydata w prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Piszę o tym dlatego że nie spotkałem się z podobnym przykładem prowadzenia kampanii wyborczej z wykorzystaniem stron internetowych urzędu oraz z udziałem firmy która tak właściwie uczestniczy w reklamie mającej jej zapewnić zyski w przyszłości. Czy to jest zgodne z prawem ?

 • Link do komentarza Lolek czwartek, 27 września 2018 09:25 napisane przez Lolek

  Tylko gaz i prąd. A co z plecami 5 klasy na ekogroszek czy pelet spełniających rygorystyczne normy ekologiczne? Można o takich użytkownikach tych urządzeń warto równieź pomyśleć i dopomóc. Nasz Urząd Miejski niestety nie chce. Tylko gaz i PEC. Szkoda.

 • Link do komentarza ! czwartek, 27 września 2018 09:19 napisane przez !

  Odpowiedź jest prosta , dalej GEOTERMIA

 • Link do komentarza geotermia czwartek, 27 września 2018 08:46 napisane przez geotermia

  Co mi po "współpracy" gazowni z miastem , to jest spółka kapitałowa nastawiona na zyski, oni zrobią wszystko żeby zarobić , podłączą każdego bo to dla nich kasa. Polska nie jest samowystarczalna w gaz. Za chwilę okaże się że nas gazociągi omijają a gaz z ameryki jest droższy bo transport morzem itp.Pod ziemią mamy energię niewyczerpalną , tu na miejscu pod Gnieznem, myślmy rozsądnie.

 • Link do komentarza abc czwartek, 27 września 2018 07:58 napisane przez abc

  Nie bardzo rozumiem jaki wpływ na poprawę powietrza mogą mieć te gesty pokazane na stronie UM przez Budasza i PGNiG ? Działania informacyjne, zapewnienie dostaw gazu ? Informacji mamy aż nadto. Dostawa gazu to żadna łaska, w końcu za coś płacimy i to coraz więcej ! "Kawka" to był program rządowy. Teraz jest kolejny program rządowy "Czyste Powietrze" który jest nawet lepszy od poprzedniego bo w latach 2018-2029 przeznacza 103 mld zł na poprawę jakości powietrza poprzez termoizolację i wymianą źródeł ciepła w domach - przewiduje się 3 mln domów na które w zależności od dochodów gospodarstw domowych będzie dofinansowanie w wysokości 40-90% kosztów inwestycji. Pełny opis na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska. Do tego pan Kamiński prezentuje nam świetny program zakładający wprowadzenie Gniezna w światowe trendy ekologiczne i energetyczne. Jego program oparty na czystej i taniej oraz pochodzącej z własnych zasobów energii geotermalnej , znakomicie powinien wprowadzić Gniezno w przyszłość i zapewnić czyste powietrze oraz poprawić zasobność naszych portfeli. Jak najbardziej podoba mi się programy pisowskiego rządu i kandydata na prezydenta Gniezna.

 • Link do komentarza Gosia czwartek, 27 września 2018 07:45 napisane przez Gosia

  Dlatego może warto pochylić się nad geotermią? Nie to program na zaraz, w sensie nie rozwiąże problemu natychmiast, ale jest jakąś alternatywą!

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna czwartek, 27 września 2018 07:35 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  wacław Masz pełną rację. Czytałem ostatni artykuł w "" Przemianach na ziemi gnieźnieńskiej, o zbyt drogiej ciepłej wodzie podłączonej przez PEC do tej kamienicy przy ulicy Chrobrego. , Właśnie z tego programu KAWKA. Makabryczne te ceny, Nikt o nich wcześniej ludziom nie powiedział, że ta ciepła woda będzie aż taka droga, Nikt mieszkańców nie uprzedził, że jest to ciepła woda, tylko dla ludzi bogatych. I nie ma się co ludziom teraz dziwić, że pozamykali na stałe kurki z ciepłą wodą, . A do kąpania i mycia grzeją sobie wodę na gazie, w wielkich garnkach. No trudno, nie wszyscy mają prezydenckie czy dyrektorskie pensje. Chcesz jeść i nie chcesz mieć zaległości na czynszu ( by cię nie eksmitowali pod most), to musisz sobie powiedzieć .. oszczędzam na ciepłej wodzie, oszczędzam na prądzie. Bo jak jesteś już samotny i nie masz już sił, by dorabiać i harować popołudniami i wieczorami , żeby dorobić, do swojej maleńkiej emeryturki, to nie ma innego wyjścia.

 • Link do komentarza Wacław środa, 26 września 2018 20:32 napisane przez Wacław

  "Koniec programu KAWKA. Co dalej? " dalej będziemy płacić...płacić....coraz więcej płacić.....chyba, że wyborcy zagłosują na innego prezydenta.

 • Link do komentarza kominek środa, 26 września 2018 18:13 napisane przez kominek

  Co mi po działaniach edukacyjnych PGNiG jak od sierpnia 2018 obowiązują nowe taryfy detaliczne podwyższające ceny gazu o 5,9%. żeby piec gazowy grzał musi być podłączony do prądu, nie ma prądu - piec nie grzeje. Przy piecu gazowym niezbędny jest wkład kominowy z kwasówki. Przy starej instalacji z grubych rur trzeba by zmienić na instalację z cienkich rurek miedzianych. Do tego przeglądy typu kominiarz , serwis pieca. Koszty rosną. Niech PGNiG obniża ceny gazu to piece gazowe będą zakładane, nie każdego stać na drogą instalację i takie ceny gazu . Czas zmienić Gniezno na energię geotermalną bo tego mamy pod dostatkiem, tu nie ma groźby wstrzymania dostaw od których jesteśmy uzależnieni. Komu zależy żebyśmy coraz bardziej byli zależni od zewnętrznych źródeł energii ?

 • Link do komentarza Stefan środa, 26 września 2018 15:16 napisane przez Stefan

  Doskonała propozycja miasta 2.500 zł za likwidację pieca, a potem jeden rachunek za prąd 2.000zł.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane