Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 listopada 2017 11:16

„Podwyżka najniższa z możliwych” - wyższa cena za ciepło z PEC

 
„Podwyżka najniższa z możliwych” - wyższa cena za ciepło z PEC źródło: Google Street View

Od 1 grudnia zwiększona zostanie taryfa, która obowiązuje w sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przyczyną mają być m.in. wysokie ceny węgla, znajdującego się obecnie na rynku oraz przepisy dot. emisji spalin.

PEC informuje o wzroście ceny za przesyłane ciepło systemowe, która zacznie obowiązywać od 1 grudnia 2017 roku. Stawka ta została zatwierdzona 8 listopada przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak przekazała spółka, podwyżka jest najniższą z możliwych i według średniej wskaźnikowej, cena netto za ciepło i stawka opłaty przesyłowej dla ciepła systemowego, wzrośnie z 55,92 zł za 1 GJ do 65,23 zł za 1 GJ, czyli o 15,65%. Oznacza to, że dla osoby ogrzewającej mieszkanie o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, która płaci 150 zł miesięcznie, stawka wzrośnie o niecałe 25 zł.

Spółka tłumaczy się iż w poprzednich latach cena ciepła systemowego była nieznacznie obniżana, relatywnie do spadku cen opału, którymi zasilane są kotły PEC. Konieczność wprowadzenia podwyżki cen energii cieplnej spowodowana jest wysoką ceną węgla, który ma być droższy w porównaniu do roku ubiegłego o ponad 76%, a stawki te cały czas wzrastają. Zakup opału wraz z transportem stanowi 34% wszystkich kosztów spółki.

Winą za podwyżkę cen PEC zrzuca także na zarządzenia Unii Europejskiej, która nałożyła obowiązek zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Osiągane to ma być za pomocą ograniczania emisji dwutlenku węgla, co pozyskuje się za pomocą obniżania limitów przydziału - za tym idzie konieczność adaptacji infrastruktury technicznej do stawianych wymogów. Do tej pory spółka nie musiała ponosić kosztów z tym związanych, jednak w tym roku po raz pierwszy brakującą część uprawnień do emisji trzeba będzie zakupić i koszt ten wyniesie ponad milion złotych: - Dostosowywanie istniejącej infrastruktury technicznej do zaostrzających się norm emisji spalin ma istotny wpływ na podniesienie cen Ciepła systemowego i generuje konieczność realizacji szeregu zadań inwestycyjnych, których koszty kształtują się na poziomie wielomilionowych wydatków. Są to inwestycje związane z modernizacją kotłów oraz budową nowoczesnych stacji odpylania, a także z wymianą sieci cieplnej na preizolowaną zapewniającą mniejsze straty przesyłowe energii cieplnej. Bez przeprowadzenia tych koniecznych inwestycji Spółka nie byłaby w stanie spełnić coraz bardziej wymagających kryteriów związanych z ochroną środowiska. Pomimo naszych usilnych starań w celu utrzymania ceny Ciepła systemowego na dotychczasowym poziomie, tak gwałtowny wzrost omówionych powyżej pozycji kosztowych wymusił na nas konieczność wprowadzenia zmiany ceny Ciepła systemowego - informuje PEC.

Wzrost cen energii, zdaniem spółki o 15,65%, nie oznacza iż wydatki od razu mogą wzrosnąć o taką stawkę, gdyż ostateczne koszty wynikną od ilości zużytej energii cieplnej. Wszystko jest zależne od tego, jakie będą warunki atmosferyczne w trakcie rozpoczynającej się zimy.

30 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec