wtorek, 21 listopada 2017 11:16

„Podwyżka najniższa z możliwych” - wyższa cena za ciepło z PEC

 
„Podwyżka najniższa z możliwych” - wyższa cena za ciepło z PEC źródło: Google Street View

Od 1 grudnia zwiększona zostanie taryfa, która obowiązuje w sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przyczyną mają być m.in. wysokie ceny węgla, znajdującego się obecnie na rynku oraz przepisy dot. emisji spalin.

PEC informuje o wzroście ceny za przesyłane ciepło systemowe, która zacznie obowiązywać od 1 grudnia 2017 roku. Stawka ta została zatwierdzona 8 listopada przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak przekazała spółka, podwyżka jest najniższą z możliwych i według średniej wskaźnikowej, cena netto za ciepło i stawka opłaty przesyłowej dla ciepła systemowego, wzrośnie z 55,92 zł za 1 GJ do 65,23 zł za 1 GJ, czyli o 15,65%. Oznacza to, że dla osoby ogrzewającej mieszkanie o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, która płaci 150 zł miesięcznie, stawka wzrośnie o niecałe 25 zł.

Spółka tłumaczy się iż w poprzednich latach cena ciepła systemowego była nieznacznie obniżana, relatywnie do spadku cen opału, którymi zasilane są kotły PEC. Konieczność wprowadzenia podwyżki cen energii cieplnej spowodowana jest wysoką ceną węgla, który ma być droższy w porównaniu do roku ubiegłego o ponad 76%, a stawki te cały czas wzrastają. Zakup opału wraz z transportem stanowi 34% wszystkich kosztów spółki.

Winą za podwyżkę cen PEC zrzuca także na zarządzenia Unii Europejskiej, która nałożyła obowiązek zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Osiągane to ma być za pomocą ograniczania emisji dwutlenku węgla, co pozyskuje się za pomocą obniżania limitów przydziału - za tym idzie konieczność adaptacji infrastruktury technicznej do stawianych wymogów. Do tej pory spółka nie musiała ponosić kosztów z tym związanych, jednak w tym roku po raz pierwszy brakującą część uprawnień do emisji trzeba będzie zakupić i koszt ten wyniesie ponad milion złotych: - Dostosowywanie istniejącej infrastruktury technicznej do zaostrzających się norm emisji spalin ma istotny wpływ na podniesienie cen Ciepła systemowego i generuje konieczność realizacji szeregu zadań inwestycyjnych, których koszty kształtują się na poziomie wielomilionowych wydatków. Są to inwestycje związane z modernizacją kotłów oraz budową nowoczesnych stacji odpylania, a także z wymianą sieci cieplnej na preizolowaną zapewniającą mniejsze straty przesyłowe energii cieplnej. Bez przeprowadzenia tych koniecznych inwestycji Spółka nie byłaby w stanie spełnić coraz bardziej wymagających kryteriów związanych z ochroną środowiska. Pomimo naszych usilnych starań w celu utrzymania ceny Ciepła systemowego na dotychczasowym poziomie, tak gwałtowny wzrost omówionych powyżej pozycji kosztowych wymusił na nas konieczność wprowadzenia zmiany ceny Ciepła systemowego - informuje PEC.

Wzrost cen energii, zdaniem spółki o 15,65%, nie oznacza iż wydatki od razu mogą wzrosnąć o taką stawkę, gdyż ostateczne koszty wynikną od ilości zużytej energii cieplnej. Wszystko jest zależne od tego, jakie będą warunki atmosferyczne w trakcie rozpoczynającej się zimy.

30 komentarzy

 • Link do komentarza przepowiadacz środa, 29 listopada 2017 07:29 napisane przez przepowiadacz

  PANIE REDAKTORZE. W nawiązaniu do ostatnich zdań Pana artykułu to pragnę przypomnieć , że w ostatnich latach właściwie zimy NIE BYŁO. Nie ma więc szans na to że ta zima to już będzie zupełne lato i w ogóle grzejników nie otworzymy i "zaoszczędzimy". Raczej będzie gorzej niż lepiej. Bo zima w końcu nas weźmie w swoje objęcia i tak mocno otuli mrozem i śniegiem, że nikt nie będzie myślał o przykręcaniu grzejników tylko rozkręci je na Maxa. W efekcie niech każdy się przygotuje finansowo na duże większe podwyżki za ciepło niż przykładowo podano w informacji z PEC . POWTÓRZĘ. PROSZĘ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA DUŻOOOOOO WIĘKSZE KOSZTY ZA CENTRALNE OGRZEWANIE I CIEPŁĄ WODĘ NIŻ NAM WYLICZONO !!

 • Link do komentarza Damian wtorek, 28 listopada 2017 22:29 napisane przez Damian

  Fajnie.
  W 2014 obniżka o 2,66%. W 2015 i 2016 ceny węgla są tak niskie że rujnują kopalnie ale cena ogrzewania nie drgnęła.
  W momencie kiedy ceny węgla idą w górę to boom 15%.
  Brawo Panie Zamiar tak trzymać!

 • Link do komentarza as sobota, 25 listopada 2017 18:52 napisane przez as

  Czyżby PO zbierało funduze na wybory?
  A może wiedzą, że ich ludzie pogonią i chcą wyciągnć z miejskich spółek co się da?

 • Link do komentarza as sobota, 25 listopada 2017 18:35 napisane przez as

  O ile zmniejszyli emisję?
  O ile zdrożał węgiel?
  Monopolista może wszystko. Jak całe miasto oplotą, to dopiero będą ceny:)

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 24 listopada 2017 09:40 napisane przez rezigiusz

  No to po podwyźkach prezes i v-ce prezes będą mieć z 250 tyś dochodu w skali roku na rękę bo wiadomo wieksza kasa wpływa większa odpowiedzialność a wiec wyźsze wynagrodzenie. Coź nałapali łosi na program Kawka to teraz mogą łosi golić do skóry.

 • Link do komentarza Marek piątek, 24 listopada 2017 06:46 napisane przez Marek

  Nie rozumiem tego uzasadnienia podwyżki przez PEC . Przecież na stronie internetowej PEC oferuje w sprzedaży solidnie i tanio węgiel , ceny u nich średnio ok. 700zł jak w roku ubiegłym to skąd te podwyżki i te 76%. To węgiel w sprzedaży by musiał być po 1300zł ? Coś tu nie pasuje. Dobrze że się nie podłączyłem do nich jak mnie znajomy namawiał że będzie wygodnie i tanio.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 23 listopada 2017 22:01 napisane przez wyborca

  Ku przestrodze: " Rada Miasta Białystok obniżyła zarobki Tadeusza Truskolaskiego w październiku ubiegłego roku; głównym powodem decyzji był brak absolutorium za 2015 rok. Jednak w wypowiedziach wnioskujących o obniżkę radnych PiS, którzy mają w radzie samodzielną większość i są w opozycji do prezydenta, padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami, czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście."
  Wprawdzie w Gnieźnie taki scenariusz jest niemożliwy, bo Budasz ma swoją większość w radzie, no, ale wybory blisko...............

 • Link do komentarza wilk środa, 22 listopada 2017 16:36 napisane przez wilk

  Co za hipokryzja i oszukiwanie ludzi,zwalać na dyrektywy unijne,które mówią o ograniczaniu spalania,ale bodajże w perspektywie 20 lat,więc do którego roku się PYTAM ????????No chyba,że gnieźnieński PIC,akurat dostał natychmiastowy rozkaz,już DZIŚ inwestować !!!!!!!
  Podwyżka aż o 10 zł na 1 GJ,to bardzo dużo,a przecież coraz więcej podłączają to z reguły powinno być taniej !!!! Teraz jeszcze czekamy na podwyżkę z Wodociągów............naiwni ludzie,że podpisują z picerami umowy !!!!

 • Link do komentarza O.K. środa, 22 listopada 2017 13:18 napisane przez O.K.

  Jak to jest możliwe, że w innych miastach województwa wielkopolskiego ceny za 1GJ są dużo niższe? We Wrześni prawie 50% niższe! W Poznaniu 30% niższe!

  Poniżej strona:
  http://www.energiadlapoznania.pl/jak-placic-mniej/taryfa-veolii-energii-poznan-sa
  Proponuję otworzyć obowiązujący taryfikator i porównać cenę za 1GJ .

 • Link do komentarza Kupszcza środa, 22 listopada 2017 09:59 napisane przez Kupszcza

  Smutne takie działania spółki. A powinno być tak. Jak cena była niższa to albo obniżyć cenę przez ostatnie dwa, trzy lata albo należało zgromadzić kapitał. Wówczas delikatna podwyżka w tym roku nie spowodowalaby podwyżek. Ale nad tym musi czuwać prezes spółki i pośrednio Prezydent. A może spółka za bardzo czuwała nad dywidendami?? A jeszcze więcej będą kosztowały śmieci, w MPK słuszne podwyżki dla kierowców. Na pewno, choć mogę się mylić, przed wyborami nie będzie podwyżek bo i tak wszystko zapłacą podatnicy z budżetu samorządu. Ale po wyborach, o ile utrzymany zostanie status quo, możemy się zdziwić.

 • Link do komentarza górnik środa, 22 listopada 2017 09:55 napisane przez górnik

  Palaczu, życzę Tobie tylko jednego, abyś musiał choć jeden miesiąc pracować w kopalni na dole, to rozum może zaczął by tobie pracować normalnie.

 • Link do komentarza trutu środa, 22 listopada 2017 09:14 napisane przez trutu

  no czego lamentujecie, chcieliście prezydenta ekonomiste, chcieliście parki za miliony, chcieliście miejskiego programu z budżetu dla właścicieli kamienic odnawiających elewacje , to wszystko kosztuje, nie ma nic za darmo

 • Link do komentarza DE środa, 22 listopada 2017 08:49 napisane przez DE

  Może wreszcie radni miejscy się zaktywizują i zaczną sprawdzać od strony ekonomicznej te różne działania w miejskich spółkach w TBS i magistracie. Z tego co ludzie gadają na targowisku to podobno że warto się tym zainteresować

 • Link do komentarza Palacz środa, 22 listopada 2017 08:35 napisane przez Palacz

  @Renata o ile mi wiadomo podwyżkę zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki, a nie Prezydent. Wystarczy to poszukać w internecie.

 • Link do komentarza Mateusz środa, 22 listopada 2017 07:42 napisane przez Mateusz

  Endrju a skąd Ty masz te dane? W 2011 wegiel kosztował 123 usd za tonę. No chyba że jesteś z PO i miałeś zniżki

 • Link do komentarza Renata wtorek, 21 listopada 2017 20:29 napisane przez Renata

  @ palacz - prezydent odpowiada nie za dyrektywy unijne, a za gospodarkę komunalną w swoim mieście. I nie wiadomo dlaczego lekką ręką podpisuje wszystkie podwyżki zamiast wszelkimi siłami starać się zrewidować koszty i szukać rozwiązań, które nie są tak drastyczne dla obywateli. I nigdy w życiu nie podłączę się do PEC, bo własne ogrzewanie jest znacznie tańsze i włączam, kiedy chcę i płacę znacznie mniej.

 • Link do komentarza oo wtorek, 21 listopada 2017 19:03 napisane przez oo

  Jakoś z pieniążkami na prezesa TBS nie było problemu

 • Link do komentarza Igor wtorek, 21 listopada 2017 18:57 napisane przez Igor

  Panie Budasz, przecież to miejska spółka , to uderza w mieszkańców Gniezna, szczególnie w uboższych !

 • Link do komentarza Palacz wtorek, 21 listopada 2017 17:38 napisane przez Palacz

  Ha, ha. Dobre. Prezydent odpowiedzialny za cenę węgla i dyrektywy unijne. Zakreccie te grzejniki, bo Wam za gorąco w głowę. Spójrzcie lepiej na przywileje nadzwyczajnej kasty czyli górników, którzy otrzymują dodatkowe pensje, przydzialy i ekwiwalenty,a ilości związków zawodowych trudno tam zliczyć. W nierentowne kopalnie rząd pompuje miliardy Waszych złotych i tego nie widzicie. Tam trzeba szukać oszczędności, a nie u Prezydenta.

 • Link do komentarza z winiar wtorek, 21 listopada 2017 17:07 napisane przez z winiar

  Węgiel za PO we wrześniu 2011 roku po 125.37 USD/t i jakoś miejska spółka nie widziała wówczas POtrzeby podwyższania opłat, teraz jak jest po 95 USD/t to znaleźli pretekst że niby drożej ? Od kiedy to taniej znaczy drożej , mi wychodzi że od 2011 roku węgiel potaniał o 30.33USD/t tj. o 24%. Jak węgiel potaniał to powinni obniżyć ceny za ciepło a nie podwyższać.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane